Dosya 22 OCAK 2012 / 15:12

Büyük verinin çıkış noktası sağlık, finans ve sosyal ağlar

Sosyal ağların yoğun kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hayatımıza giren yeni bir kavram. Detaylar dosyamızda.

Nasıl ki kişisel hayatlarımızda bilgilerimiz artık en az 1TB’lık yüksek kapasiteli disklere dahi zor sığar hale geldiyse, kurumlar da bu devasa hız ve çeşitlilikte artan verilerini nereye sığdıracaklarını bilemiyorlar. Büyük miktarda veri ile uğraşmak BT’nin yabancı olduğu bir konu değil fakat büyük veri konusu, diğerlerinden biraz farklı. Yani verinin üretilme hızı ve çeşitliliği o kadar fazla ki veri saklama cihazlarının teknolojileri ve üretilme hızları, bu hızın gerisinde kalıyorlar.
Araştırma şirketlerinin rakamlarına göre 2020’lerde toplam sayısal verinin 35 Zettabyte olması bekleniyor. 1 Zettabyte’ın 1 milyar Terabyte’a eşit olduğunu da söylemeliyiz. Bloglar, elektronik alıcılar gibi cihazlar yapısal olmayan yepyeni bir dünya sunuyorlar. Ayrıca cep telefonları, internetteki yapılan her tık, sayısal fotoğraf makineleri veri üreten birer fabrikaya dönüştü. Geçen on yıldan beri veritabanı sunucularının sayısı 6 kat artarak, 32 milyona çıktı. Özellikle sağlık ve finans sektörü ile hükümetlerin büyük veri konusuna daha çok kafa yormaları gerekecek. İlk tahminler, ABD’nin sağlık sektörünün yıllık 300 milyar dolarlık büyük veri katma değerinde iş hacmine sahip olduğu yönünde.
McKinsey’in bir raporuna göre ise 2010’da ABD ve Avrupa’daki toplam saklama kapasitesi 30 Exabyte ama üretilen veri 1.2 Zettabyte. Bu durumda üretilen ama saklanmayan, saklanmadığı için de işlenmeden yok olan veri oldukça fazla. Bu nedenle, veri işleme konusunda da ezber bozan çözüm üretilmesi gerekiyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN