Dosya 19 AĞUSTOS 2011 / 14:07

HER ÖLÇEKTE ŞİRKETE KAPSAMLI ÇÖZÜMLER

İş zekâsı alanında Anadolu Bilişim Hizmetleri’nin (ABH) çözüm portföyünde, bu alanda önde gelen iki büyük platforma, Microsoft ve SAP’ye yönelik çözümler yer alıyor. ABH Kurumsal Uygulama Hizmetleri Müdürü Atakan M. Karaman, bu çözümlerin de, bu alandaki ihtiyaçlarını her kapsam ve ölçekte karşıladığını belirtti. Karaman, her ölçekten kurum için iş zekâsı çözümlerini ihtiyaçlara göre özelleştirebildiklerini vurguladı.
SAP’nin iş zekâsı ürünleri kapsamında, müşterilerinin etkili karar vermelerini sağlayacak, iş performansını optimize etmeye yardımcı olacak, uçtan uca, açık ve bütünleşik kurumsal çözümler sunduklarını belirten Bimsa İş Zekâsı Danışmanı Altay Rodoplu, böylece müşterilerine daha etkili ve bilinçli karar verme imkanı veren detaylı iş zekâsı işlevselliği sunduklarını ifade etti.
Bu alanda uçtan uca çözüm sunan KoçSistem, kurumların iş zekâsı ihtiyaçlarını analiz ederek, kuruma uygun platform ve ürün seçiminde danışmanlık hizmeti de sunuyor. KoçSistem İş Çözümleri Uygulama ve Entegrasyon Grubu Yöneticisi Müjde Işım, bu alanda deneyimli bir ekibe sahip olduklarını belirterek, “Şirket ve holdinglerin finans verilerini ve finansal anahtar göstergelerini içeren hazır veri modeli üzerinde rapor ve ‘dashboard’lardan oluşan ‘Finansal Performans Paketi’ geliştirilmiş durumda” dedi.

VERİNİN
TOPLANMASI VE
DAHA FAZLASI
IBM Türk Yazılım Grubu Satış Müdürü Arzu Gelgeç de iş zekâsı alanındaki sunumlarını şöyle anlattı:
“IBM, veri-bilgi ekseninde yaşanan bu değişimi daha beş yıl öncesinden öngörerek bilgi yönetimi ürün ailesi kapsamında yeni bir strateji oluşturdu. IBM gerek iş zekâsı çözümleri ile gerek buna bağlı başka hizmetleriyle şirketlere yol gösteriyor. Şirketlerin analitik becerilerini geliştirecek iş zekâsı ürünlerini ve hizmetlerini sunarak ilerlemeye devam ediyoruz. IBM’in bu konuda şirket ölçeğine göre ayrımı yok. KOBİ’leri hedefleyen, bu kapsamda pazardaki ilk ve bütünleşik raporlama, analiz ve planlama çözümümüz Cognos Express var.”
Likya Teknoloji Yönetici Ortağı Ayhan Demirci, “İş zekâsı denildiğinde, çoğunlukla verinin raporlanması akla gelmekle beraber aslında bu kavram verinin toplanması ile birlikte başlayan, modelleme, analiz, tahminleme, raporlama faktörlerini içeren, kullanıcı ile etkileşimin yoğun olduğu, çok boyutlu bir süreç. Veri kalitesi de sürecin ayrılmaz bir parçası” açıklamasını yaptı. Bu alanda birçok başlıkta müşterilerinin karar alma süreçlerinde katkı sağladıklarını ifade eden Demirci, “Süreçlerin yönetimi için geliştirdiğimiz Tlos ürünümüz de bu yapıyı destekliyor” dedi.
Microsoft Türkiye İş Platformu Ürün Yöneticisi Gökben Utkun, Microsoft SQL Server özelliklerinin üzerine kurulu olan Microsoft İş Zekâsı çözümlerinin, Microsoft SharePoint ve Microsoft Office ile birlikte tam donanımlı bir bilgi platformu sunduğunu belirtti. Bu yapıyla kurumlar bilginin bütünlüğünden emin olarak masaüstüne, veri merkezine ve buluta genişleyebilme imkanını kullanabiliyor. Utkun, “Yönetilebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış Microsoft İş Zekâsı çözümleri gerçek zamanlı geri bildirime olanak tanıyarak, BT’nin potansiyel sorunlarının görünürlüğünü artırıyor, daha iyi yönetilen bir sistem oluşmasına olanak sağlıyor” diye konuştu.

Ugur_Candanİş zekâsı ihtiyaçları tek platformda

Şirketlerin tüm iş zekâsı ihtiyaçlarının tek bir platformdan karşılanabildiği SAP BusinessObjects’in, Türkçe önyüze sahip olduğunu belirten SAP Türkiye COO’su Uğur Candan şu detayları paylaştı:
“Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde açık ara pazar lideri olan SAP BusinessObjects, 50 binden fazla şirket tarafından tercih edilen iş zekâsı platformu. 26 sektörde kullanılan SAP BusinessObjects, büyük miktardaki veri ve kullanıcı sayılarının desteklendiği pek çok referansa sahip. Örneğin, Türkiye’deki ilk 10 bankanın 8’i iş zekâsı platformu olarak SAP BusinessObjects’i tercih ediyor. Ayrıca, Türkiye genelinde 25 iş ortağı ile bu alanda en geniş ekosisteme sahip. Halen, bellek içi teknoloji, mobilite gibi eğilimlerde sektöre yön veren vizyoner bir konuma sahibiz.
ETİKETLER : Sayı:835

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN