Dosya 11 EYLÜL 2011 / 17:39

Dönüşüm hızla devam edecek

Bir şirketin en önemli varlığı olan verinin depolanması konusunda bir banka gibi görev yapan veri merkezleri ile ilgili tüm detaylar.

Veri. Artık bir şirketin en önemli varlığı veri. Veri merkezlerini, şirketlerin bilgilerinin tutulduğu birer banka gibi tanımlamak mümkün basitçe. Veri korunması, saklanması, ihtiyaç anında kolayca ulaşılabilmesi lazım ve veri merkezi ise tüm bu hizmetleri, maksimum güvenlik ve uygun maliyetlerle sunan profesyonel bir kurum.
Şirketler geçmişte veri merkezi işini kendi bünyelerinde halletmeye çalışırlardı. Ancak, yaşanan olumsuz tecrübeler, şirketleri veri merkezi hizmeti almaya yöneltti zaman içinde. Veri merkezleri konusunda bilinçlenme arttı. Diğer yandan veri merkezlerine yönelik ihtiyaç da arttı. Bunun başlıca nedenlerinden biri de şirketlerin depolamak ve yönetmek zorunda oldukları veri hacimlerindeki hızlı artış oldu hiç kuşkusuz.
Veri depolama segmenti son yıllarda bilişim sektörü içinde en hızlı gelişen alanlardan. Veri merkezleri de son birkaç yıldır büyük bir dönüşüm içerisinde demek mümkün. Kurumların başta sunucularla kurduğu geleneksel veri merkezlerinin yerini yeni nesil veri merkezleri alıyor. Şirketlerin veri depolamaya olan yaklaşımları değişiyor. Günümüzün hızlı ve esnek iş gereksinimleri, veri merkezlerini de büyük bir değişime zorluyor. Bilişim teknolojisinin bir hizmet olarak sunulması fikri ve sanallaştırma teknolojileri de bu değişim sürecini yönlendiren en etkili dinamiklerin başında geliyor. Son dönemde sanallaştırma, konsolidasyon ve çevreci bilişime odaklanan veri merkezlerinde gözlenen en büyük dönüşüm ise bulut teknolojilerinin gelişimiyle yaşanıyor. Çünkü bulut teknolojileri, mevcut veri merkezi kaynaklarının birleştirilmesi, sanallaştırılması ve de otomatize edilmesini içeriyor. İş ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan altyapılara yönelen şirketler, veri merkezlerini bulut platformlarına taşıyor.
Veri merkezleri konusunda bilinçlenme de artıyor demiştik. Hizmet alanlar gerçekten de öncelikle güvenlik ve güvenilirlik gibi konularda beklentilerini yükseltiyor. Diğer önemli eğilimse çevre ile dost ve sürdürülebilirlik sağlayan teknolojilerin öne çıkması. Yeni nesil veri merkezlerinde yeşil enerji konusu da önemli bir gündem maddesi.
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics