Dosya 14 MART 2010 / 18:00

ERP projeleri değişim projeleridir

ERP teknolojilerindeki gelişmeler ve değişimin öncüsü ERP projelerinin başarısındaki püf noktalar bu haftaki dosyamızda.

Son yıllarda ERP’nin kullanım alanının gelişmesi yönünde bir eğilim gözlemliyoruz. ERP pazarında öne çıkan kavramlardan biri kesinlikle bütünleştirme. Günümüzde müşteriler artık ERP tedarikçilerinden üretim makineleri veya ölçüm cihazları ile bütünleşebilen, bankalar ve kamu kurumları, tedarikçiler, bayiler ve saha satış ekibi ile aynı anda konuşabilen yazılımlar talep ediyor. Bu yüzden şirketler için toplam verimlilik sağlayan tümleşik ERP çözümleri de önümüzdeki dönemde tercih edilmeye devam edecek. ERP çözümleri yanında, ERP ile tam bütünleşik sektörel çözümler, mobil yazılımlar, veritabanı ve güvenlik yazılımları da önemini korumaya devam edecek. Mobil uygulamalarla bütünleşme sektörde gözlenen diğer bir eğilim. Bilişim sektöründe yine son dönemde öne çıkan bulut bilişim ve SaaS kavramları da ERP pazarının bugününü ve geleceğini şekillendirecek gibi görünüyor.
AMR Research’e göre önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl en az ortalama yüzde 10 civarında büyümesi beklenen dünya ERP pazarının 2011’de 47 milyar dolar ciroya ulaşmış olacağı öngörülüyor. ERP pazarının daha çok gelişmekte olan ülkelerde büyüyor, Türkiye de bu kategoride. ERP pazarı Türkiye açısından hareketli ve pazar doygunluğa ulaşmamış durumda. Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl boyunca ERP pazarının ve ERP projelerine bağlı olarak sağlanan servis ve donanım pazarlarının büyüyeceği öngörülüyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye ERP pazarında en önemli segment olma yolunda. ERP projeleri maliyetli ve yorucu projeler. Başarısız projeler hem şirketlerin  hem sektörün hevesini kırabiliyor. Dosyamızda başarılı ERP projeleri için püf noktaları da irdeliyoruz. Bu noktada şunu unutmamak ve hep buna hareket etmek gerekiyor ki, ERP projeleri temelde değişim projeleridir. Bireysel değil sadece kurumsal değişimi de gerektirir ve değişimin öncüsüdür.
ETİKETLER : Dosya Sayı:762
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN