Dosya 14 ŞUBAT 2011 / 21:13

Bulutların üzerinde çalışırken ne kadar güvendeyiz?

“Bulutta veriler güvende olur mu hiç?”

Bulut bilişim denildiğinde vaat edilenler bir yana bırakıldığında ilk akla gelen soru güvenlik oluyor. Kullanıcılar kendilerini pek güvende hissetmiyor. Aslına bakılırsa bulut üzerinde sağlanan güvenlik sistemleri şirketlerin kendi sağlayabileceklerinden çok daha fazla olabiliyor.
Ardıc Pazarlama Müdürü Mine Tezer, kurumların konuyla ilgili bilgilendikçe kendilerini daha fazla güvende hissedebileceklerine inanıyor ve ekliyor: “Kullanılan teknolojiler, güvenliğin ne şekilde sağlandığı hakkında kurumlar bilgilendikçe “Bulut Bilişim” hizmetlerine olan yatkınlıkları da artıyor. Bilgilendikçe ve bu konudaki başarı öyküleri arttıkça, sağlanan maliyet tasarrufları hakkında bilgi edindikçe bu teknolojinin kullanımı da yaygınlaşıyor.”
KoçSistem Veri Merkezi Çözüm ve Hizmetleri Direktörü Gökalp Bahçeli, kurumların nelerden endişe ettiğini şu sözlerle aktarıyor: “Bulutta farklı müşterilerin aynı havuzda çalışması nedeniyle işletmeler, diğer işletmelere ait sistemlerin kendi sistemlerini etkilemelerinden endişe ediyorlar.” Bunun yanında verilerin çalınması konusunda da kaygılar yaşandığını ifade eden Bahçeli, kendi yapılarında kullandıkları sanal switch yapısıyla müşterilerinin kendilerine özel tahsis edilmiş bir yapıda verilerini tuttuklarını aktardı. Bahçeli’ye göre, canlı ve kullanım ve yedekleme ağlarının fiziksel olarak birbirinden ayrılmasının da kullanıcıları memnun ediyor. Ayrıca Bahçeli, müşterilerin altyapıyla ilgili bilgilendirilmesi sonrasında bulut bilişim ürünlerini satabildiklerini aktardı.
ETİKETLER : Sayı:808

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics