Dosya 28 ŞUBAT 2011 / 23:54

Bulutta işler yıldırım hızıyla yürüyor

Bilişim teknolojileri bireysel kullanıcılar için geliştirilenlerin önderliğinde kendini yeniliyor. İnternetin hayatımıza giriş yıllarındaki amacı ‘akademik çalışmaların paylaşılması’ olsa da Web 2.0 ile bireysel kullanıcıların paylaşımlarına birden alışıverdik. En önemli iletişim aracı olarak karşımıza çıkan ve yakın zamanda Kuzey Afrika’da başlayan sosyal infialin fitilini ateşleyen internet, şirket yapısında işlerin görülmesine de olanak sağlıyor.
Şirketler daha kısa sürede, hiçbir arıza yaşamadan, düşük maliyetlerle işlevsel uygulamalar üzerinde çalışmak istiyor. Bunu sağlamak için önce üzerlerindeki en önemli dertlerden biri olan veritabanlarını buluta taşımaları, ardından o bulut üzerinden istedikleri uygulamayı çalıştırmaları kalıyor. Aslına bakılırsa bulut bilişim tüm karmaşık işler ve buna bağlı iş uygulamalarından şirketleri kurtarmayı hedefliyor; görüşlere bakılırsa da başarıyor.
Küreselleşmenin getirdiği rekabet koşulları şirketlerin hangi ülkeden olduğunu ortadan kaldırıyor. Bu sebeple Türkiye’deki şirketler de dünya gündeminden uzakta duramıyor. Dünyayla birlikte ülkemizdeki şirketler de iş uygulamalarındaki verimi artırmak için önlerindeki sis perdesini kaldırarak buluta katılıyor.
ETİKETLER : Sayı:810
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN