Dosya 16 EKİM 2011 / 16:44

İnternette ticaret müşteri ihtiyacına odaklanıyor

Sosyal ortamların da süreçlere dahil olduğu yeni e-ticaret modelinde şirketler müşteriyi merkeze alan bir yaklaşımla yatırımlarını şekillendiriyor, işini büyütüyor.

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’11 kapsamında düzenlenen konferanslardan biri ‘Geleceğin ticaretinin ‘e’ hali’ oldu. Paypal Kuzey, Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Jean François Rochet, açılış konuşmasına mobil pazarlamayla ilgili son gelişmelerin ve yeni eğilimlerin sergilendiği bir video gösterisi ile başladı. Konuşmasında e-ticaretin zamandan, mekândan ve yöntemlerden bağımsız  olarak geliştiğinin altını çizen Rochet, insanların internette fiyat ve ürün özelliklerini karşılaştırdığını ancak satın alma aşamasında hâlâ fiziksel mağazalara yöneldiğini vurguladı. Ayrıca Rochet, insanların internet üzerinden alışveriş yapmaları için en önemli unsurun ödemelerin güvenli hale getirilmesi olduğunu işaret etti.
Rochet’in konuşmasının ardından, başkanlığını Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın’ın yaptığı ‘e-Ticaretin parlak markaları: Nasıl Başardılar?’ adlı panel başladı. Panelde ilk söz alan markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Markafoni’nin yükselişinin en önemli nedeni kadın giyim ve moda alanında hizmet veren bir fırsat sitesinin eksikliği olduğunu dile getirdi. Sahibinden.com Genel Müdürü Burak Ertaş ise sitenin başarısını, temel hizmetin ücretsiz olarak sunulmasına ve kullanıcı alışkanlıklarını temel alan bir arayüzün varlığına bağladı. Ayrıca Ertaş, sosyal ortamların yakından izlenmesinin önemine vurgu yaptı. Hepsiburada.com Genel Müdürü Aytuğ İğneli, sitenin yükselişinde, arkalarında büyük bir grubun varlığı olmasına bağlayarak güven duygusunun önemli olduğunu vurguladı. Yakala.co Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Keteloğlu ise “Bizim işte riski çok iyi yönetmek gerekiyor. Kendi ürünümüzü satmadığımız için, kötü bir durumla karşılaştığımızda hem o marka, hem de biz zarar görürüz” dedi.
Salonun öğleden önceki son etkinliği olan ‘İşlerini e-ticarete taşıyanlar’ adlı panel ETİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Yılmaz tarafından yönetildi. Panelde ilk söz alan Yenicarsim.com Genel Koordinatörü Elif Bakiler, e-ticaret alanındaki bu girişimin hedefinin ‘güvenilir satıcı’ olmak olduğunu belirterek, “Kimin sattığı ve ne olduğu belli olmayan bir site olmak istemedik” dedi. Morhipo.com Genel Müdürü Kaan Dönmez ise insanların en dikkat ettiği şeyin fiyat ve kaliteli ürün olduğunda dikkat çekerek hız konusunun daha geri planda kaldığını söyledi. Markalaşma sürecinde pek çok kanalın kullanılmasını en uygun yol olduğunu ama tek bir kanalın da etkili sonuç verebildiğini hatırlattı. Fiyatbilir.com Proje Yöneticisi Talat Uyarer ise pahalı ürün satanlarla aralarındaki tek farkın, reklam ve tanıtım amacıyla harcanan bütçeleri müşteriye indirim olarak yansıtılması olduğuna dikkat çekti: “Markalaşma yatırımları ve reklama para harcamak yerine müşteriye daha uygun fiyat sunuyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:842
YORUMLAR
huseyin 28 ARALIK 2011 / 14:55 0 0
Hepsiburada mı aman dikkat !
Sayın Genel Müdür güven duygusundan bahsetmiş !

bir ürün aldım bozuk olarak gönderdiler..kendilerinin de onayı ile değişim için geri gönderdim..
gödermez olaydım tam 90 gün oldu haber yok...
Hiç bir muattab bulamıyorsunuz sürekli oyalanıyorsunuz..
sonuç elimde ne param var nede ürünüm...

İnternet şikayetden geçilmiyor..Hepsiburada tam bir mağduriyet merkezi olmuş durumda...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics