Dosya 14 MART 2011 / 23:12

FİNANS SEKTÖRÜNDE YATIRIMLAR BU ALANLARDA YOĞUN OLACAK

Müşteri odaklı bir vizyonla hareket eden bankacılık sektörü, artan rekabetin etkisiyle, BT yatırımlarına kapsamlı bir biçimde ağırlık veriyor. Bireysel ve kurumsal müşterilere yönelik yeni ürünler, kartlı ödeme sistemlerinde yenilikler, akıllı telefon ve PC’lerde kullanım için yenilenen internet bankacılığı hizmetleri bu yapıda öne çıkıyor. Bu tablo, bankaların kapsamlı güvenlik altyapıları oluşturmasını da gerekli kılıyor.

Gerek farklı ülkelerde, gerekse Türkiye’de bankalar teknolojik alanda büyük ölçekli ve önemli projelere imza atıyor. Bu eğilimin güçlenerek devam etmesine de kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü hem bankaların hizmetleri çeşitleniyor hem de bireysel ve kurumsal müşterilerin ihtiyaçları artıyor. Bimsa Finans Sektörü Müşteri Yöneticisi Nilüfer Varol, 2011 ve bunu izleyen yıllarda da müşteri odağının artırılmasına yönelik önemli projelerin gerçekleşeceğini öngördüklerini söyledi. Bu projeler paralelinde, finans ve bankacılık sektörünün, değer üreten süreçlere öncelik verdiğini belirten Varol, Türkiye’de bankacılık ve finans sektörlerinin en rekabetçi sektörlerin başında geldiğini hatırlattı. Sektörün bu yatırımlarla öncelikli hedefi; bir taraftan yeni müşteriler kazanırken, bir tarafta da varolan müşterileri elde tutabilmek. Bilişim yatırımları; finans ve bankacılık sektörünün analitik uygulamalardan yararlanmasını, müşteri ihtiyaçlarını doğru olarak tespit edip buna uygun ürün önermeleri yapabilmesini sağlıyor. Varol, sonuç olarak müşteri memnuniyetini yüksek düzeylerde tutarak, müşteri portföyünü genişletebildiklerine dikkat çekti.
Finans sektöründe, bankacılık özelinde rekabetin 2011 yılında daha da artması bekleniyor. Bu tablo karşısında ACM Teknolojik Çözümler Yöneticisi Ahmet Akdağ, artan rekabet ışığında, bankaların da ürünlerini piyasaya çok daha hızlı çıkarmaya odaklanacağı kanısında. Bu görüş ışığında, bankacılık sektörünün iç süreçlerinde çevikliğe yatırım yapacakları görülüyor. Akdağ’ın verdiği bilgiye göre, 2010 yılı itibariyle kimi bankalar zaten bu süreçlere girdi ve iyileştirmelere başladı. Rekabet kurallarının bir gereği olarak; diğer bankaların ve finans sektöründe hizmet veren firmaların da bu akıma ayak uydurmaları da önemli bir gereklilik. Deloitte Türkiye Kurumsal Risk Hizmetleri Ortağı Cüneyt Kırlar ise finans sektöründe özellikle alternatif dağıtım kanallarına ve kartlı ödeme sistemlerine yatırımların süreceğine işaret etti. Kırlar’a göre akıllı telefonlar ve tablet PC’lerin yaygınlaşması ile beraber, bu mobil dünyadaki finans uygulamaları da artacak. İnternet üzerindeki ticaretin hızla artması ve hem bireysel hem kurumsal kullanıcılar için yeni iş modellerinin gelişmesiyle beraber, internet üzerinden gerçekleşen ödeme işlemleri, bankaların bu alanda daha fazla çözümler üretmesinde itici bir güç olacak. Kırlar, bununla beraber, sanal dünyaya entegre olan finans sektörü için bilgi güvenliği çözümlerinin de önem kazanacağına işaret etti. Zira, güvenlik faktörünü dikkate almayan kurumların finansal zararlarla beraber itibar kayıpları da yaşaması kaçınılmaz olur.

Bulent_DalBankacılık ve finans sektöründe özellikle risk yönetimi, sadık müşteri yaratma ve yeni müşteriler kazanmaya yönelik çözümlere ihtiyaç ön planda. Obase Genel Müdürü Bülent Dal da “Bankalar artık farklı kanallardan iletişim kurdukları ve çalıştıkları müşterilerini daha etkin takip edebilmek ve doğru hizmeti doğru zamanda sunabilmek adına karar destek sistemleri, veri ambarı ve iş zekâsını daha aktif kullanmaya başladılar” dedi. Gartner’ın geçen yıl gerçekleştirdiği bir araştırma ışığında Dal, önümüzdeki dönemde yatırım önceliği kazanacak teknoloji alanları içinde sanallaştırmanın, bulut bilişim, web tabanlı mimariler, sosyal yazılımlar ve sosyal ağlar, yeşil BT ve özellikle de iş zekâsı teknolojilerinin başı çekeceğini vurguladı. Öte yandan, mobil teknolojilerin gelişimi de iş yapış şekillerini ve BT yatırımlarının yönünü değiştirecek. Dal da, iş zekâsı ve mobil iş zekâsı yazılımlarının daha doğru ve daha hızlı kararlan alınmasına yardımcı çözümler olarak, gelecek dönemlerde bankacılık ve finans sektöründeki BT yöneticilerinin gündeminde ön sırada yer alacağını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics