Dosya 26 AĞUSTOS 2012 / 17:08

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türk teknolojisi

Spor ile teknolojinin bütünleşmesini ilk olarak 2005 yılında İzmir’de düzenlenen Universiade oyunlarında fark ettiğini belirten Dünya İletişim Kurucu Üyesi ve Teknik Müdürü Cenk Şaşmaztin, “Spor tesislerindeki bilişim altyapısını tasarlamak görevim sayesinde yarışmaların yapılacağı spor tesislerinde kullanılan teknolojik donanım ile yakından ilgilenme fırsatım oldu. Bu yıl içerisinde ülkemizde yapılan dünyanın en büyük spor organizasyonlarından birisi olan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda salon içerisindeki bilişim altyapısını hazırlamak ve yönetmek görevim sayesinde her geçen yıl bir önceki yıldan daha fazla spor karşılaşmalarının teknolojiye bağımlı olduğuna şahit oldum. Split second yada micro meter birimlerinde yapılan ölçme, değerlendirme ve bu bilgilerin servis edilme işlemi kolay olmayan ve tahmin edemeyeceğimiz kadar önemli bir iş” dedi.
Her yıl bir önceki yıla göre spor organizasyonlarında bilişimin daha da önem kazandığını belirten Cenk Şaşmaztin, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Günümüzde spor organizasyonlarında teknolojik altyapının kurulmamış olması organizasyonun yapılamayacağı anlamına gelmez. Sporda teknolojinin kullanımı yarışma alanlarında sınırlı kalmayıp antrenman alanlarında da kullanılması zorunlu bir hal aldı. Bunu verimli kullanabilen ülkelerin her branştaki başarılarının arttığı açıkça görülmektedir. 2012 Londra Olimpiyatlarında görüldüğü gibi çalışmalarında teknolojiyi kullanan ABD ve Çin gibi ülkelerin hemen her branşta tüm dünya ülkelerinden açık ara farkla önde olduğunu gördük.”
ETİKETLER : Sayı:885