Dosya 18 NİSAN 2010 / 18:00

İş sürekliliği ve felaket yönetimi riskleri artıyor

İş sürekliliği ve felaket yönetimi alanındaki en yeni gelişmeler bu haftaki dosya sayfalarımızda yer alıyor.

Şirketler, kamu kurum ve kuruluşları bilgi teknolojileri ve iletişim teknolojileri konusundaki yatırımlarını artırırken ve bu alandaki hizmetler genişlerken diğer taraftan risk faktörleri de hızla artıyor. Doğal felaketler, illegal saldırılar, sistem hataları, kullanıcı ve platform hataları belki de yapılan milyonlarca dolarlık yatırımınızı ya da milyonlarca dolara mal olacak sistemlerinizin durması veya aksamasına da yol açabiliyor. Bu kapsamda BThaber olarak iş sürekliliği ve felaket yönetimi konusunu dosya çalışmamızda sektörün önde gelen şirketlerinin görüşleri ile değerlendirdik.
Kurumlar ve şirketler iş sürekliliği ve felaket yönetimi planlarını yapmadan önce kendileri için kritik öneme sahip iş süreçlerini, bu süreçlerde karşılaşabileceği problemleri ve olası senaryoları belirlemek zorunda. Belki de gözden kaçabilecek en küçük aksaklık birçok zincirleme felaketi de sizin masanıza taşıyabilir.
Bu anlamda, şirketlerin ve kurumların kendi iş süreçlerini de çok iyi bilmeleri ve gerekli yenilemeleri gerçekleştirmek için doğru stratejileri belirleyebilecek ve uygulayabilecek esnekliğe de sahip olmaları gerekiyor.
İş sürekliliği ve felaket yönetimi konusunda farklı uzmanlardan aldığımız görüşlere göre, kritik önemde olan süreçler şunlar:
. Kendi süreçlerinize hakim olmanız
. Kendi risklerinizi iyi tanımanız
. Bu konudaki örnekleri dikkatli incelemeniz
. Kendi süreçlerinize uygun modellere ve çözümlere ulaşmanız
. Test süreçlerinizi düzenli hale getirmeniz
. Ve mutlaka B planlarınızın da uygulamaya hazır olması.
ETİKETLER : Dosya Sayı:767

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics