Dosya 31 EKİM 2010 / 18:00

Bugünü daha verimli kılmak ve geleceği öngörebilmek için: İş Zekâsı

Kurumlar için çok önemli bir verimlilik aracı haline gelen iş zekâsı konusundaki son gelişmeler, bu haftaki dosya sayfalarımızda.

Zorlu ekonomik koşullarda şirketler daha akıllı, daha çevik ve etkin hale gelebilmek için önemli bir araç olarak iş zekâsı platformlarından yararlanmayı sürdürüyorlar. Gartner’ın yıllık CIO öncelikleri araştırmasına göre, iş zekâsı 2009 yılında CIO’ların ilk beş önceliği arasında yer almıştı. Aynı eğilim 2010 yılında da devam etti. Gartner’a göre iş zekâsı platformları pazarında bileşik yıllık büyüme oranının 2013’e kadar yüzde 6-7 oranında gerçekleşmesi bekleniyor.
Türkiye’de ve dünyada bu alanda mobil cihazlar son dönemde öncelik kazanmış durumda. Ayrıca iş zekâsı alanında da, sosyal iletişim ağlarından etkilenmelerin ön plana çıkacağı öngörülüyor. Ülkemizde iş zekâsı henüz hedeflenen noktada değil ancak bu alanda ciddi çalışmalar da mevcut. Önümüzdeki dönemde bu uygulamalara ilişkin gerçekleştirilen proje sayısının artacağı öngörülüyor. Sektörlerinde öncü kuruluşların çoğunda iş zekâsı önemli bir yere sahipken, KOBİ’lerde ise kullanım düzeyi halen yetersiz. KOBİ’lere uygun paketlerle gitmenin öneminin altı çiziliyor. İş zekâsı pazarının büyümesinde en dikkat çekici faktörlerden biri de, giderek daha fazla sektör tarafından tercih edilmesi olması gerçeği. SaaS’ın gelişmesinin de KOBİ’lerde iş zekâsı kullanımının artmasına yönelik etki edebileceği düşünülüyor.
Başarılı bir iş zekâsı projesi için bazı kritik noktalar var. İş zekâsı çözümlerini uygulamak isteyen şirketler, alanında deneyimli danışmanlık şirketleriyle çalışmalı. Proje için en uygun teknolojiyi seçmek, öte yandan da iş süreçlerini doğru kurgulamak gerekiyor. Ayrıca proje ekibinin yapılan işe güvenmesi kadar üst yönetimin de yalnızca proje ile kalmamakla birlikte kurum içerisinde iş zekâsı kültürünü de benimsemesi gerekiyor.
İş zekâsı sadece bugün değil gelecekle de ilgili bir kavram. İş zekâsı sadece pazardaki hareketlerle kurumun güncel durumunu izlemek değil; aynı zamanda geleceği öngörebilmek de.
ETİKETLER : Dosya Sayı:794

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics