Dosya 28 EKİM 2012 / 15:09

Doküman yönetimi olmadan kurumsal hafıza oluşmaz

Doküman Yönetimi konusundaki yeni gelişmeler bu haftaki dosya sayfalarımızda yer alıyor.

Dünyada doküman yönetim sistemleri tarafındaki eğilim gelişmiş ülkelerde neredeyse tamamlanmış durumda. Ülkemizdeyse bu dönüşüm büyük çaplı şirketlerin yatırım yaptığı KOBİ’lerin ise geride durduğu bir kavram.
Ülkemizde de şirketler gelişen sistemler sayesinde işlerini daha üst seviyelere taşımanın yolunu buldu. Doküman yönetim sistemi konusunda büyük ölçekli şirketler dünyayla paralel olarak dönüşümlerini çoktan tamamlamışken Türk ekonomisinin lokomotifi sayılan KOBİ seviyesindeki şirketler ilk adımı atma konusunda çekingen davranıyor. Hizmet veren şirketler bu çekingen tavrı, sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek yemesi durumu olarak adlandırıyor. Ancak bir gerçek varsa o da KOBİ’lerin doğru bilgilendirmeyle doğru yatırımı yapacak ve adımı atacak güçte olması.
Kurumsal hafızanın oluşmasında da doküman yönetim sistemlerinin çok önemli bir yeri var. Ancak ekonomik krizlerle boğuşan KOBİ’lerin kurumsallaşmadan öte kârlı olmaya odaklanması, henüz kurumsallaşmanın kârlılık demek olacağını anlamamış olması da hem üretici hem de bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin yeterli çabayı gösterememesine bağlanıyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN