Dosya 09 MAYIS 2011 / 23:20

HEM MADENİ HEM DE KAĞIT PARA KABUL EDEN ATM’LER REVAÇTA

Cybersoft Temel Bankacılık Ürün Yöneticisi Meltem Yeşiltaş da, çalışmalarına 2008 yılında başlanan V@W Payment ürünlerinin, iki yıldır çeşitli bankalara hizmet verdiğine dikkat çekti. Farklı bankaların farklı gereksinimlerine yönelik eklentilerle zenginleştirilebilen bu yapı ile ilgili Yeşiltaş, şu bilgileri verdi:
“Bugün çoğu banka bir şekilde dış kurumlarla anlaşmalar yaparak her kurum için farklı ve günübirlik bir çözüm geliştirmeye çalışıyor. Ancak hem ihtiyaçların hem de şirket sayısının hızla genişlemesi bu işin daha yapısal bir şekilde, ortak bir platformda geliştirilmesini ve yürütülmesini gerektiriyor. V@W Payment ürünü de bunu sağlıyor.”
İnnova Finansal İşlem Uygulamaları İş Kolu Yöneticisi Murat Kayıhan, ödeme sistemleri konusundaki çalışmalarının, Türkiye’de ilk kez İnnova’nın geliştirdiği çevrimiçi fatura tahsilâtı uygulamaları ile başladığına dikkat çekti. Diğer yandan, Türkiye’deki çevrimiçi bankacılık kiosk’larının ilk örneklerine de imza attıklarına işaret eden Kayıhan, “Şirketlerin ihtiyaç duyduğu tüm finansal işlem ve uygulamalar için geliştirdiğimiz PayFlex platformumuz ile bu alandaki en deneyimli şirketlerden biriyiz” dedi. KoçSistem Otomasyon Satış Birim Yöneticisi Engin Güney ise ödeme sistemleri konusundaki çalışmalarını şöyle anlattı:
“Ödeme sistemleri konusunda, POS sistemlerine bütünleşik çalışan elektronik sipariş ve satış sistemlerini geliştirmeye odaklanmış durumdayız. Ödeme sistemleri teknolojisinin gelişmesi ile ön plana çıkan temassız ve mobil ödeme sistemleri pazarına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu noktada da, özellikle NFC (Near Field Communication) teknolojisi ile mobil ödemenin bütünleşmesinde çalışmaktayız. Sadakat uygulamalarımızı ödeme sistemleri ile birleştirdiğimiz, mobil ödeme sistemlerine bütünleştirmeye odaklandığımız projelerimiz ön plana çıkmakta.”
Microsoft Türkiye Dynamics Grup Satış Müdürü Arzu Türker Yılmaz, Microsoft CRM ile birlikte ödeme konusunda ve sadakat, ödül uygulamalarının devreye alınması ile ilgili olarak farklı talepler ile karşılaşabildiklerini söyledi. Buna göre, perakende sektöründe kredi kartlarına uygulanan pek çok farklı promosyon olabiliyor.
Tümsaş Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Haluk Kıraç, 2007 de “Ödematik” isimli, ATM benzeri bütünüyle Türk mühendisliği ürünü olan sistemleri geliştirdiklerini belirtti. Türkiye’de ilk kez hem bozuk para hem de kâğıt para kabul edebilen, aynı zamanda da bozuk ve kâğıt para üstü verebilen Ödematikler’in bugün bankalar, tren ve otobüs istasyonları, konser ve sinema salonları, PTT gibi birçok noktada kullanılabildiğini belirten Kıraç, yeni ürün çalışmalarının birçok koldan devam ettiğini vurguladı. Avea Ürün Pazarlama Direktörü Atilla Algan da projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki dönemde birden çok banka ile yapacağımız işbirlikleri sonucu NFC teknolojisi ile alışveriş ve ödeme olanağından çok daha fazla müşterimiz faydalanabilecek. Ayrıca farklı sektörlerdeki önemli servis sağlayıcılarla gerçekleştireceğimiz projeler ile NFC teknolojisini ulaşım kartı, bina giriş kartı, şehir kartı, yemek kartı gibi hizmetlerle de Avealılara sunacağız.”

Aylin_NazliogluRekabette ortak POS avantajı

Ingenico Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aylin Nazlıoğlu, finans sektörünün, kurumsal ve bireysel müşterilerin ödeme sistemlerinde ihtiyaçlarını şöyle anlattı:
“Finans ve bankacılık sektöründe ödeme sistemleri yatırımlarında güvenlik öne çıkan bir özellik. Teknolojik gelişmeler ve sahtekârlıkla mücadele için geliştirilen yeni kurallar, yeni yatırımları da gerektiriyor. Örneğin, PCI2 ve PCI3 kuralları gereği bu sertifikaları taşımayan eski cihazların değişmesi gerek. Bunun yanında temassız ödeme uygulamaları, NFC’nin yaygınlaşması ve kullanıcıların bu teknolojilere alışması ile bu teknolojilere yönelik talep artacak. Tüm cihazlarımızda temassız ve NFC ile ödeme özelliğini seçenek olarak sunuyoruz. Cihazlara bütünleşerek tasarlanan bu özellik, hem bankalara hem de işyerlerine birden fazla cihaz yerine tek bir cihaz olarak ekonomik çözüm sağlıyor. Temassız ödeme özelliğini masaüstü ve mobil tüm cihazlarımızda seçenek olarak sunuyoruz.
Diğer taraftan tüketiciler taksit, ödül, puan gibi kampanyaları yakından takip ediyor, alışveriş planını buna göre düzenliyor. Bu nedenle cüzdanındaki kart hangi mağazada daha çok avantaj sağlıyorsa, oradan alışveriş yapmayı tercih ediyor. İşyerleri açısından Ortak POS uygulamaları rekabet için büyük avantaj sağlıyor. Ortak POS sistemi ile tek bir POS üzerinden tüm bankaların kampanyaları tüketiciye sunulabiliyor. Hafızası artırılmış yeni cihazlarımıza 30’dan fazla uygulamayı yükleyip çalıştırabiliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics