Dosya 04 TEMMUZ 2011 / 11:37

FATİH, Türkiye’nin projesi

‘Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi’, tüm detayları ile dosyamızda.

Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi kısa adıyla FATİH Projesi, son yıllardaki Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yerini almaya aday. FATİH Projesi Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiren bir eğitim projesi olmasının yanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin yeni nesillere eğitim açısından hem katkı sağlaması hem de bu teknolojilerin kullanımıyla oluşacak teknoloji birikiminin Türkiye için gelecekte katma değer sağlaması hedefleniyor.
Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda ve Ulaştırma Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek donanım ve yazılım alımlarıyla proje büyüklüğünün 2 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. Bu büyüklükteki alımları en verimli ve etkin şekilde kullanılması için bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bu alandaki bilgi birikimleri de önemli olacak.
Türkiye çapında 40 bin okul ve 620 bin dersliği kapsayacak olan FATİH Projesi’nin yazılım, donanım ve içerik ile ilgili hedeflerinin neler olması gerektiği, bu alanda etkin BT yönetiminin nasıl sağlanabileceği, doğru planlama ile önümüzdeki birkaç yılın değil uzun vadeli hedeflere nasıl ulaşılabileceğini BT sektörü de yakından takip ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü projenin amacını belirlerken şu noktalara değiniyor: “Bireylerin toplumun gereksinimleri doğrultusunda yetiştirilmesi. Bu nedenle, eğitim sistemleri günümüzde bilgi çağına uygun, bilgi toplumu üyesinin özelliklerini taşıyan bireyler yetiştirmekle yükümlüdür. Bu da eğitim kurumlarının hem bireyleri yeni teknolojilerden haberli kılmalarını hem de kendilerinin yeni teknolojileri kullanmalarını gerektirir.”
ETİKETLER : Dosya Sayı:828

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics