Dosya 09 MAYIS 2011 / 23:22

İLETİŞİMDEN ÖDEMEYE, ‘TEMASSIZ’ DEVRİM

Kredi kartının öncülüğünde ödeme sistemlerinde yaşanan gelişimde son nokta NFC uygulamaları oldu ve bu alandaki yenilikler, sadece bankacılık alanında değil, hayatın her noktasında hızla benimseniyor. Mobil ödeme teknolojileri, cep telefonlarını gerçek anlamda bir mobil cüzdana dönüştürüyor. VeriFone Güneydoğu Avrupa’dan Sorumlu Bölge Pazarlama Müdürü Aslı Karabörklü’ye göre, Türkiye’de ödeme sistemlerinde büyüme eğilimi devam ediyor. NFC’ye yönelik ilgi ise, ‘nakitsiz’ bir yaşamı beraberinde getirecek. VeriFone Güneydoğu Avrupa Bölgesi Grup Başkan Yardımcısı Soner Çaşur ise, NFC uygulamalarını şöyle örnekledi:
“Geçen yıl tanıtımını yaptığımız VX Evolution serisi terminal ve pinpad’lerimiz bütünleşik temassız okuyucuya sahip. NFC daha fazla sayıda oyuncu ile ödeme sistemleri için yepyeni bir iş kurgusu gerektiriyor. Alışageldiğimiz kart kabulünden farklı modeller oluşuyor. Türkiye’de telekom operatörleri ve bankalarla ortak çalışmalarımız sürüyor. Üç bankamızın NFC projelerine terminal ve uygulama temin ettik. Türkiye ödeme sistemlerinde dünyada öncü bir ülke. Örneğin Garanti Bankası için yaptığımız NFC uygulaması dünyada bir ‘ilk’ti.”
MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, 2011’de temassız ödeme teknolojisi MasterCard PayPass’in ulaşımda, üniversite yerleşkelerinde ve stadyumlarda kullanımının daha da yaygınlaşacağına inandıklarını belirtti. “2008 yılında dünyanın ilk ‘SIM üzerinde çalışan MasterCard PayPass’ ödeme  uygulamalarından birinin pilotu Türkiye’de tanıtıldı” hatırlatmasını yapan Güney, halihazırda Turkcell, Avea, Akbank, Bank Asya, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ile NFC projelerinin olduğunu vurguladı.
Oytek Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı, finans sektöründe NFC teknolojisine karşı büyük bir ilgi olduğuna dikkat çekti. Mevcut koşullarda kendilerine uygun iş modelini yaratabilen bankalar ve operatörler de piyasaya çıkma yarışı içerisinde. Bu durum, Madazlı’ya göre, yeni iş kollarının açılması ve kart pazarının genişlemesi açısından olumlu. Dünyada NFC teknolojisinin ödeme sistemlerinde kullanımı ile ilgili standartların oturması ve netleşmesi beklenirken, NFC’nin finans dışı kullanımına da ilgi artmakta. Bu tablo karşısında Madazlı, “RFID teknolojisini mobil teknoloji ile birleştiren NFC; sektörlerin yeni çözümler üretmesine yardımcı oluyor” dedi. Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, NFC alanında deneyimli bir mobil cihaz üreticisi olduklarını, geliştiricileri de NFC hizmetleri sunulması konusunda desteklediklerini ifade etti. Nokia bu kapsamda NFC geliştirici araçları sunuyor, NFC tüketici eğitimlerini ve farklı NFC uygulamalarını önceden Nokia C7’ye yüklüyor. NFC ekosistemi, farklı paydaşlar arasında işbirliği yapılmasını gerektiriyor. Başarılı denemeler ve ticari servisler, işbirliğinin faydalarını gösteriyor.
Turkcell Mobil Finans Bölüm Başkanı Ali Salcı, bir süre önce Turkcell Cep-T Cüzdan yapısını hayata geçirdiklerini ifade etti. Mobil ödeme ve temassız ödeme çözümleri küresel bir eğilim ve Turkcell de MasterCard tarafından onaylanmış kendi TSM’ine sahip Avrupa’nın ilk operatörü unvanına sahip. Salcı, “Pek çok ülkede operatörler, kendi TSM’lerini geliştirmeye yeni karar verirken, Turkcell kendi TSM’sini ve kurduğu uçtan uca altyapı ile NFC teknolojisinde operatörlere de örnek” dedi. Salcı, NFC alanında 2011 yılı stratejilerini ise şöyle anlattı:
“NFC destekli cep telefonlarının da yaygınlaşmasıyla temassız ödeme alışkanlığı yaygınlaşacak ve Cep-T Cüzdan daha çok tercih edilecek. Turkcell Cep-T Cüzdan anteni ile piyasadaki yaklaşık 50 farklı cep telefonunu NFC uyumlu hale getirdik. NFC’li cep telefonu sıkıntısını aşmak için farklı çözümler üzerinde çalışıyoruz. Turkcell T10, bu antenler sayesinde temassız işlem yapabiliyor. Bundan sonra piyasaya süreceğimiz tüm kendi markalı telefonlarımızda da NFC’yi standart özellik olarak sunmayı hedefliyoruz.”
E-Güven Genel Müdürü Can Orhun da NFC konusunda hizmet bazlı projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini, bu kapsamda olabildiğince ürün ve platform bağımsızlığını gözetmeye çalıştıklarını ifade etti. Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak ise, 2010 yılının ilk yarısında altı üye banka ile NFC antenli telefon modelleri ile mobil ödeme testlerine başladıklarını söyledi. Ağustos ayında da Avrupa’da bir ‘ilk’e imza atılarak, NFC özellikli hafıza kartı kullanılarak, cep telefonları ile mobil ödemelerin gerçekleştirilmesi yolunda Akbank ile bir ‘ilk’ gerçekleştirildi. Ocak 2011’de yine Avrupa’da bir ‘ilk’ gerçekleştirilerek iPhone kullanıcıları için iCarte yapısı Yapı Kredi ve Turkcell işbirliği ile tüketicilere sunuldu. “Mobil ödemeler geleceğin ödeme aracı olacak” diyen Kurak, 2011 projelerini şöyle detaylandırdı:
“Öncelikle mobil temassız ödemeleri yaygınlaştıracağız. Üye bankalarımız ve finans kurumlarına mobil ödeme hizmetleri geliştirmek ve sağlamak amacıyla imzaladığımız Monitise plc ortaklık anlaşması ile büyük ölçekli mobil ödeme ve hizmetlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının hızlanacağını öngörüyoruz. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları kapsamında Samsung ile işbirliği yapıp, “Samsung Olimpik ve Paralimpik Oyunlar cep telefonunu” kullanarak tüketicilere daha hızlı ve kolay mobil ödeme olanağı sağlayacağız.”

Engin_GuneyNFC’de sınır yok

KoçSistem Otomasyon Satış Birim Yöneticisi Engin Güney, özellikle uygulama geliştirme ile sadakat uygulamaları, elektronik bilet, sosyal medya, ödeme sistemleri gibi alanlarda katma değerli servisler sunmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Güney, “Juniper Research tarafından yayınlanan 5 yıllık NFC’nin yaygınlaşması ile ilgili bir raporda 2016 yılında dünyadaki NFC ödemelerinin 113 milyar dolara ulaşacağı öngörülmekte” bilgisini de paylaştı.
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics