Dosya 05 AĞUSTOS 2011 / 13:26

Bulutlar üzerinde hızlı macera

Barındırma pazarını dünyada ve Türkiye’de son yıllarda en çok etkileyen gelişmeler arasında bulut bilişim konusu öne çıkıyor. Detaylar ise dosya sayfalarımızda.

Bulutlar barındırma (hosting) dünyasının da üzerini kapladı. Ama bunlar kara bulut değil. Bu bulutlar iyilik ve bereket getirecek bulutlar. Barındırma pazarını dünyada ve Türkiye’de en çok etkileyen gelişmeler arasında bulut bilişim konusu öne çıkıyor son yıllarda. Bulut bilişimle yani bulut barındırma ile maliyetler aşağıya çekiliyor, alınan hizmetin kalitesi artıyor. Barındırma şirketleri de hem dünyada hem Türkiye’de zorunlu olarak bir değişim ve dönüşüm süreci geçiriyorlar. Bulut barındırma üzerinde çalışan siteye erişmek isteyen birisi hangi veri merkezine daha yakın ise site o veri merkezi üzerinde çalışabiliyor. Bu da sitenin çalışırken kullanıcıya hızlı cevap vermesini sağlıyor. Ayrıca bir veri merkezinde sorun oluşur ise diğer veri merkezleri çalıştığı için  bu sorundan uygulama ve son kullanıcı etkilenmiyor.
Diğer yandan başarılı barındırma hizmeti almak ve projeleri içinde yer almak için öncelikle en doğru barındırma şirketini seçmek gerekiyor. Barındırma hizmeti sağlayan şirketin teknik yeterliliğinin, akreditasyonunun ve ürün dahilinde sağladığı özelliklerin incelenmesi gerekiyor. Tercih edilecek şirketin marka bağımsız bir uzmanlığa sahip olmasına, gelişmiş donanım, yazılım ve iletişim teknolojileri ve desteği sunmasına dikkat edilmesi başarıyı beraberinde getiriyor. İşletmeler tarafında barındırma ihtiyaçlarında doğru seçimler yapabilmek için, altyapı, esneklik, güvenilirlik, yedeklilik ve satış sonrası destek gibi öğeler kritik önem taşıyorlar.
Dünyada barındırma pazarında başı çeken ülke Amerika Birleşik Devletleri. Kanada, İngiltere, Almanya, Hollanda gibi ülkeler ABD’yi takip ediyor. Türkiye’de ise barındırma pazarı bu ülkelerinkine göre oldukça düşük düzeyde. Türkiye’de pazar büyüklüğüyle ilgili kesin rakamları elde etmek de şimdilik zor görünüyor. Ancak Türkiye’de de yavaş yavaş sektörde bir dönüşüm yaşandığını ve sektörün büyüme ivmesi yakaladığını söylemek mümkün.
ETİKETLER : Dosya Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics