Dosya 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Farklılaşan konut taleplerine BT ile yanıt veriliyor

Sektöre inşaat şirketleri penceresinden bakıldığında, değişen ihtiyaçlarla birlikte bilgi teknolojilerinin kullanıldığı pek çok alan olduğu görülüyor. Yazılım projeleri, ağ projeleri, konut sakinlerine verilen hizmetler ve web sitelerinden oluşan dört başlığa ayrılan bilgi teknolojileri projelerinde Ağaoğlu İnşaat Bilgi Teknolojileri Direktörü Hakan Cem Topal’a göre özellikle ERP ve CRM projeleri çok kullanılıyor. Diğer yandan önümüzdeki süreçte portal ve sanallaştırma projeleri artacak. Ağ projelerinde de VoIP uygulamalarının görüldüğünü ifade eden Topal, “Konut sakinlerine verilen hizmetlerde IPTV, veri merkezleri yaygın hizmetler arasında sayılabilir” diye konuştu.

Müşteri tercihlerinde bilişim altyapısı en önemli unsur
Son dönemde yeni inşa edilen sitelerde müşteriler açısından özellikle telekom altyapısı ve teknoloji çözümlerinin tercih unsuru olduğunu belirten Topal, tüm projelerde teknik donanımı öncelikli düşündüklerini ifade etti. Konut ve ev ofis tarzında yapılan projelerde veri merkezi, yüksek bantlı internet erişimi, IP telefon santrali, ısı-ışık-müzik kontrol sistemleri, uydu yayını, sayısal ve kablo TV kapalı devre kamera sistemi (CCTV), interkom, adresli yangın ihbar, hırsız alarm sistemleri teknolojinin son olanaklarını sunduklarını ifade eden Topal, “Böylelikle konut sakinleri zaten değerleri olan ofislerindeki alanlara sunucu odası yapmıyorlar. Bina içinde yapılan veri merkezini kullanıyorlar. Ayrıca IP telefon santralı ile kullanmış oldukları telefonlara sekreter özellikleri katıp; 5651 yasası kontrolünde kablosuz internet erişimi alabiliyorlar” dedi.

Akıllı konutlar, doğru altyapı ile kurgulanıyor
Tüm projelerinde altyapı tarafında cat6 kablo kullandıklarını belirten Topal, gereken iletişim altyapısı için bina içindeki kablolama işlemlerinde ise fiber optik kablo kullanıldığını ve siteler içinde bir ağ altyapısı oluşturduklarını belirtti. Kurdukları bu ağ altyapısı ile kullanıcılara yüksek bantlı internet erişimi, IP tabanlı telefon santrallarına bağlanma olanağı ve veri merkezi hizmeti verdiklerini dile getiren Topal, “Rezidans yönetimlerinde MS CRM kullanılıyor. Müşteri memnuniyeti için yapılan bu çalışma ile site sakinleri aidatlarının takibini, arıza bildirimleri gibi birçok isteği CRM üzerinden site yönetimine bildirip, isteklerinin karşılanıp karşılanmadığını bu sistem üzerinden görebiliyorlar” şeklinde konuştu.

Cem_TopalGeleceğin konutlarında tüm cihazların bir IP numarası olacak

Ağaoğlu İnşaat Bilgi Teknolojileri Direktörü Hakan Cem Topal’a göre geleceğin konut ve yapıları IP üzerinde şekillenecek. Fiber optik altyapılar, IPTV, ev-cep numara taşıma, 3G teknolojileri ile verilecek hizmetlerdeki çeşitlilik artacağını belirten Topal, “Konut projelerindeki evlerimizde kullandığımız tüm cihazların artık standart bir IP numarası olacak böylelikle evdeki her şey yönetilebilecek.Bilim kurgu filmlerinde seyrettiğimiz akıllı evleri önümüzdeki 5 sene içinde standart olarak görebileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:787
YORUMLAR
Akif ÇİÇEK 22 EYLÜL 2010 / 17:12 0 0
Hakan bey çok doğru bir tespitte bulunmuş... ileri görüşlü insanların türkiyemizin güzide şirketlerinde bulunduğunu bilmek ayrı bir güzellik...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics