Dosya 15 OCAK 2012 / 16:22

İş yaşamı artık ofislere sığmıyor

Herkesin ortak amacı ofis dışında dönmeye başlayan iş dünyasında emin adımlarla yürümek. Detaylar dosya sayfalarımızda.

İş yaşamında taşınabilir çözümlerin yaygınlaşmasıyla beraber dört duvar arasına hapsolmaktan kurtulan ofis hayatı yeni açılımlar peşinde. Günümüzde cep telefonu üzerinden e-postalarını takip etmekten çok daha fazlasına ihtiyaç duyan iş dünyası, bugüne kadar masasının üzerindeki bilgisayarda yapabildiği her şeyi tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinde de yapabilmenin peşinde.
Araştırmalar son kullanıcı tarafında ve kurumsal tarafta mobil kullanımın her bakımdan büyük bir ivme gösterdiğini ve önümüzdeki dönemde de bu şekilde devam edeceğini gösteriyor. Özellikle iş yaşamında mobil teknolojilerin yaygınlaşması bakımından birbirini tetikleyen 3 unsurun üzerinde duruluyor; Donanım, altyapı ve içerik. Cihazların fiziksel özelliklerindeki gelişim iş hayatının daha fazla kısmını bu cihazlara endekslememizi sağlarken cihazlar ihtiyaçlara cevap verebilmek için altyapıyı daha fazla bant genişlişiğine yöneltiyor. Operatörler bunu sağladığında da ortaya içerik (uygulama) ihtiyacı çıkıyor.
Türkiye içerik trenini yakalamış olabilir
Türkiye her ne kadar donanım üretimi konusunda oldukça geç kalmış olsa da altyapı kabiliyetlerinden ileri gelen bant genişliği konusunda birçok Avrupa ülkesinin dahi önünde yer alıyor. Diğer taraftan yazılım geliştirme alanında yetişmiş insan sayısının artması da mobil dünyanın kapılarının açıldığı bu dönemde Türkiye’yi bölgenin lokomotifi haline getirebilir. Çünkü Türkiye mobil uygulama geliştirme konusunda hızlı davrandı ve bu defa trenş kaçırmadı gibi görünüyor.
Kaçınılmaz değişimde korkuya yer yok
Bulut bilişim ile aynı doğrultuda ilerleyen mobil iş kavramı büyük şirketlerin dönüşüm projeleriyle hız kazanırken daha küçük ölçekte mobil yatırımların daha azaldığı belirtiliyor. Bu durum güvenlik ve yatırım geri dönüşü gibi konulardaki kaygılardan kaynaklanıyor. Diğer taraftan değişen ve dönüşen dünyada bu kaygılara yer yok. Sektör profesyonelleri, şirketlerin güvenili çözüm sağlayıcılarla doğru projelere yatırım yapmaları halinde korkunun yersiz olduğu konusunda hemfikir.
Konusunda uzman isimler ‘Mobil İş’ dosyamızla ilgili sorularımızı yanıtladı ve geleceğin teknoloji dünyasının resmini BThaber için çizdi.
ETİKETLER : Dosya Sayı:854