Dosya 30 EYLÜL 2012 / 10:55

BT, sürdürülebilir yaşam için farklı enstrümanlar sunuyor

Bilişim-iletişim endüstrisi, sürdürülebilir yaşama ortaya koyduğu çözümler ve verimlilik ile hem katkı sağlayan diğer taraftan tükettiği enerji ile de olumsuz etki eden bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu denklemde dünyadaki toplam enerjinin yaklaşık yüzde 2 kadarını tüketen BT’nin 2020’de diğer sektörlerin salınımlarının azaltılmasına yüzde 15’e kadar katkıda bulunması ve 600 milyar avro tasarruf sağlaması da bekleniyor. Yeni nesil enerji verimliliğini adresleyen donanımlar, giderek gelişen çevreci BT yaklaşımı, bulut bilişim gibi farklı çözümlerle, sürdürülebilr yaşam noktasında enerji tüketimini de aza indirgeyerek sürdürülebilir yaşam noktasında katkı sağlıyor. Sektör temsilcilerine göre de BT, sürdürülebilir yaşam için farklı araçlar sunuyor.
“Günümüzün sürdürülebilirlik kavramında, ürün ve hizmetleri verimli tüketilecek bir şekilde tasarlamaya doğru bir evrim söz konusu”
Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut’a göre gelinen noktada sürdürülebilirlik sadece karlılıkla açıklanamayacak kadar geniş bir kavram. Daha önceleri tasarruf kavramının ürün ve hizmetleri verimli kullanmak olarak açıklandığını belirten Akbulut, günümüzde tercih edilen sürdürülebilirlik kavramında ise ürün ve hizmetleri verimli tüketilecek bir şekilde tasarlamaya doğru bir evrime dikkat çekti. Hızla tükenen kaynakları, ihtiyaçları en makul şekilde karşılayacak şekilde üretmek için bilişim teknolojilerine büyük görev düştüğünü ifade eden Akbulut, “Biz Atos olarak, kendi çözüm ve stratejilerimizde uyguladığımız sürdürülebilirlik felsefesini müşterilerimiz için de uygulamayı sürdürüyoruz. Hatta bu çalışmalarımız karşılığında bu yıl “SAP Pinnacle” ödülünü “Yılın Sürdürülebilirlik Ortağı” olarak aldık” diye konuştu.
BT, sürdürülebilir döngünün lokomotifi
VMware OEM Akdeniz Bölgesi Satış Müdürü Yakup Börekçioğlu’na göre ise BT, sürdürülebilir yaşam için bir lokomotif görevi üstleniyor. “BT sürdürülebilir döngünün lokomotifi olarak süreçlerin hızlandırılması, verilere doğru kaynaklardan ulaşımın sağlanması konusunda sunduğu çözümlerle son kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgiye, güvenilir ve kendine özgü olarak ulaşabilmesini sağlıyor” yorumunda bulunan Börekçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kişiler her türlü cihazdan erişimlerinin oldukları her ortamdan anında veya internet erişimi olmadığı durumlarda çevrimdışı olarak işlerinin sürekliliğini sağlayabiliyorlar. Bu da hızlı ve doğru karar verebilmek için gereken verinin kullanıcı/kullanıcı gruplarının kullanabilmesini sağlıyor.”
BT, performans ve kaynakların doğru şekilde yönetilmesini sağlıyor
Sürdürülebilir yaşama ulaşmak için sürdürülebilir büyümenin elde edilmesi gerektiğine dikkat çeken Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim de, BT ve sürdürülebilir yaşam ilişkisi konusunda şu değerlendirmelerde bulundu: “Ekonomik, toplumsal ve çevresel hedeflerin belirlenmesi, bu hedeflere ne derecede ulaşıldığının raporlanması ve hedeflerin zamanla yükseltilmesi önem taşıyor. Bu kapsamda performansın doğru bir şekilde yönetilmesi, çeşitli yöntemlerle iş performansının artırılması oldukça önemlidir. BT de tam bu noktada devreye giriyor. BT’nin sunduğu araçlarla kurumlar kaynaklarını, tedarikçilerini, müşteri ilişkilerini, risklerini ve insan kaynağını etkin bir şekilde yönetebiliyor. ERP, CRM, SCM gibi araçlar iş performansının doğru bir şekilde yönetilmesine yardımcı oluyor. BT’nin sunduğu en önemli avantajlardan bir tanesi de hızlı bir şekilde değişen iş koşullarına ayak uydurabilmesi, bu sayede kesintisiz ve sürekli hizmeti sağlamasıdır.”
Çevreci teknolojiler, sürdürülebilir yaşama katkı sağlıyor
Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan’ın verdiği bilgiye göre BT’nin 2020’de diğer sektörlerin salınımlarının azaltılmasına yüzde 15’e kadar katkıda bulunması ve 600 milyar avro tasarruf sağlaması da bekleniyor. Nokia’nın da kullanıcılara sunduğu ve çevreye katkıda bulunmalarını sağlayan yeşil teknoloji çözümleri olduğunu belirten İcan, bu çözümleri de şöyle özetledi:
“Tek bir cihaz kullanın: Nokia cihazı kullanan 1 milyarı aşkın insanın yalnızca yüzde 10’unun ayrı bir müzik çalar, kamera, video, laptop, navigatör almak yerine mobil cihazlarını kullandığını düşünürsek bunun yılda 25 milyon tondan fazla CO2 salınımını engellediğini görürüz. Bu aynı zamanda 4,5 milyon insanın dünyayı uçakla dolaşarak sebep olduğu salınıma eşdeğer bir rakamdır.
Gereksiz yolculuklar yapmak yerine mobil cihazınızı kullanın: Nokia cihazı kullanan 1 milyarı aşkın insanın yalnızca yüzde 10’unun yolculuğa çıkmak yerine telekonferans yapmak için mobil cihazlarını kullandığını düşünürsek, yılda 79 milyon ton CO2 salınımını engellediğini görebiliriz. Bu da yaklaşık 18 milyon insanın yıllık CO2 salınımına denktir.
Mobil cihazınızda navigasyon özelliğini kullanın: Araştırma sonuçlarına göre mobil navigasyon kullanan insanlar hem daha az mesafe yol gidiyor hem de araç içinde daha az zaman harcıyorlar. Böylece yakıt verimliği yüzde 12 artarken, yaklaşık 375 litre yakıt tasarrufu yapılabiliyor ve bu da yıllık 1 ton CO2 salınımına eşit. Navigasyon kullananlar ayrıca 2.500 km daha az yol kat ederek, sadece Almanya’da 1,19 milyon adet lastik tasarrufunda da bulunmuş oluyorlar. Üstelik ayrı bir navigasyon cihazına da ihtiyacınız yok. Nokia akıllı telefonlarında ücretsiz haritalar yüklü olarak kullanıcıya ulaştırılıyor.
Kullanılmadığı zaman şarj cihazını prizden çekin:
Tüm Nokia cihazları, kullanılmadıkları zaman şarj cihazlarının prizden çıkarılması uyarısında bulunur. Nokia cihazı kullanan 1 milyarı aşkın insan bunu yapsa, Avrupa kıtasında orta büyüklükteki yüz bin eve yetecek kadar enerji tasarruf edilmiş olur.
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics