Dosya 10 OCAK 2010 / 23:00

Bütçeye şefkat, çevreye saygı

Bilişimle enerji tasarrufunun bütçeye ve çevreye olan etkilerini bu haftaki dosyamızda ele alıyoruz.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar kurumsal dünyanın üzerinde yürüdüğü sayısal teknolojilerin makine gürültüsü öylesine yoğun bir hal almıştı ki, sürekli artan bu bilgi çığının altından gelen yardım seslerini duyamaz olmuştuk. Ta ki bir gün bizim de yardıma ihtiyaç duyacağımızı ve o gün kimsenin bizi kurtarmaya gelmeyeceğini anlayana kadar. Bugün sizi kara kara düşündüren şey ister küresel ısınma olsun ister küresel ekonomik kriz, bir gerçeği net olarak karşımızda tutmakta fayda var: Sürekli birbirine yaklaşan ve hızla çoğalan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için yeni çözümler ortaya koyarken ve verimlilik kavramının uç noktalarında gezinirken, kendi ayağımıza bastık. Dünya, bizi doğaya uyum sağlamak yerine ona karşı gelme cüretini gösteren en asi tür olarak hatırlayacak.
İlginçtir ki, bu süreçte her işi daha verimli hale getirmeyi ilke edinen ve bize güzel günler vaat eden teknolojik gelişim, mevcut dünya enerji ağından kocaman bir dilim koparmaya başladı. Aslında kabul etmek lazım ki eğer teknoloji olmasaydı, dünya şu an mevcut kalabalığı kaldırmakta bir hayli zorlanırdı. Fakat diğer yandan da enerji üretimi dünyanın en kirli işlerinden biri. Doğalgaz ve fosil yakıtlarla çalışan termik santrallar karbon emisyonunu artırıyor, nükleer santrallarda işler kötüye gidince neler olduğunu Çernobil’de gördük. Hatta çevresel olduğu söylenen enerji kaynakları bile zaman içinde ilginç sonuçlar ortaya koydu. Barajlar bölgesel ekosistemlerin düzeniyle oynuyor, rüzgar gülleri yarasa biçiyor. Yarın bir gün belki güneş enerjisi panelleri kuşların göç rotasını değiştirecek, deniz dalgasından enerji üreten sistemler yunusları toplu intiharlara sürükleyecek.
Sözün özü, dünya üzerinde kullandığımız enerjinin her zerresini aslında ödünç alıyoruz. Üstelik öyle kibarca da değil, çoğu zaman sökerek ve zorla alıyoruz. Bu yüzden, yaşadığımız dünyanın geleceği için kullandığımız her parça enerjinin üzerimize yüklediği bir sorumluluk var. Daha temiz bir dünya, daha uzun süre sürdürülebilir bir yaşam, bizden sonrakilere bırakacağımız daha temiz bir çevre için.
Bu haftaki dosyamızda, bilişim teknolojilerini kullanarak enerji tasarrufu sağlama konusunda bizimle bilgi ve vizyonlarını paylaşan birbirinden değerli uzmanların görüşlerini bulacaksınız. Hepinize iyi okumalar...
ETİKETLER : Dosya Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics