Dosya 25 NİSAN 2010 / 18:00

Bütünleşik yapı avantajları beraberinde getiriyor

Tümleşik iletişim çözümleri, temel olarak farklı iletişim kanallarını ortak altyapıda buluşturuyor. Bu sayade kullanıcılar açısından iletişimin yönetimini çok daha kolay hale getiren bu mimari, kullanıcılara verimlilik ve tasarruf gibi iki önemli anahtarı bir arada sunuyor. Kurumsal iletişimde bütünleşik çözümler üretemeyen sistemlerin giderek ortadan kalktığını vurgulayan Ateksis Proje ve Satış Yöneticisi Barış Topallar, her noktadan ulaşılabilirliğe olanak veren sistemlerin tercih edildiğinin altını çizdi. “Bu yüzden sistemler birbirleriyle ve en önemlisi insanlarla birlikte tümleşik olmak zorunda. Zaman kavramı dinamik iş hayatının bir parçası. Şirket dışında geçirilen zamanda iş kaybına uğranılmaması kurumlar ve çalışanlar için çok önemli hale gelmiş durumda. Bu anlamda kurum çalışanlarının yoğun iş temposunda telefonu sadece konuşmak amacıyla değil, eş zamanlı her şeyden haberdar olabilmek için kullanıldığını görüyoruz. Konuyla ilgili yeni eğilimler mevcut işi her yerden ve her zaman yönetebilmek üzerine” diyen Topallar, yeni teknolojilerle üretilen çözümlerin sağladığı verimlilik, kolay kontrol gibi avantajlara dikkat çekti.
Mobil teknolojilerin gelişimine ve bu paralelde sunulan yeni servislere dikkat çeken Armada Cisco Ürün Grup Müdürü Hüsnü Zobu, “Hızla yaygınlaşan metro ethernet, xDSL, 3G gibi genişbant erişim şebekeleri, ağ ve sistem erişimlerine her yerden ulaşmayı mümkün kılıyor. Böylece erişim şebekelerine olan ihtiyaç hergün daha da artıyor. Gelişen mobil sistemler, ağ ve sistemlere uygun maliyetli erişim olanağı, mobil ofis uygulamalarını yaygın hale getiriyor. Mobil ofis uygulamalarında ise mesajlaşma, tek numaradan erişim, dahili numaranın mobil olarak taşınabimesi, sesli yanıt sistemleri, video konferans ve görüntülü görüşme, masaüstü ve uygulama  paylaşımı araçları her gün daha fazla kurum tarafından talep ediliyor. Yaygınlaşan mobil uygulamalar ve artan erişim kolaylığı şirketlere daha az seyahat, zaman ve masraflardan tasarruf sağlıyor, çalışanların erişilebilirliğini artırarak daha verimli bir çalışma ortamı sunuyor” dedi.

Standart çözüm değil, ihtiyaca yanıt veren yapı
Comsys Genel Müdürü Kaan Kızıltan’a göre tümleşik iletişim söz konusu olduğunda, tek bir ürün ya da her sektöre uygun standart bir çözümden bahsetmek mümkün değil. Her şirketin kendine has ihtiyaçları ve iş hedefleri var. Dolayısıyla tümleşik iletişim çözümleri de buna paralel olarak değişebiliyor ve gelişebiliyor. Tümleşik iletişimin iş süreçleriyle bütünleşmesinin yapılan yatırımın geri dönüşü için önemli olduğunu vurgulayan Kızıltan, kazanılan avantajları şöyle sıraladı: “Ofiste bulunma zorunluluğunun ortadan kalkması; azalan seyahat maliyetleri; artan ortak çalışma fırsatları ve müşteri memnuniyeti; insan kaynaklı hataların ve gecikmelerin azalması ya da tamamıyla ortadan kalkması; doğal olarak verimliliğin ve kârın artması.”

Küresel ofisler
Tümleşik iletişim çözümleriyle küresel ofis kavramının oluşmaya başladığının altını çizen Daha.net Genel Müdürü Timur Çataklı, “Artık çalışanlar kendi masaüstü telefonlarını yanlarında taşıma şansına sahipler. Geçmiş yılların tek iletişim yöntemi olan telefonun yerini IP telefonlara bırakmasıyla dünyanın her yerinden sesli ve yazılı iletişimi çok daha düşük maliyetlere gerçekleştirilebiliyor. Üstelik video konferans gibi çözümlerle ulaşım maliyetleri çok düşürülebiliyor” dedi.

Butunlesik yapi_BirconVerimli çalışma ortamı

Tümleşik iletişim çözümleriyle şirketlerin az sayıda personelle çok daha fazla müşteriye ulaşabileceğini ve çok daha verimli çalışabileceğini belirten Bircom CEO’su Burçin Bircanoğlu, “Şirkette çalışan personel, masa telefonlarına gelen çağrıları tıpkı ofisteymiş gibi ofis dışındayken de cevaplayabilir. Bu tip bir sistem müşteri memnuniyetinden, çalışan personelin gün içerisinde ilgilenebileceği müşteri sayısına kadar önemli katkılar sağlar ve böylece daha verimli, daha kârlı bir şirket yapısı oluşmasını mümkün kılar. Birleşik iletişim uygulamaları, şirketlerin iletişim maliyetlerini önemli oranda düşüren VoIP tabanlı sistemlerden, ev ofis çalışmaya kadar tüm verimlilik artırıcı unsurları beraberinde getirir.
Ayrıca iletişimde coğrafi sınırları ve platform sınırlamasını ortadan kaldıran tümleşik iletişim uygulamaları, inovasyon anlamında kurumlara önemli katkı sağlar. Çünkü bu gibi uygulamalar sayesinde bilgi paylaşımı en üst seviyede gerçekleşir ve inovasyon için uygun ortamın yaratılması kolaylaşır” şeklinde görüş bildirdi.

Butunlesik yapi_CiscoAkıllı ortam, hızlı hareket yeteneği getiriyor

Tümleşik iletişim çözümleriyle kurumlara, küreselleşmenin yarattığı verimlilik açığını kapatabilmelerinde yardımcı olduklarını belirten Cisco Ses Teknolojileri Grubu İş Geliştirme Yöneticisi Enda Kesim, “Organizasyonlar, içerik ve işbirliği için ağın sağladığı akıllı ortamı kullanarak daha hızlı ve çevik hareket edebilme olanağı elde ediyor. Çünkü bu sayede çalışanlar, iş ortakları ve müşteriler, çoklu çalışma alanlarında gerçek zamanlı bağlanıp işlerini yürütebiliyor. Güvenli tümleşik iletişim meslektaşların, iş ortaklarının, üreticilerin ve müşterilerin; herhangi bir istemci, uygulama ve cihaz üzerinden işbirliği yapmalarına yardımcı oluyor. Çalışanların ve müşterilerin ihtiyaç duydukları bilgi ve uzmanlığa gerçek zamanlı olarak ulaşmalarına yardımcı olan tümleşik iletişim çözümleri karar verme sürecini ve müşteri hizmet döngüsünü hızlandırarak verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırıyor” dedi.

Butunlesik yapi_AlcatelHızlı yatırım dönüşü

Tümleşik iletişimle şirketlerin elde ettiği en önemli kazancın, daha verimli ve esnek bir çalışma ortamında olduğunu belirten Alcatel-Lucent Teletaş Ürün Satış Müdürü Alper Soyak, bir örnekle sözlerini sürdürdü: “Örneğin, tümleşik iletişim uygulamaları sayesinde web üzerinden bir konferansa yoldayken bile katılabiliyor, dosya paylaşıp dinleyebiliyor, bitmiş ve kaydedilmiş bir konferansı sonradan izleyebiliyorsunuz. Ayrıca, gelen tüm mesajlarınızı tek ekran üzerinden görebiliyor ya da gelen bir çağrıya meşgulseniz bir mesajla yanıt verebiliyorsunuz. Günümüzde gerek kurumların gerekse çalışanların zaman kaybına tahammüllerinin olmadığı çok açık. Bu durum, tasarruf edilen her dakikanın aynı zamanda nakde dönmesi beklentisini de artırıyor. Bununla birlikte özellikle sahada çalışan personel sayısının yüksek olduğu kurumlarda, bu çalışanlara ofiste yer alan tüm iletişim kaynaklarına erişim olanağı sunmak büyük önem taşıyor. Dolayısıyla, ofis içi personel başı yatırımları minimum seviyede tutularak ciddi bir yatırım maliyeti tasarrufu da sağlanıyor. Bu gibi durumlarda tümleşik iletişim sistemlerine yapılacak her yatırımın dönüşü son derece hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ve bu yatırımlar, kurumları geleceğe daha güvenli bir şekilde taşıyor.”
ETİKETLER : Sayı:768

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics