Dosya 09 MAYIS 2011 / 23:23

KARTLARDA EN AKILLI UYGULAMALAR

Değişen ve gelişen ödeme sistemleri yapısında akıllı kartların önemli bir konumu var. Bu kart yapısı, bankacılık işlemlerinden yola çıkarak, gündelik hayatın her noktasında, özellikle küçük miktarlardaki ödemeler için öne çıkan bir yapı sergiliyor. Ama sektör temsilcilerine göre, bu kart yapısı, yakında gündelik hayatın daha da farklı noktalarında karşımıza çıkacak.
Garanti Ödeme Sistemleri Pazarlama Koordinatörü Cem Dal, alışveriş anında gereksinimler karşılanırken, kullanılan kartın sunduğu ödüllerin müşteriler için çok önemli olduğunu belirterek, üye işyeri ağının genişliğinin de bu noktada öne çıktığına dikkat çekti. Dal’a göre kolaylık yaratan bir diğer önemli kriter teknoloji. Ürün için kullanılan teknoloji ne kadar gelişmişse, ürünün özellikleri o oranda artıyor ve güçleniyor. Microsoft Türkiye Dynamics Grup Satış Müdürü Arzu Türker Yılmaz’a göre bu yapıda akıllı yongalar üzerinden yapılan ödemeler giderek artmakta. “İş ortaklarımız ile cep telefonu SIM kartları üzerinden ödeme yapılmasını sağlayan teknolojilerin yaygınlaşmasına çalışıyoruz” diyen Yılmaz, cep telefonunda bulunan SIM kartın, ödeme yapabilir finansal bir araca dönüştüğü projeleri olduğu bilgisini de paylaşıyor.
Yılmaz ekliyor: “Telekom şirketleri ile birlikte bu uygulamalar sayesinde, yanımızda sadece cep telefonu taşıyarak her türlü ödemeyi gerçekleştirebilmeyi umuyoruz.”

Goksenin_GuzelAkıllı kartlarda ‘ilk’ler

SmartSoft Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, akıllı kart alanında öne çıkacak uygulamalarını şöyle anlattı:
“Kredi kartı ile POS cihazı arasında iletişim kuran yazılımı gerçekleştirdik.  Avrupa’da ilk kez temassız kartları ulaşım sektöründe kullanarak “kent kart”ları yaptık. Bunlar halen 20 ilde kullanılıyor. Eğitim danışmanlığı ve akreditasyon alanında MasterCard’ın Türkiye’de seçtiği ilk şirketiz. Yakında self servis kart dönemini hayata geçireceğiz. Ön ödemeli kartlar sokaklardaki kiosklardan anında alınabilecek. En önemli projelerimizden biri olan ‘kredi kartını cep telefonuna taşıyan’ uygulama 2011 ortasında hayata geçirilecek. Bu uygulamayı bir adım daha ileriyi taşıyacağız. Artık cep telefonunda bulunan SIM kartın içine yerleştirilecek banka kartı ile trafik cezalarında yüzde 25 indirimden yararlanabilmek için anında ödeyebileceksiniz.”
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics