Dosya 09 MAYIS 2011 / 23:25

HER EVDE KİŞİSEL POS DÖNEMİ BAŞLAYACAK

SmartSoft Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, sektörde ihtiyaç duyulan geniş bir ürün yelpazesinin teknik altyapısını oluşturduklarını belirtti. “Türkiye’de iki büyük bankayla beraber mobil ödeme noktasında dünyanın üç pilot projesinden birine imza attık” diyen Güzel, ID kartlarla bankacılığın bütünleştirilmesini sağlamaya yönelik projeleri olduğunun altını çizdi. Tüm bunların yanında, internete bağlı bir cihaz vasıtasıyla POS üzerinden güvenli alışveriş yapılabilmesi de sağlanacak. Yani Güzel’in tabiriyle artık her evde kişinin kendine özel POS’u olacak. Böylece son kullanıcıyı internette tehdit eden korsan saldırılarda son bulacak. “Şu anda bu projemizle ilgili olarak bir banka ile araştırmalarımıza devam ediyoruz” bilgisini veren Güzel’e göre bankalar, bu tür teknolojilerde yenilikçi yaklaşımlar sergiliyor. Bankalara dönük altyapı hizmetleri alanında Türkiye, şu anda dünyanın en yenilikçi pazarları arasında. “Türk bankacılık sektörü kart teknolojilerinde Amerika’dan yaklaşık on sene, İtalya’dan ise beş sene ileride” kıyaslamasını yapan Güzel, yaklaşık 7-8 yıldan beri var olan sadakat kart, ön ödemeli kart, büyük kart paketi projeleri ve yonga projelerinin Avrupa’ya da taşındığına dikkat çekti.
Oytek Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı, bu yapıda bankacılık sektöründe kullanılan EMV (Europay, MasterCard ve Visa) uyumlu yongalı kart çözümlerinin yanı sıra kapalı devre ödeme çözümleri de sunduklarını belirtti. “Oytek’in Tech Card olarak adlandırdığı Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart, bilişim teknolojilerindeki son gelişmelerin ve bu gelişmelerin ticaret alanına yansımalarının hem tüketicilere hem de işletmelere sağlayacağı önemli avantaj ve fırsatları hayata geçirmek için kendi bilgi birikimi ile geliştirdiği bir uygulama” bilgisini de veren Madazlı, şöyle devam etti:
“Kapalı devre ödeme çözümleri sunan bu ürün, üzerinde 7 farklı uygulama bulunduran ve uygulamalar arası geçişlere imkân veren ‘Dual Interface’ bir “Java Kart”. Müşteri taleplerine göre üzerindeki uygulamaların şekillendirilebilmesi en büyük artılarından biri. Finans sektörünün akıllı kart teknolojilerine ilgisi artarak devam ediyor. Bu ilgiye cevap olarak akıllı kart teknolojisi de kendini yenilemekte ve kart pazarının daha da büyümesine imkân sağlamakta. Cep telefonlarının ödeme aracı olarak kullanılması kart pazarı açısından bir devrim. Artık kartlı ödeme sektörü içerisine cep telefonu üreticileri, mobil operatörler, mobil uygulama geliştiricilerin de aktif olarak dâhil olması anlamına geliyor. Dünyada akıllı kart uygulamalarında ve teknolojilerinde şu an gelişmekte olan en gözde teknoloji kesinlikle NFC teknolojisi diyebiliriz. Akıllı kart ve mobil teknolojilerin birlikte kullanılması sağlanarak, ön ödemeli sistemlerde, mobil cüzdan ve sadakat uygulamalarında, geçiş kontrol uygulamalarında farklı sektörlerde farklı mobil çözümler geliştirmek mümkün.”

Bahar_MAdazliFarklı uygulamalara açılan kapı

Oytek Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı’ya göre, akıllı kart ve mobil teknolojilerin birlikte kullanılması sağlanarak, ön ödemeli sistemlerde, mobil cüzdan ve sadakat uygulamalarında, geçiş kontrol uygulamalarında farklı sektörlerde farklı mobil çözümler geliştirmek mümkün. Oytek, finans sektörü ve diğer sektörlerde akıllı kartların cep telefonları ve diğer harici operatörler içerisinde konumlanacağını öngörmekte ve NFC ekosisteminde sunduğu çözümlerle uygulama geliştirici rolünü de üstlendi. Madazlı da “TÜBİTAK, TEYDEB destekli ‘NFC Platformu Alternatif  Secure Element Tabanlı Mobil Yazılım Geliştirmesi Projesi’ kapsamında; alternatif NFC araçlar, alternatif mobil işletim sistemleri ve Oytek NFC Platformu üzerinde uygulama ve servis yazılımları geliştirmekte” bilgisini verdi.
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics