Dosya 06 ARALIK 2010 / 19:33

Bulut dağılıyor, yatırımlar artıyor

Bulut bilişim ve sanallaştırma teknolojileri ile aslında BT’de bütçe optimizasyonunun öne çıktığını söyleyen Remivac Depolama Sistemleri Satış Müdürü Şenol Dikyurt, “Daha az enerji, daha yüksek kapasiteli veri saklama teknolojileri, BT odalarının ısınma ve soğutma problemleri, veri depolama sistemlerinde optimizasyonun vazgeçilmez bir gerçek olduğunu, bütçe ne kadar küçük olur ise projelerin hayata geçirilme kolaylığı da o kadar hızlı olabilir. Şirketler çevrimiçi veri depolama ve performans odaklı projelerde SAS-2, Nearline ve yedekleme projelerinde SATA mimarisini tercih ediyorlar. BT yöneticileri veri depolama projelerinde FC ve ISCSI bağlantı seçenekleri olan, farklı protokolleri destekleyen ürünleri tercih etmekte. Oracle-Sun, Open Storage kavramı ile veri erişim hizmetlerini ve servisleri bedava sunarak depolama pazarında farklılık yaratmayı amaçlamaktadır. Teyp teknolojisinden henüz vazgeçilmese de geleceğe yönelik BT yatırımlarında çok tercih edilmeyeceği gözlemleniyor” şeklinde görüş belirtti.
Veri artışının geldiği boyutların şirketleri depolama birimlerini çok daha etkin kullanmak durumunda bıraktığını belirten Symantec Kıdemli Teknoloji Danışmanı Özgür Mermerci, “Bunun iki nedeni var: Birincisi, güncel deyimi ile çevreci BT kavramı ve bunun paralelinde gelen enerji tüketimlerini azaltma ihtiyacı. Bir diğeri ise operasyonel standartlaşma ihtiyacı. Farklı markaları bünyesinde bulunduran kurumların, operasyonel yüklerini azaltmak için bir anlamda ortak bir dili konuşan yapıyı oluşturmaları gerekli. Symantec olarak biz, kurumların bu ihtiyaçlarına çeşitli seviyelerde sunduğumuz tekilleştirme çözümleri, yüksek performanslı NAS çözümleri ve depolama sanallaştırma çözümlerimiz ile yanıt veriyoruz” dedi.
Tara Sistem Genel Müdürü Aybars Gümüş ise “Fiyat performans anlamında en iyi çözümü oluşturan veri depolama ürünleri her zaman tercih ediliyor” dedi.

Huseyin_SasmazTercihler farklılık gösterebiliyor

Şirketlerin ağılıklı olarak depolama sanallaşmasında kullanılan SAN tabanlı depolama çözümlerini tercih ettiklerini belirten Datacore Profesyonel Hizmetler Müdürü Hüseyin Şaşmaz, “Depolama sanallaştırmasında SAN ve NAS tabanlı veri depolama sistemleri ve bu iki teknolojiyi bir arada sunan bütünleşik veri depolama sistemleri kullanılmaktadır. Büyük ölçekli şirketlerde fiber tabanlı SAN ve NAS ürünleri tercih edilirken. Küçük ölçekli şirketlerde IP tabanlı IP-SAN ve ürünleri tercih ediliyor” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:798

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics