Dosya 13 ŞUBAT 2012 / 14:45

Gelecek buluta karışıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulut yatırımları Avrupa’ya göre çok daha fazla. Ülkemiz ise Avrupa ile paralel bir seyirde gelişmeleri takip ediyor. Bulut bilişimin faydaları ortaya konduğunda işletmeler kulak kesiliyor. Netapp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu’nun Gartner araştırmasına dayandırdığı bilgilere göre, bulut bilişim hizmetlerine yapılan yatırımlar, bu BT hizmetleri için yapılmış harcamaların yüzde 10’unu oluşturuyor. Araştırmaya katılan BT yöneticilerinin yüzde 39’u bulut bilişimin kurumları için hayati bir girişim olduğunu vurguluyor. Yüzde 46’sı ise bulut bilişimin kullanımına yönelik harcamalarını artırmayı planladıklarını bildiriyor. Yunusoğlu’na göre, bulut bilişimin hızla ilerlemesi, veri depolama sistemlerinde buna uyumlu halde çalışabilmesi ihtiyacını ortaya koyuyor. Yapılan araştırmalara göre, 2020’ye gelindiğinde tüm verilerin üçte biri bulut üzerinde olacak veya bulut üzerinden geçecek. Gelecek 10-15 yılın konuşulacak ve uygulanacak teknolojilerinin bulut bilişim temelli olacağını belirten Yunusoğlu, “Tabii ki her şirket kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu teknolojileri kendi ortamlarında uygulayacaklar ya da bu işi  profesyonel olarak yapan ve hizmet sağlayan şirketlerden tedarik edecekler” diye sözlerini bitirdi.

Mustafa_YaziciBilgi tüketimi hızla artıyor

Bulut teknolojisine ve dolayısıyla sanallaştırmaya dair büyük bir talep artışına tanık olduklarını ifade eden Cloudturk Genel Müdürü Mustafa Yazıcı, şirket olarak özellikle kurumsal müşterilerden yoğun talep aldıklarını belirtti.
Yazıcı, “Bunun sebebi şirketlerde bilgi tüketiminin ve veri depolama ihtiyacının kaydadeğer bir biçimde artış göstermesidir. Özellikle güvenlik konusunda standartların oluşmasıyla birlikte kurumlar hızla bulut bilişimin en yalın hali olan hizmet olarak altyapıya yönelmeye başladı” dedi.

Gul_GuzgiderIntercloud kavramını daha sık duyacağız

Şirketlerin BT yapılanmalarında, kaynaklarda dışkaynak kullanımının yoğunlaştığı, sistem kaynaklarınında ölçeklendirmenin tercih edildiğini görmekte olduklarını ifade eden Mirsis Bilgi Teknolojileri Genel Müdür ve Kurucu Ortağı Gül Düzgider, buluttaki iş uygulamalarındaki gelişimin kısa süre içerisinde evlere ve eğlence dünyasına da yansıyacağını öngördüklerini aktardı.
Düzgider’e göre, temelde, tüm dünyada internete erişiminin artması ile kolay ve hızlı erişim bulut çözümleri desteklenecek. Düzgider, “intercloud” teriminin de gittikçe popüler olacağını aktardı.
ETİKETLER : Sayı:858
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN