Dosya 09 MAYIS 2011 / 23:28

DÜNYA ÖDEMEDE PRATİK OLMAK İSTİYOR

Akıllı kart uygulamalarından NFC teknolojilerinin yayılmasına, ödeme sistemlerinden başlayan ve diğer birçok uygulamayı da içeren yeniliklere her gün bir yenisi ekleniyor. Bu eğilim duracak gibi de görünmüyor. Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Bölüm Başkanı Meriç Apatay’a göre 2011 yılı, tüm ödeme sistemleri için rekabetçi bir dönem olacak. Mobil ödemelere öncelik vererek çalışmalarını devam ettireceklerini vurgulayan Apatay, “NFC teknolojisini, bundan sonraki kart sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden birisi olarak görmekteyiz” dedi. Apatay, “Bu sene hayata geçirdiğimiz NFC projesi operatör ve telefon bağımsız olarak tanımlanmakta, müşterilerimize göndereceğimiz microSD hafıza kartları ile onların temassız ödeme yapabilmesini sağlayacağız, operatör bağımsız bu ürünü yakın zamanda Axess, Wings ve Fish ürünlerimiz için müşterilerimize sunacağız” dedi. Ingenico Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aylin Nazlıoğlu’na göre kartlı ödeme, yerini alternatif ürünlere bırakıyor. Bunun en büyük habercisi NFC teknolojisi ile birlikte cep telefonlarının ödeme için kullanılabilmesi. Bunun yaygınlaşması için gerekli olan temassız kart kabul eden işyeri sayısını artırma projeleri de bütünleşik cihazlarla devam ediyor. Ancak Nazlıoğlu’na göre, henüz yaklaşık yüzde 5’lik bir oranda temassız kart kullanımı var. Akıllı telefonlara takılan farklı aparatlarla bu cihazların ödeme kabul ettiği de görülüyor. Nazlıoğlu’na göre, yakın gelecekte olmasa da, biometrik sistemler ödeme sistemleri içinde yer almaya başlayacak. Yani bir süre sonra parmak izlerimiz veya retinalarımız cüzdanlarımızın yerini alacak.
Cybersoft Temel Bankacılık Ürün Yöneticisi Meltem Yeşiltaş ise ödeme sistemleri için kullanılacak çözümün bankanın ana sistemi ile sorunsuz bütünleşmesi ve dış kurumlar ile farklı teknolojiler kullanarak haberleşebilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Yeşiltaş, bu çerçevede 2011 yılı önceliklerini, “Yapacağımız çalışma ile ürünün tüm arayüzleri standardize edip, kurumdan kuruma farklılaşmayı ayrı bir ürün ile tamamen parametrik hale getirmeyi hedeflemekteyiz” sözleri ile özetledi. VeriFone Güneydoğu Avrupa Bölgesi Grup Başkan Yardımcısı Soner Çaşur ise, NFC’yi şu anda mobil teknolojilerin geldiği son nokta olarak tanımladı. VeriFone Güneydoğu Avrupa’dan Sorumlu Bölge Pazarlama Müdürü Aslı Karabörklü ise nakitsiz yaşama doğru gidildiği gerçeğine dikkat çekti ve şu bilgileri verdi:
“Yakın gelecekte toplu taşıma otobüs, taksi gibi ulaşım bütünleşmesinde ödeme sistemlerinin kabulü yaygınlaşacak. 2011’deki temel hedeflerimiz; yeni bünyemize kattığımız Retail 360 Mağaza Otomasyonu ve Yönetim uygulamasını perakende sektöründe fark yaratacak çözümlerle pazara sunmak, sektörün gereksinim duyduğu sadakat uygulamaları için tek adres olmak, zincir market sahipliğindeki POS cihazlarıyla hem farklı bankacılık uygulamalarını hem de katma değerli birçok uygulamayı bir arada çalıştıran model projelere imza atmak.”
Tümsaş Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Haluk Kıraç, “Ödeme sistemlerinde küresel eğilimler temassız kartlarla yapılan ödemeler, NFC’li ödeme teknolojileri, biometrik kimlik doğrulamalı ödemeler” dedi ve çok düşük tutarlı ödeme işlem sayılarında da artış eğilimine dikkat çekti. Gelişmiş ülkelerde ödeme sistemlerinin ‘bilgi kiosk’u, ‘para değiştirme noktası’ gibi değişik amaçlarla da kullanıldığını hatırlatan Kıraç, “Yakın bir zamanda bu makineler fotoğraf basma, şarkı indirme noktası bile olabilecek. Ülkemizde de ödeme sistemleri finans sektörü dışında en çok ulaşım sektöründe kullanıyor. Bu alanda Aktif Bank ile ‘Aktif Nokta’ları yaptık” dedi.
İnnova Finansal İşlem Uygulamaları İş Kolu Yöneticisi Murat Kayıhan, iç ve dış pazara yönelik yatırımları bu doğrultuda planladıklarını söylerken, ön ödemeli abonelerin hakim olduğu mobil pazarlardaki işlem rakamlarındaki hızlı artışların devam edeceği beklentisini vurguladı. Microsoft Türkiye Dynamics Grup Satış Müdürü Arzu Türker Yılmaz ise şu bilgileri verdi:
“Akıllı yongalar üzerinden yapılan ödemeler artıyor. İş ortaklarımız ile cep telefonu SIM kartları üzerinden ödeme yapılmasını sağlayan teknolojilerin yaygınlaşmasına çalışıyoruz. Cep telefonunda bulunan SIM kartın, ödeme yapabilir finansal bir araca dönüştüğü projelerimiz var. Telekom şirketleri ile birlikte yürütülen bu uygulamalarla yanımızda sadece cep telefonu taşıyarak her türlü ödemeyi gerçekleştirebilmeyi umuyoruz.”
MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, 2011 yılında bir önceliğinin tüketicilere daha güvenli, hızlı ve kolay e-ticaret deneyimi sunan ürün ve platformlarımızın yaygınlaştırılması olacağını söyledi. NFC projeleri de hız kesmeden devam edecek. SmartSoft Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel ise 2011 yılı önceliklerini ve küresel eğilimleri şöyle anlattı:
“Özellikle ulaşımda ödeme sistemlerinin kabulü yaygınlaşacak. Temassız ödemelerin ve mobil cihazların bir adım sonrası NFC olacak. Kredi kartı ile POS cihazı arasında iletişim kuran yazılımı gerçekleştirdik. Avrupa’da ilk kez temassız kartları ulaşım sektöründe kullanarak “kent kart”ları yaptık. Bugün 20 ilde kullanılıyor.”

Aykin_AdemogluBütünleşik yenilikler

Kişiye özel bankacılık uygulamalarının gelişimine dikkat çeken İnformatik Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykın Ademoğlu, şu yorumları yaptı:
“Ödeme sistemleri haricinde, satın alınan ürün ya da hizmet ile ilgili detaylı bilgilerin yine mobil sistem üzerinden görüntülemesine olanak sağlayan NFC sistemine örnek verecek olursak; bir sinema filmi ile ilgili bilgi ve satın alma işlemi yapmak isteyen tüketicinin cep telefonunu, gitmek istediği filmin afişine çevirmesi yeterli olacak. Film ile ilgili detayları, salondaki yer durumunu cep telefonunda görüntüleme olanağı sunan sistem, salonda oturmak istenen koltuğu da seçme olanağı sağlıyor. Mobil cihazdan gerçekleştirdiğiniz ödeme sonrasında, cep telefonuna gönderilen barkod biletini de, sinema salonu girişindeki terminale tanıtıyorsunuz. Akıllı kartlarla da yapılandırılabilen NFC sistemleri, tüketici bilgilerini hafızasında tutabilmesi çerçevesinde, CRM çalışmaları ve sadakat uygulamalarına farklı bir bakış kazandıracak.”
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics