Dosya 03 HAZİRAN 2012 / 16:56

Gelecek mobili işaret ediyor

İş zekâsı alanında verdikleri ileri seviye danışmanlık hizmetlerini mobil raporlama platformuyla bütünleştirdiklerini belirten Bicentrix Ortağı ve Kıdemli Danışmanı Onur Önder “Roambi ürününün Türkiye ve bölgedeki en aktif ve etkin iş ortağıyız. Platform bağımsız düşük proje ve danışmanlık maliyetleri ile müşterilerimize yüksek etkileşimli özellikli analitik raporlar sunuyoruz. Şu anda temel olarak B2C hizmeti veriyoruz. Ama özel talepler geldiğinde Roambi ortaklığımız sayesinde analitik platformu bir B2B aracı olarak da kullanabiliyoruz. Her zaman verinin kalitesinin öneminden bahsettiğimiz müşterilerimizi bu ürün ile iş zekâsının sınırlarına taşıyoruz. Gelecek yıllar için platformların giderek mobil ortamlara taşınacağını görmek için kâhin olmaya gerek yok, o yüzden tüm planlarımızı ve yatırımlarımızı güncel teknolojiler üzerinde tasarlıyoruz” dedi.
Apple dağıtıcısı olarak iPad’i göz ardı edemeyeceklerini ifade eden Bilkom Satış Direktörü Fikret Ballıkaya, “Yönetim kademesinden satış ekiplerine SAP sistemimizle bütünleşik mobil uygulamaları ve mobil raporlamaları yapıyoruz. Adobe Connect gibi yardımcı uygulamalarla da bayi toplantılarımızı, “Sanal Oda” isimli son kullanıcı buluşmalarımızı sayısal ortamlarda yapıyoruz. Tüm kurumlara ve bireylere sayısal yaşam koçluğu yaparken, kendimizi de sürekli güncel tutmak, yeniliklere açık olmak ve en akıllı yöntemleri uygulamak ana hedefimiz ki klasik bir dağıtıcı olmanın ötesinde katma değer sağlayalım” şeklinde konuştu.
Mobil operatörlere katma değerli servisler ve teknolojik çözüm platformları sunduklarını belirten Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, “IVR ve çağrı merkezi çözümlerimiz uzun yıllardır uzmanlık alanımız içersinde yer almaktadır.
Çözümlerimize baktığımızda mobil ses ve mobil verinin birbiri ile bütünleşik olduğu komple bir mobil pazarlama çözümü yaratıldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bunlarla bütünleşik olmuş diğer VAS servislerimizin varlığı ile Defne olarak komple mobil pazarlama platformunu operatörlere sunmaktayız” dedi.
Mobil teknolojilerinin en önemli konusu olan mobil iletişim güvenlikte etkin olduklarını ifade eden Helyum Genel Müdürü Murat Göçe, “Bu paralelde seminer, eğitim, konferans gibi bilgilendirme çalışmaları düzenlemekle birlikte, ülkemizin en seçkin GSM operatörü olan Turkcell ile çok etkin bir kampanya düzenleyerek mobil güvenlik alanında Türkiye’de bir ilke imza attık. Turkcell ile ortak yürüttüğümüz kampanyada, basılı faturadan e-faturaya geçen Turkcell VINN abonelerine Trend Micro güvenlik yazılımı hediye ediyoruz.  Şu an devam etmekte olan kampanya Temmuz sonuna kadar sürecek” dedi.
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu ise bu konuda şöyle konuştu:
“Bugün dünyanın en büyük 20 telekom hizmeti sağlayıcısı IBM ürünlerini kullanırken; rakamlar, dünyadan gerçekleşen cep telefonu trafiğinin yüzde 50’sinden fazlası IBM yongaları üzerinden geçtiğini ve 1 milyardan fazla cep telefonu abonesinin IBM yazılımlarına temas ettiğini öngörüyor. Mobil aygıtların iş hayatında kullanımının ivme kazanması, kuruluşlara yeni olanaklar yarattığı gibi yeni güçlükleri de ortaya çıkarıyor. Bu eğilimi avantajına kullanmak isteyen kuruluşların mobil güvenlik ve yönetim gibi konuları ayrıca ele almaları gerekir.”

2004’ten bu yana yatırımlar sürüyor
2004 yılından bu yana mobil teknolojilere yatırım yaptıklarını ifade eden KoçSistem Otomasyon ve Mobil Çözümleri Grup Satış Yöneticisi Engin Güney, “Değişik işletim sistemlerinde kurumsal uygulamalar geliştiriyor, değişik mobil teknolojilerle müşterilerimizin hayallerini gerçekleştirebiliyoruz. MDM’de olduğu gibi pazarın ihtiyaçlarını önceden tahmin ediyoruz. Bulut üzerinden mobil uygulamalar, MDM, M2M ve Uzaktan Sayaç Okuma gibi çözümleri pazara sunmaya başladık. Gelecekteki hedefimiz, M2M çözümlerinin sağlayacağı imkânla daha fazla proje gerçekleştirmektir” dedi.
Telsiz haberleşmesinin sayısal teknolojiye geçişi konusunda önemli bir oyuncu olduklarını belirten Novatel Genel Müdürü Cem Ankara, “Telsiz haberleşmesi yapan kullanıcıların sayısındaki artış, sayısal teknoloji yatırımları ile çözülmektedir. Bu alanda bu yıl 2 önemli projeye imza attık. Birincisi Antalya havalimanında kurulan Tetra telsiz sistemidir. Bu altyapı üzerinden başta Çelebi olmak üzere birçok kullanıcı havalimanı genelinde yüksek ses kalitesinde telsiz haberleşmesini gerçekleştirebilmektedir. Sistem telsiz üzerinden GPS konum bilgisi, 140 karakter SMS mesajlaşma, full duplex telefon haberleşmesi özelliklerini desteklemektedir” dedi.

Serkan_KekikTablet dünyası çok dinamik

Profesyonel ekipleri ve yoğun Ar-Ge çalışmalarıyla sektörün gereksinimlerini önceden tespit edip karşılamak için çalıştıklarını belirten Artes Şirket Sahibi Serkan Kekik, konu hakkında şöyle konuştu:
“Şu anda mobil teknolojiler pazarında yapmış olduğumuz çalışmalar, ağırlıklı olarak tablet PC dediğimiz dokunmatik taşınabilir el bilgisayarlarını kapsıyor. Bunlar aynı zamanda 3G internet bağlantısı da olan 7  ve 9.7 inç ekran boyutlarına sahip ürünler.
Tabletler hayatınızı kolaylaştırıyor diyebiliriz. USB belleğinizdeki, internetteki veya ofisinizdeki bilgilere ulaşabileceğiniz, dokümanlarınızı açıp değiştirip sunu cihazları veya televizyona aktararak sunumlar yapabileceğiniz, yolculukta film seyredip müzik dinleyebileceğiniz, internete bağlanıp haber, TV veya e-posta alabileceğiniz, ortalama ağırlıkları 400 - 500 gr olan bir cihaz yoğun hayat temposunda sağ kolunuz olabilir. Bu cihazların kafe restoranlarda alınan siparişlerden, sayısal kataloglara kadar geniş bir kullanım alanı var.”

Bulent_dalSüreçler değişiyor

“Obase ve MicroStrategy çözümleri birçok müşteride karar vericilerin akıllı telefon ya da tablet PC’leri ile anlık ihtiyacı olan bilgiye ulaşmayı ve gerekli kararları alabilmelerine yönelik mobil uygulamaları hayata geçirdik. “Detailer” perakendecilik Karar Destek Sistemi çözümümüzü iPhone, iPad ve Android ortamlarda “native” bir şekilde çalışır hale getirdik. Sadece sorgulama değil aynı zamanda hareket kaydı üreten mobile uygulamalar geliştirmeye başladık. Çevrimdışı ortamda uygulamaların kullanılabilmesi ile ilgili özellikler eklendi. Sunduğumuz uygulamalardaki çokluortam ve iş akışı özellikleri gelişti. Önümüzdeki dönemlerde de Ar-Ge çalışmalarımıza uzman danışmanlarımız ile devam etmeyi ve mobil teknolojiler üzerinde daha da verimli çözümler sağlayan karar destek sistemleri ve iş zekâsı araçları geliştirmeye, uygulamaya devam edeceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:874

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics