Dosya 15 TEMMUZ 2011 / 14:55

Çağrı merkezleri engelleri aşmak için iyi bir fırsat

Türkiye’de 8,5 milyon engelli vatandaşımız var. Bu kişiler ne yazık ki ülkemizde birçok sorunla başa çıkmak zorunda kalıyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2010 yılı için gerçekleştirilen “Özürlülerin Sorun ve Beklentileri” araştırması sonuçları, Türkiye’de engellilerin eğitimsizlik ve işsizlik sorununun yanı sıra günlük yaşamda büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu gösterir nitelikte. Günlük yaşam özürlüler için bir kabus özellikle. Araştırmaya katılan özürlülerin yüzde 67’si kaldırım yaya yolu ve geçitlerin özürlülerin kullanımına uygun bir şekilde yapılmadığını belirtirken, yüzde 66’sı oturduğu binanın, yüzde 59’u ise kamu binalarının düzenlemelerinden şikayetçi. İş hayatındaki sıkıntılar da cabası.
Engelli vatandaşlarımızın ekonomiye kazandırılması yönünde yapılan alternatif çalışma şekilleri açısından çağrı merkezi sektöründeki önemli gelişmeler dikkat çekiyor. Gelişen teknolojiye ve çağrı merkezlerinde artan iş gücü ihtiyacına paralel olarak gelecekte sektörümüzde istihdam edilecek engelli sayılarında da artış olması bekleniyor. Birçok sektörde çeşitli nedenlerle engellilerin çalışmasının önüne geçecek uygulamalar; örneğin yasada geçen bir maddeye göre, işin niteliğindeki güçlük nedeniyle işyerlerinde engelli çalıştırmada zorluk çeken işverenler, başka işverenlere ait işletmelerde, maaşlarını kendileri ödeyerek engelli işçi çalıştırabilmesi gibi durumlar varken, çağrı merkezi sektörü ise çeşitli yönleriyle özellikle fiziki açıdan masabaşı bir iş konumunda olduğundan iyi bir fırsat olarak dikkat çekiyor.

Yenilik transferi projesi
Bu konuda sektörün derneği Çağrı Merkezleri Derneği’nin de çalışmaları var. Derneğin bu konuda yaptığı çalışmalardan biri; AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı aracılığıyla, Uşak Üniversitesi önderliğinde ve Çağrı Merkezleri Derneği’nin de desteği ile yürütülen “Yenilik Transferi” projesi. Bu proje ile görme engelli bireyler için çağrı merkezi sektöründe öncelikle eğitim ve iş olanağı mümkün olacak. İlk etapta 40 kursiyerin dahil edilmesi hedeflenen projenin katılımcı sayısının, ilk dönem eğitimlerinin ardından kısa süre içerisinde artırılması hedefleniyor. Dernekten engellilerin sektördeki istihdamı ile ilgili aldığımız açıklama şu şekilde: “Gelişen teknoloji ve çağrı merkezi sektörüne kazandırılan yeni sistemlerle birlikte operasyonların bir bölümü, evden çalışan müşteri temsilcileri ile yürütülebiliyor. Uygulama çok yeni ve kısıtlı alanlarda kullanılabiliyor olsa da engelli bireylerin istihdamında fark yaratan sektörümüze özel önemli bir adım olarak dikkat çekiyor. Gelişen teknolojiye ve çağrı merkezlerinde artan iş gücü ihtiyacına paralel olarak gelecekte sektörümüzde istihdam edilecek engelli sayılarında da artış olması bekleniyor. Engelli bireylerin istihdamına ve eğitimine yönelik projelerde yer alarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

“Duyma ve konuşma engellilere
çağrı merkezi çözümleri çalışmaları hızla ilerliyor”
AssisTT Genel Müdürü Adil Zembat, çağrı merkezi çalışma yetkinliklerine sahip engelli vatandaşların da diğer vatandaşlar gibi çağrı merkezi sektöründe çalışabileceğini söylüyor. Evden çıkamayacak derecede engelli vatandaşların ise Ulaştırma Bakanlığı’nın yürüttüğü “Ulaşımda, İletişimde, Hayatın İçerisinde Ben de Varım” Projesi’ne sağladıkları destek kapsamında, evlerinden çağrı karşılamalarını sağlayacak teknik altyapıyı kurduklarını belirten Zembat, “Çalışma hayatına katılmalarını sağladık. Şu an 23’ü evden hizmet veren home agent olmak üzere toplam 163 engelli çalışanımız söz konusu ve önümüzdeki dönemde de engelli istihdamına öncelik vermeye devam edeceğiz.  Yakında duyma ve konuşma engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunacağımız çağrı merkezi çözümleri çalışmalarımız da hızla ilerliyor” dedi.

Engelli dostu şirket binaları ve çevrimiçi mülakat
Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan’dan aldığımız bilgiye göre, şirketin şu an 187 engelli çalışanı bulunuyor. Engelli çalışanlara müşteri temsilcisi veya uzman kadrolarda çalışma olanağı sağlanıyor. Müşteri temsilcisi kadrolar için ofiste çalışma olanağının yanı sıra evde çalışma fırsatı  da sunuluyor. Pekkan, şu bilgileri verdi: “Engelli alım sürecimizde
aday kaynağımızı engelli dernekleri ve belediyelerle yapılan işbirlikleri ile
artırıyoruz. En son, 2010 yılında  istihdama katkımızdan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi tarafından teşekkür plaketiyle ödüllendirildik.  Tüm bunlara ek olarak, engelli adaylarımız için  görüşme süreçlerimizi de değiştirdik. Görüşme davetimize gelebilen engelli adaylarımızı tüm yerlerimizde  “Engelli Dostu” şirket binalarımızda karşılıyoruz. Gelemeyecek durumda olan engelli adaylarımız için ise teknolojik altyapılarımızı kullanarak  “Online Mülakat” ile süreci daha etkin yönetiyoruz. Ayrıca geçen yıl kurumsal satış operasyonlarımızda başlattığımız “Home Agent” çalışma modeli ile de engelli çalışanlarımıza iş olanağı sağlıyoruz.

dosya_sayfa16_1“Zihinsel yorgunluk yaşıyorum ama işimi seviyorum, işim beni sosyalleştirdi”

Afyon’un Sandıklı gibi iş olanaklarının kısıtlı olduğu bir ilçesinde yaşıyorum. İşsizliğin olması bir de engelli olmanız bu durumu daha da zorlaştırıyor. Engelli iseniz evinizde oturup bakıma muhtaç bir şekilde beklemeniz gerektiğini düşünüyorlar. İş arıyordum, ama birçok olumsuz olay yaşadım. Bir yıldır çalışıyorum. İnternette iş ilanlarına bakıyordum kariyer.net sitesinde iş ilanını gördüm. Hem internet üzerinden hem şirkete giderek başvuru yaptım. Başvuru yaptıktan kısa bir süre sonra arandım ve iş görüşmesi için davet edildim. Babam işe başlamadan önce bir araştırma yaptı. Mutluyum. Yüzde 45 engelli olduğum için çok ağır işlerde çalışamıyorum. Masa başı bir iş olması benim için en büyük avantaj. Üstelik sosyal bir insanım, gün boyu farklı profilden insanlarla görüşüyorum. Yaptığım her görüşme benim iletişimimi, ikna gücümü artırıyor yani beni sosyalleştiriyor. Buradaki çalışma arkadaşlarım olsun, yöneticilerim olsun bana çok destek oluyorlar. Tabii ki her işin avantajı kadar dezavantajı da vardır, zihinsel yorgunluk yaşıyorum ama işimi severek yapıyorum.

dosya_sayfa16_2“45 km uzaklıkta bir kasabadan geliyorum”

Kendi açımdan zor bir süreçten geçiyordum. Tam beş kez ameliyat oldum. Bütün bu ameliyatlar benim beş yıl boyunca evde oturmama neden oldu. Artık bunalıma girmeye başlamıştım. Şu an çalıştığım işte nefes aldığımı hissediyorum. Hem işimi hem arkadaşlarımı seviyorum. Tam bir yıldır çalışıyorum. Durakta otobüs beklerken Tempo Çağrı Merkezi’nde çalışan bir arkadaşla karşılaştım. Engelli kadrosu için başvuru yapabileceğimi söyledi. Şirketin adresini verdi. Ertesi gün gelirsem başvuru için yardımcı olabileceğini söyledi. O gün internet üzerinde de araştırma yapma fırsatım oldu. Ertesi gün gidip iş başvurusu yaptım. Daha sonra aranarak iş görüşmesine çağrıldım. İşimle ilgili eğitimi aldıktan sonra işe başladım. Bacaklarımdan rahatsız olduğum için oturarak iş yapmak benim için büyük avantaj, çünkü uzun süre ayakta kalamıyorum. Burada çalışırken önemsenmek güzel. Örneğin, yemek sırasında öncelik verilmesi ve yemeklerimin masaya gelmesi benim için çok güzel şeyler bunlar. İşimi severek yapıyorum bu yüzden bazı zorluklara katlanıyorum. 45 km uzaklıkta bir kasabadan geliyorum. Yani her gün 90 km yol gitmiş oluyorum. Ama bu beni yıldırmıyor çünkü işimi, buradaki ortamı, iş arkadaşlarımı ve yöneticilerimi seviyorum. Çalışmak, sosyal bir insan olmak kendi ayaklarınızın üzerinde durmanız ve maddi olarak ailenize destek olmanız çok güzel.
ETİKETLER : Sayı:830

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics