Dosya 23 EYLÜL 2012 / 17:43

Bulut bilişim fırsatlar yaratacak

Bilişim Zirvesi’12 etkinliğinin en ilgi çeken oturumlarından biri de “Bulut Bilişimde Sonraki Adım Forumu” oldu. Son dönemin en ilgi çeken konularının başında gelen bulut bilişim üzerine yapılan sunumlar ilgiyle takip edilirken sahneye ilk olarak Accenture Cloud Hizmetleri Bölge Direktörü Emre Bilgi geldi. “Yeni Bir İş ve Hizmet Modeli, Bulut: Efsane mi, gerçek mi?” başlıklı sunum gerçekleştiren Bilgi, bulut sürecinde şirketlerin müşterilerine olan yaklaşımlarının nasıl olması gerektiği üzerinde durdu.
“Yeni İş Fırsatları: Bulut Bilişim ve Partner Ekosistemi” başlıklı konuşmasıyla izleyicilere seslenen Mednautilus Veri Merkezleri Hizmetleri Direktörü Borga Parlar, kendi ölçümlerine göre Türkiye’de bulut bilişim piyasasının yüzde 50 oranında büyüdüğünü belirtti. Bu büyüme oranının devam edeceğine değinen Parlar, talebin daha çok KOBİ’lere kaydığının altını çizerken BT şirketlerini de yeni yetenekler kazanarak bulut içerisinde yer almaları konusunda uyardı.
“Sonraki Adım” sloganı üzerine sunumunu gerçekleştiren EMC Kıdemli Teknoloji Danışmanı Cenk Ersoy, bulut bilişim ile BT çalışan sayısının önümüzdeki on yıl içerisinde sadece yüzde 50 artacağına işaret etti. Ersoy, bir sonraki adımın kesinlikle yapılandırılmamış verinin yapılandırılması üzerine işleyeceğini belirtti. Son konuşmayı Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes gerçekleştirdi. Operatörlerin yıllardır bulut gerçeğiyle yaşadığına değinen Fernandes, hızlanan mobil iletişim fırsatları sayesinde bulutun ivme kazandığını belirtti. İleride kurumsal çözümlerin ana hatlarıyla bulut üzerinde yer alacağını öngören Fernandes, bulut temelindeki yazılımların kişiselleştirilebileceğini aktardı.
ETİKETLER : Sayı:889

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics