Dosya 11 ARALIK 2011 / 15:17

Güvenlik çözümleri daha kapsamlı ve çok yönlü hale geliyor

Siber tehditler karşısında atılan önleyici adımlar ve yeni güvenlik uygulamaları dosyamızda.

Teknoloji her geçen gün farklı bir boyutta gelişiyor. Bu değişim ve gelişmeye paralel olarak güvenlik pazarı da gelişiyor ve büyüme yaşıyor. Güvenlik devamlı olarak kendini yenilemekte olan bir süreç. Her 1,5 saniyede yeni bir siber tehdit ortaya çıkıyor. Beş sene önce evinde bilgisayar olup internet kullanan sayısı ile bugünkü kullanım arasındaki artışa paralel olarak güvenlik çözüm kullanımı da doğal olarak arttı. Teknolojik yeniliklerle ortaya çıkan yeni platformlar, güvenlik çözüm üreticilerine yeni pazarlar oluşturuyor ve güvenlik pazar payını genişletiyor. Bulut bilişim, mobil sistemler ve sanallaştırma günümüzün ve de yakın geleceğimizin mega eğilimleri. Özellikle hem sayıca yaygınlaşan hem de yeterli şekilde korunmayan mobil cihazlar siber suçluların favorisi olmuş durumda. 2011’in ilk 6 ayında Android platformuna yönelik tehditlerin yaklaşık 14 kat artması da bunun en önemli göstergelerinden biri değil mi?
Diğer yandan tehditler de karmaşıklaşıyor. Son tehditler incelendiğinde siber suçluların uzun süreli çalışmalarla tüm güvenlik sistemlerini atlatacak karmaşık tehdit yöntemleri geliştirebildiklerini görüyoruz. Eskiden virüs yazarları kitleleri toplu şekilde etkilemeye, zarar vermeye yönelik zararlı yazılımlar üretirdi. Günümüzde artık virüs yazarları spesifik alanlarda spesifik zararlı yazılımlar üretmeye başladı. Maalesef hem ekonomik, hem de teknolojik olarak daha güçlü olan siber suçlulara geleneksel yöntemlerle karşılık vermek artık yeterli değil. Bu yüzden kullanılan çözümlerin yeni teknolojilere bütünleşik olması çok kritik. Kuruluşlar teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, sofistike saldırılar ve bir sürü zafiyet noktaları ile başa çıkmak için güvenlik altyapılarında çok yönlü ve kapsamlı savunma yaklaşımına bakmak zorunda olacaklar.
ETİKETLER : Dosya Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN