Dosya 09 EYLÜL 2012 / 17:42

Hem tüketici hem bayiler yeterince bilinçlendirilmeli

Samsung Türkiye IT Direktörü Barış Kestep ile Samsung’un yan sanayiye bakışını, tüketicinin orijinal ürüne yönelmemesi için neler yapıldığını konuştuk.

Orijinal ürün üreten markalar korsan ürün kullanımını azaltmak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bunlardan biri de Samsung Türkiye IT Direktörü Barış Kestep’in de belirttiği gibi sahte ürün kullanımının yazıcıları garanti dışı bıraktığının altının çizilmesi. Bunun yanında Kestep “Tüketiciye öncelikle orijinal ürünler ile orijinal olmayan ürünler arasındaki farklılıklar belirtiliyor. Baskı kalitesi ve baskı adetinin yazıcılarla birlikte orijinal olmayan ürün kullanımıyla düştüğünü, ayrıca yazıcıların orijinal tonerlerle kullanım için uygun olduğunu, dolayısıyla cihazların orijinal olmayan ürünlerle gereken performansı gösterememesi durumunda sorunun yazıcıdan kaynaklanmayacağı anlatılıyor” diyor.
Yan sanayi ürünler korsan ürünlerin tüketiminin azaltılması için sizce yeterli midir sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Pazarda korsan ürünlere yönelmenin temel nedeni fiyat olarak algılanıyor. Dolayısıyla fiyat konusunda daha erişilebilir ürünler sağlanması korsan ürünlerin satışının önüne bir nebze geçilmesini sağlayacaktır. Ancak temel sorun piyasada konu hakkında yeterli bilgiye sahip kişi sayısının az olmasıdır. Hem son kullanıcıların hem de bayilerin konu hakkında yeterli eğitim düzeyine ulaşması önemli.”
“Orijinal sarf malzemesi kullanımı arttıkça fiyatlar düşecektir”
Yazıcı satışları ile tüketim malzemesi satışlarının karlılık olarak birbirini dengelediğinin altını çizen Kestep, “Dolayısı ile orijinal sarf malzemesi kullanımı yaygınlaştıkça hem yazıcıların hem de tüketim malzemelerinin fiyatlarının da geri gelmesi beklenir” diyor.
Kestep’in belirttiğine göre, yan sanayi ürünlerinin fiyat konumlandırması orijinal ürüne göre belirleniyor; dolayısıyla orijinal ürünlerde olacak fiyat değişimleri yan sanayi ürünlerini de etkiliyor.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN