Dosya 08 ŞUBAT 2010 / 12:35

İş uygulamaları kullanım alanı genişliyor

Oytek Kurumsal Satış ve Pazarlama Grup Yöneticisi Emel Yaşar’a göre, ürünlerin hammaddeden son kullanıcıya erişim aşamasına kadarki üretim süreçleri çok büyük bir hızla tamamlanmak zorunda. Şirketler süreçlerini büyük hızla tamamlamak için bilişim destekli ürünlere yönelmekte. Bu nedenle; üretim, finans, lojistik, satınalma modüllerini taşıyan ERP çözümlerine, etkin müşteri ilişkileri yönetimi için CRM yazılımlarına ihtiyaç artacak. Yaşar, iş zekasına yatırımların da artacağını öngörürken, “Özellikle enerji, gıda, çimento, inşaat, kimya, sağlıklı yaşam alanlarında özel amaçlı ve sektörel yazılımlar potansiyel çözümler olarak dikkat çekiyor. BT için dışkaynak kullanımı da yaygınlaşacak. Satış sonrası hizmetler kapsamında sunulan destek ve bakım hizmetlerinin yanı sıra,  altyapı, sistem barındırma, güvenlik, veri tabanı, sistem destek ve işletimi önem kazanacak. E-öğrenme programlarının önemi artacak. Bunlara ek olarak genişbant, içerik yönetimi, orta katman ve güvenlik konularına olan talep artacak” dedi.
Bimsa Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Atıcı, üretim sektöründe yer alan şirketlerin fabrika ve üretim hattı otomasyon altyapılarını ERP sistemleri ile bütünleştireceklerini öngörüyor. Atıcı, üretim şirketlerinin müşterilerini daha yakından dinlemesi ve edindikleri bilgiler ışığında üretim, tedarik ve dağıtım süreçlerini yeniden ele alması gerektiğini söylerken, “Tedarikçilerle ilişkilerini daha stratejik seviyede yönetmeliler. Üretim sektörü şirketleri; müşterileri, dağıtım kanalları ve tedarikçileri ile bütünleşik bir bilişim yönetim platformu kurmaya doğru ilerliyor Önümüzdeki günlerde CRM, tedarik zinciri yönetimi (SCM) ve tedarikçi ilişkileri yönetimi (SRM) projelerinin sayısında artış olacaktır. Bir diğer ilerleme ise iş zekası ve raporlama uygulamalarında olacak. Şirketin faaliyet gösterdiği sektöre ve şirket yöneticilerinin rollerine bağlı olarak hazırlanan yönetim ekranları daha hızlı ve doğru karar vermeye yardımcı olacaktır” dedi.
ABH Pazarlama Müdürü Hakan Ağca, Yeni Ticaret Kanunu ile de zorunluluk haline gelecek bütçeleme ve raporlama konularının önümüzdeki dönemde öne çıkacağı görüşünde.  Ağca’ya göre, sektördeki rekabet dışkaynak kullanımını artıracak. Bu hizmetler öncelikli olarak müşteri ilişkileri yönetimi, e-posta sistemleri ve portal konularında olacak. Ağca, “ Önümüzdeki dönemde ihtiyacın olduğu kadar kullan, kullandığın kadar öde dönemini başlatıyoruz. Bu sayede kuruluşlar zahmetli BT yatırımları yapmak yerine bu teknolojileri bir hizmet olarak alabilecekler. Sektörde önemli konulardan biri de üretimin sürekliliği” şeklinde görüş belirtti.

tolga_essizElektronik arşiv ve iş akışı sistemine sahip olmak gerekli

Üretim sektöründeki şirketlerde bölümler arasında üretilen belgelerin kontrollü bir şekilde paylaşımının önemini vurgulayan GGSoft Yazılım Genel Müdürü Tolga Eşiz, verimlilik artışı, müşteriye zamanında geri dönüşte başarılı olmak için  elektronik arşiv ve iş akışı sistemine sahip olmak gerektiğini belirtti. Eşiz, şunları söyledi: “Her bölümün doküman arşiv ve yönetim sisteminden bekledikleri  yaptığı işe göre farklılaşmakta. PaperWork çözümleri bu bölümlerin farklı ihtiyaçlarını karşılayan esnek bir yapıya sahip. Kurum içerisindeki doküman temelli süreçleri de hızlandırmakta. Üretim sektöründe de, üretim operasyonu sırasında doğru belgeye zamanında ulaşmak hayati önem taşıyor. PaperWork kullanılmaya başlandığında işlem gören tüm dokümanlarınız hakkında güncel bilgiye anında erişebilirsiniz. Dokümanın  paylaşımında çesitli bölümlerin aynı anda dokümanlara erişebilmesi satış ve destek ekiplerinin müşteriye bilgi verme süresini kısaltır. Günümüzde çıkan resmi kanunlarla, elektronik belgelerin de hukuken kabul edildiği alanlar yaygınlaşmakta. Diğer tüm durumlarda işlem yapmak için belgenin bir kopyasına erişmek yeterlidir. Klasik yöntemde  farklı kişilerin veya  departmanların aynı belgeye erişim ihtiyacı olduğunda belgelerin fotokopisi çekilerek dağıtılmaktadır. Fiziksel kullanımda belgenin bir kopyasını çıkartmak, verimlilik ve maliyet kaybına neden olur. Belge güvenliği de sağlanamaz.Paperwork Uygulaması ile yetkili kullanıcılar ihtiyaç duydukları belgelere bilgisayarlarından anında ulaşabilirler. Paperwork aynı zamanda belgelere erişen ve işlem yapan kullanıcılara ilişkin izleme kayıtları tutar ve gerektiğinde raporlar. Böylece, belgelerimizin fiziksel hallerinin yada birden fazla kopyasının dolaşımını ortadan kaldırabiliriz. Dokümanın güvenlik seviyesini de yükselir.”

Üretimi izleme aşamasında RFID’nin önemi artacak

Gelişen bilgi işlem altyapısı ve endüstriyel donanımlarda yaşanan ilerleme ve birikimler sonuç olarak otomasyon alanında kullanılan uygulamaları daha tümleşik ve verimli hale getirdiğini vurgulayan Trinoks Proje Satış Uzmanı Gökay Çiçek, üretimde izlenebilirlikğin en önemli ihtiyaç haline geldiğini söyledi. Çiçek, “İzlenebilirliği sağlayan ve ERP, muhasebe uygulamalarına üretimden anlık veri toplayan üretim takip uygulamaları gelecek dönemde üretim sektöründe yapılacak yatırımlarda ilk sıraya yerleşecek. Geçen zaman içerisinde yatırım maliyetleri nedeni ile barkod karşısında istediği yere sahip olamayan RFID teknolojisi, donanım, sarf malzemesi ve proje maliyetlerinde beklenen düşüş ile önümüzdeki yıllar içerisinde üretim takip sistemleri içerisinde daha sık yer almaya başlayacaktır. Üretim otomasyonunun yalnızca üretim hatlarını izlemek ile sınırlı olmadığı bir gerçek, bu nedenle üretim takibi ve ambar yönetimi alanındaki deneyimlerimizi, hammadde, üretim süreci ve mamul ürün operasyonlarının tamamını izleyebilecek olan bir uygulamaya aktardık. Geçtiğimiz dönemlerde Ford Otosan, Şişecam, Arçelik, Arctic, Arçelik-LG, Balnak gibi şirketlerde gerçekleştirmiş olduğumuz projelerin deneyimlerini ve yeni teknolojileri kullanılarak geliştirdiğimiz Axion Blade Pro. Türkiye’nin tanınmış lastik üretici şirketi Petlas tarafından kabul gördü” dedi.

mustafa_murat_cinarÜretimde izlenebilirlik 2010’da her şirketin temel projesi olacak

Kaliteli üretebilmenin yolu üretimde izlenebilirlikden geçtiği için üretim sektöründe barkod ile bütünleşik ERP projeleri arttığını söyleyen Elan Bilişim Projeleri Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Murat Çınar, “ERP’yi üretimle bütünleştirmediğiniz sürece, hangi ürünü, hangi zamanda, vardiyada, kim tarafından, nereden temin edilen hammadde ile ürettiğini ve kime sattığını belgeleyemediğiniz sürece başınız dertte demektir.  Bu satın aldığımız konserveden tutun, arabamızdaki fren balatası için geçerli artık. Ürünün üzerindeki seri numarasından o ürüne ilişkin tüm üretim detaylarına erişmek mümkün olmalı. Bunu sağlayabilen, sağladığını kanıtlayan şirketler rekabette öne geçecek. Çünkü devir kaliteli üretme devri” dedi. İnşaat/proje/taahhüt/mühendislik uygulamalarında ciddi bir ERP ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Çınar, bu şirketler için Infor’un ERP LN çözümü mevcut olduğunu, bu ürün içerisindeki proje modülü ile mali ofis ile teknik ofis ve şantiyeler arasındaki iletişim kopukluğunun ortadan kalktığını belirtti. Çınar, “Tüm birimlerin aynı dili konuşması sağlanıyor. Kazanılmış değer metodu kullanarak proje takibi inşaat sektöründe de-facto standart haline geliyor. Ayrıca Project Management Instute tarafınca belirlenmiş proje yönetim krıterlerini de proje modülü içerisinde uyguluyoruz. Bu ürünle 2010 bizim için inşaat sektöründe atılım yılı olacak. Danışmanlarımız proje modülü eğitimi alıyor, yurt dışından danışmanlar getiriyor, inşaat sektörüne özel tanıtımlar düzenliyoruz. Bu bilgi birikimini bünyemize katıyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics