Dosya 27 KASIM 2011 / 18:10

Gelecek bulutlu ve daha anlamlı görünüyor

İnternetin yaygınlaşması ve bulutun işlevsellik kazanması gelişimi tetikliyor.

Dünya eskisinden daha hızlı dönmeye başlamadı. Ancak rekabet koşulları öyle sertleşti ki, tüm şirketler daha hızlı işlemlerini görebilme, günün 24 saatinde verim alabilme, maliyetlerini en düşük seviyeye çekme hedefine daha fazla sarıldı. Son yıllarda bilişim sektörünün en heyecan verici ve çarpıcı gelişmesi olan bulut bilişim, küreselleşen dünyanın tüm şirketlerine eşit olanakları sunmayı vaat ediyor.
Forrester Araştırma Şirketi’nin Türkiye üzerinde bulut bilişim özelinde yaptığı araştırmaya göre, ülkemiz şirketlerinin yüzde 40’ı buluta geçiş yapmayı planladığını dile getiriyor. En büyük engel olaraksa güvenlik endişeleri göze çarpıyor. Bunun yanında çalışmaya cevap verenlerin yüzde 61’i bulut bilişimin kendi sistem güvenlikleri kadar ya da daha iyi güvenlik sağlayacağına inanıyor.
Cevap verenlerin yüzde 54’ü bulut tabanlı çözüm ya da servis alırken kanal ortaklarının yardımcı olacağına inanırken, diğer bir yüzde 25’lik kesin kanal ortağının değeri konusunda kararsız görünüyor. Bulut çözümleri kullananların ilk iki sırada ağ ve depolamayı tercih ediyor.
Araştırmada kamu ve özel sektörün buluta geçiş sürecinde önemli adımlar attığına dikkat çekiliyor. Bunun yanında mobil operatörlerin 3G bağlantıları geliştirmesi sayesinde bulutun daha düşük maliyet ve hızla geniş kullanıma kavuştuğundan söz ediliyor.
Kamu sektörü buluta yatırımda bulunmak istemiyor. Kamu sektörü temsilcilerinin yüzde 50’si bulut bilişimin maliyetleri azalttığına inanmıyor. Oysa Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki kamu temsilcilerinin yüzde 64’ü bulutun tasarruf sağlayacağını düşünüyor.
Araştırmanın bu sonuçlarına göre, buluta geçiş sürecinde kamu ve özel sektörde güvenlik endişelerini atlatmanın, verilerimizin güvende olduğunu hissedecek bir yapıyı bulmamız gerekiyor. Bulutun getireceklerini iyi analiz etmemiz, sadece bize avantajlı olan kısımlarını alabileceğimizi aklımızın bir köşesine yazmamız gerekiyor.
Bu dosya konumuzda bulutun getirdiklerini, hangi ölçekteki şirketlerin buluttan yararlanabileceğini, ülkemizdeki bulut algısını, son dönemin popüler kavramı büyük veriyi (big data), güvenlik endişelerini ve bulutun gelecekte sunacaklarını ele aldık.
ETİKETLER : Dosya Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics