Dosya 22 MART 2010 / 09:59

Etkinlik ve verimliliğin anahtarı

Bilgi ve Doküman Yönetimi konusundaki son eğilimler bu haftaki dosya sayfalarımızda.

Veri yönetim uygulamaları geliştikçe ve benimsendikçe, kurumlar ellerindeki bilgiyi bir üst seviyeye taşıyarak ve kullanarak işleyişin daha etkin ve verimli hale geldiğini fark ettiler. Bir üst seviyeye taşımak için yapılması gereken, ayrık yapılarda yer alan bilgi depolarını ve uygulamaları, birlikte çalışabilir ve gerektiğinde noktasal erişimle bilgiye doğru, tam ve hızlı erişim olanağı sağlayan platformlar üzerine taşıyarak, gerçek kurumsal altyapıları konumlandırmak. Bu hedefi gerçekleştirmek için öncelik heterojen ve ayrık bilgi kaynaklarını kurum genelinde birleştirecek şekilde bilgi yönetim vizyonunu oluşturmak kurumların öncelikleri arasında yer alıyor.
Bilginin çığ gibi artması ve boğulma etkisi yaratmasına karşılık kurumlar; orta-uzun vadeli kurumsal içerik yönetim stratejilerini oluşturup, bu stratejileri uygun plan ve teknolojileri uygulamaya almadıkları sürece giderek zorlanacak ve rekabette geri kaldıklarını fark edecekler. Çünkü yapısal olmayan verilerin organizasyonlardaki payı yüzde 80 ve genel olarak sadece yüzde 10’u yönetiliyor. Günümüzde en büyük güç bilgi ve ancak bilgi varlıklarını yönetebilenler fark yaratabilecekler.
Kurumsal içerik yönetimi tek bir olgu olarak görünmekle birlikte gerçekte çeşitli teknolojilerin bir araya gelmesi ile oluşan bir aile aslında. Bu teknolojilerin iyi düzenlendiği durumlarda, her bir bileşenin etkinliği daha ileri seviyeye taşınarak kişilerle, iş içeriğinin ve süreçlerin etkileşimini güçlendirilir. Öte yandan bu sistemleri her ölçekte şirketin kullanması uzmanlarca tavsiye ediliyor. KOBİ ölçeğinde olan şirketler dahi son dönemin moda kavramları etkinlik ve verimlilik adına mutlaka bu alana yönlenmeliler.
ETİKETLER : Dosya Sayı:763

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics