Dosya 12 NİSAN 2010 / 11:27

Güçlü olan ayakta kalacak

Kesintisiz güç kaynakları ve enerji yönetimi alanındaki son gelişmeler bu haftaki dosya sayfalarımızda yer alıyor.

Kesintisiz güç kaynakları sektöründe Türkiye bölgede önemli bir oyuncu konumunda. Türkiye KGK üretimi konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda hızla ilerlerken, uluslararası standartlarda üretim yapan şirket sayısı her geçen sene artıyor. Pazarın önde gelen bu oyuncuları ise pazarın geneline baktığımız zaman Türkiye’deki en büyük sorun olarak kalite ve kapasite konusunda olan düzensizlikleri ve standartlara uymayan ürünleri işaret ediyorlar.
Pazarın yapısına baktığımızda Türkiye KGK pazarında irili ufaklı çok sayıda yerli ve yabancı oyuncu mevcut olduğunu görüyoruz. Geçmişte onlarca oyuncunun yer aldığı Batı Avrupa KGK pazarlarında da artık 3-4 oyuncuya kadar inildiğini göz önüne alınca, Türkiye’de de benzer bir süreç olası gözüküyor. Türkiye’de halen pazarda 30 civarında şirket var. Bu pazar yapısı, sektörün potansiyelinin sınırlılığına da baktığımızda önümüzdeki dönem belli başlı oyuncuların sivrileceği yorumlarının yapılmasına neden oluyor. Diğer yandan küresel kriz tüm dünyada sektörde bir daralmaya sebebiyet vermişti. Dünyada KGK pazarının 2011 yılından itibaren yavaş yavaş eski yüksek büyüme oranlarına dönmesi bekleniyor. Türkiye ise istikrarlı büyümesini sürdürecek gibi görünüyor.
Dünyada IGBT Redresör teknolojisine geçiş sektörde öne çıkan konulardan biri. Diğer yandan ürünlerde tasarıma verilen önem artıyor, daha estetik ürünler pazara çıkıyor. Boyutlar ufalıyor. Diğer bir ön olana çıkan özellik de KGK’ların yazılımlar vasıtasıyla bilgisayarlarla konuşması. Çevreci çözümler de ön planda. Şirketlerce ise tüketici tarafında fiyat odaklı yaklaşımlar sergilendiği konusunda eleştiriler dillendirilirken, toplam maliyet ve çevreye verilen zararlar dikkate alınmadığı söyleniyor, bu konularda daha fazla eğitim çalışması yapılması ve farkındalık düzeyinin artırılması gerektiği vurgulanıyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:766

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics