Dosya 20 ŞUBAT 2011 / 18:00

Bulut altyapılarında dikkat edilmesi gerekenler

Şirketler hangi altyapıya geçeceklerini seçmeden önce bulunduğu konumları gözden geçiriyor. Şirketlerin daha çok kanuni ve ticari zorunluluklardan dolayı özel bulutu tercih ettiklerini belirten EMC Satış Öncesi Takım Lideri Cenk Ersoy, “Hatta bazen özel bulut şirketler için tek çözüm olabilir. Ancak belirli bilişim kaynaklarını yine de kamusal buluttan satın almak mümkündür. Yani melez bir bulut yapısı oluşturulabilir” dedi. Veri merkezleri oluştururken özellikle depolama, ağ, sunucu, veritabanı ve uygulama katmanlarının sanallaştırılması için gerekli teknolojilerin kullanılmasının ileride bulut mimarisine geçişi kolaylaştıracağını ifade eden Ersoy, “Bilişim katmanlarını ayrı ayrı planlamak yerine tümleşik bir bakış açışı ile ilerlenir ise ekonomi sağlanır ve bulut mimarisine yaklaşılır. Bunu yaparken enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler, bütünleşik olarak sistem yönetimini ve raporlamayı kolaylaştıran yazılımlar da göz önünde tutulmalıdır” dedi.
Özel bulutun başlangıç açısından maliyetli gibi görünse de uzun vadede maliyet avantajı sağlayabileceğini dile getiren HP Profesyonel Hizmetler MEMA Bölge sorumlusu Özgür Kayım, “Maliyetlerinizi düşürmenin, işlerinizi hızlandırmanın, veri güvenliğini sağlamanın ve yatırım getirisini artırarak rekabet gücü kazanmanın yolu budur. Bu noktada çok önemli olan, ancak genellikle atlanan bir ayrıntı da yazılım uygulamaları otomasyonu… Bulut bilişim sanallaştırma desteği ile size sadeleştirilmiş komutlarla tüm iş süreçleri ve hizmet ihtiyaçlarınıza cevap veren esnek yazılımlar geliştirme olanağı sunuyor” dedi. Yazılım uygulamalarının yazılım aşamasında test edilmesinin önemine değinen Kayım, altyapıların hizmet aşamasında da kendini verimli sürekli kontrol etmesini sağlayacak geleceğin değişen ihtiyaçlara anında uyum sağlaması gerektiğini belirtti.
Doğru analiz ve çözümle hangi altyapıdaki bulutun kullanılması gerektiğinin saptanabileceğini söyleyen CA Technologies Müşteri Çözümleri Mimarı Uğur Ünlüakın’a göre bulut teknolojisi veri merkezlerinin yapılarını değiştiriyor. Sanallaştırmayla bulut teknolojilerinin birebir aynı düşünülmemesi gerektiğinin altını çizen Ünlüakın, “Sanal ortamlar, bulutun önemli bir kaynağını oluşturmaktadırlar, ancak buluta kaynak olarak sanal ortamların yanı sıra, fiziksel ortamlar ve hatta ana bilgisayar ortamları dahi kullanılabilir. Burada kritik olan, esnek, çevik ve ihtiyacın oldukça kullan ve kullandıkça öde modellerine uygun esnek ve çevik bir yapının oluşturulmasıdır” dedi.
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu’ya göre bulut modelleri, kurumsal teknolojilere hızlı ve düşük maliyetli erişim sağlasa da bu hizmetlerin hepsinin aynı ölçüde esneklik ve güvenlik sağladığını söyleyemeyiz. Hangi bulut bilişimin şirketin güvenlik politikalarına uygun düştüğüne karar vermek gerektiğini ifade eden Uslu, Bulut bilişimde sunulan hizmetlerden depolama olarak servis (SaaS), altyapı olarak servis (IaaS), platform olarak servis (PaaS), yazılım olarak servis (SaaS) ve masaüstü olarak servis (DaaS) seçeneklerini değerlendirerek aralarında geçiş yapmanın çok kolay olduğunu ifade etti.
Son olarak Uslu, bulut bilişim altyapısının sağladığı esneklik, modülerlik ve ölçeklenebilir yapısı ile kurumların sağlayacağı maliyet avantajlarını rekabet avantajına çevirmesinde ve pazardaki başarı oranını artırmasında büyük rol oynayacağını vurguladı.
“Küçükler kamusal, büyükler özel bulut kullanmalıdır”
KOBİ’lerin özel bulut kurmalarının avantajlı olmayacağını savunan KoçSistem Veri Merkezi Çözüm ve Hizmetleri Direktörü Gökalp Bahçeli, “Kamusal bulut hizmetlerinden yararlanmaları daha ideal olandır. Bulut yapıları işletmelere yeterli güvenliği sunan yapılardır ve yakın zamanda gelecek olan kullanıcıların kendi verilerini kendilerinin şifreleme kabiliyeti ile buluttaki veriler kullanıcının kontrolü dışına çıkması halinde hiçbir veri kaybı ve çalınması yaşanmayacaktır” dedi.
Büyük işletmelerin ise kendi içlerinde özel bulut yapıları kurmaları ve kendi alt şirket ve birimlerine hizmet vermeleri onlar için daha ekonomik olacağını aktaran Bahçeli, “Bu yapıya ek olarak kamusal bulut yapılarını ek kapasite ihtiyacında, iş sürekliliği ve felaket kurtarma gibi kabiliyetler için kullanabilirler” dedi.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki markaları örnek gösteren Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, “Bu markalar saha satış operasyonları, CRM, tedarik zinciri yönetimi gibi çeşitli amaçlarla bulut bilişim hizmetlerini kullanıyor. Hassas finansal bilgilerinin yönetimini, müşteriye yönelik uygulamalarını bulut bilişim hizmetleri üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bunları yaparken performans, süreklilik, güvenlik gibi özellikleri gelişmiş servis seviyeleri anlaşmaları (SLA) ile güvence altına alıyorlar” dedi.
Bu anlaşmaların hukuki zeminde de kurumları yasalar karşısında bağlayıcı niteliği bulunduğunu aktaran Zaim, “Bulut bilişim hizmetlerini internet ortamından kaynaklanan risklere karşı koruyan uygulamalar da bulunuyor. Güvenlik önlemleri ve kurumsal kimlik yönetimi gibi uygulamalar bunlar arasında yer alıyor. Bu sayede bulut bilişim hizmetleri, sıradan veri merkezlerine oranla yüksek güvenlikli bir ortam sunuyor” dedi.
Veri merkezlerinin uzaktan erişim ile kesintisiz hizmet sunabilmeleri gerektiğini ifade eden Zaim, ayrıca BT altyapılarının endüstri standartlarını yakalamasının da önemini vurguladı.
Her kurumun kendi BT yapılarını göz önüne alarak bulut altyapısında verilerini barındırmaları gerektiğine dikkat çeken Bimsa Sistem Mühendisi Cem Güneyli, “Özel ve genel bulut hizmetini alırken veri güvenliği konusunda profesyonel çözümler kullanarak bu problemleri aşmalıdırlar. Güvenlik ile alakalı en önemli unsurlardan biri; aktif güvenlik yönetimi yapabilmek, yani bir olay gerçekleşirken buna tepki vermek. Yoksa olay sonrasında tepki verebilmesi çok da önemli değil” dedi.
ETİKETLER : Sayı:809

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics