Dosya 09 OCAK 2011 / 18:00

Her daim yaşayan bir süreç ve bir kurumsal kültür öğesi olarak: İş sürekliliği

Bu haftaki dosyamızda önemi gittikçe artan İş Sürekliliği ve Felaket Yönetimi konusunu tüm yönleriyle ele alıyoruz.

İş sürekliliği yönetimi günümüz iş dünyasında kritik bir önem taşıyor. Sürekli değişen ve dönüşen rekabetçi iş ortamı nedeniyle kurumlar, her zaman faaliyetlerini kesintisiz sürdürmek durumundalar. İş sürekliliği yönetimi özellikle BT şirketleri için başlangıçta sadece veri yedeklemesi ve depolaması boyutunda ele alınıyordu. Günümüzde ise iş sürekliliğine bakış ve bu konuda farkındalık daha farklı bir boyuta taşınıyor.
İş sürekliliği için hedeflerin iyi belirlenmesi çok önemli. Doğru analiz ve planlama diğer önemli bileşenler. İş sürekliliği planının oluşturulmasının tüm iş birimlerinin katılımı ile olması gerektiği özellikle vurgulanırken, tüm birimlerin katılımının sağlanmasının en önemli faydası ise kurumda iş sürekliliği kültürünün oluşturulmasının sağlanması olarak gözüküyor.
Her daim yaşayan bir süreç olan iş sürekliliği konusunda kurumsal bir kültürün oluşması çok önemli. Türkiye’de iş sürekliliği konusunda kurumsal bir kültürün oluştuğunu söylemek için ise henüz daha zamanımız var. İş sürekliliği konusundaki farkındalık artsa da finans ve telekom sektörleri dışındaki alanlarda iş sürekliliğine gerekli düzeyde önem verilmediği ortaya çıkıyor.
Diğer yandan iş sürekliliği belirli bir birikim ve tecrübeye ihtiyaç duyduğu için, ilk planlama ve uygulamada profesyonel bir yardım alınması öneriliyor.
Tüm bilişim sektöründe olduğu gibi iş sürekliliği alanında da gündem bulut bilişim bir yandan da. Şu bir gerçek, iş sürekliliğine yönelik bir özellik veya yenilik içermeyen hiçbir teknolojinin artık yaşama şansı yok. Bu da bulut bilişimi önümüzdeki dönem iş sürekliliği açısından da öne çıkaracak gibi görünüyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:803

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN