Dosya 20 ŞUBAT 2011 / 18:00

Fiziksel sunucuları sırtımızdan indirmenin zamanı geldi

Bulut bilişimin BT hizmetleri satın alması ve sunumu için otonom ve dinamik bir seçenek sunduğunu belirten IBM Türk Teknoloji Lideri (CTO) Kıvanç Uslu, “Kullanıcılara faydası doğrudan altındaki teknolojiyle uğraşmadan bilgiişlem kaynakları ve hizmetleri için özel, genel ve hibrid bulutlardan yararlanabilme fırsatı sunması. Uygulama geliştiricilerine faydası, gerekli farklı büyüklükteki test altyapılarının kolaylıkla, güvenli ve hızlı bir şekilde sağlanması. Şirketlere faydası da bulut bilişimin daha önce mümkün olmayan yöntemlerle  sorunları çözebilen yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik ve işbirliği yeteneklerinden yararlanması. Ek sermaye yatırımları olmadan yeni hizmetleri hem de daha hızla uygulamaya alabiliyorlar” dedi.
Bulut altyapısının veri merkezlerine ihtiyaç duyan tüm kurumlara hitap ettiğini bildiren Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, “Kurumlar, başta enerji tasarrufu olmak üzere veri merkezlerinde yaptıkları harcamaların yüzde 80’ini oluşturan sabit giderlerde tasarruf elde ediyor. Bulut çözümlerinin sağladığı diğer faydalar arasında ise endüstri standartlarıyla uyumlu ve güvenilir sunucu altyapısı, denenmiş ve test edilmiş bütünleştirme ortamı ve altyapının sorun çıkarmadan ölçeklenebilmesi bulunuyor” dedi.
Bimsa Sistem Mühendisi Cem Güneyli’ye göre, genel ya da özel bulut yapıları aslında bazı açılardan hali hazırdaki fiziksel altyapıları ile örtüşüyor. Güneyli, “Bulut yapıların yaygınlaşması için öncelikle daha hızlı bağlanılabilmesi gerekiyor. Teknolojik açıdan tek fark, kaynakların yönetiminin mantıksal olarak yapılması. Türkiye’de şu anda bazı kurumların kendilerine ait, bazı kurumların ise genel kullanıma açık bulut yapıları var” dedi.
Özellikle her yerden her cihaz ile işlemlerin yapılabilmesinin en önemli faydayı sağladığını ifade eden Güneyli, böylece işletmenin riski dağıttığını ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:809

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics