Dosya 22 TEMMUZ 2012 / 15:35

Katma değer noktası; Ar-Ge merkezleri

Pek çok Ar-Ge merkezine ev sahipliği yapan Türkiye’de stratejiler de giderek önem kazanıyor. Detayları dosya sayfalarımızda.

Ar-Ge’nin kalbi son yıllarda büyük şirketlerin yanı sıra uluslararası şirketlerin de Türkiye’de yapılandırılan Ar-Ge merkezlerinde atıyor. Merkezler, üzerinde çalıştıkları odaklı konular, geliştirdikleri işbirlikleri ve çıktıları ile bulundukları bölgede değer yaratırken bilgi birikiminin oluşumuna da katkı sağlıyor.

Ar-Ge çalışmaları için önemli noktalardan biri de büyük şirketlerin kapsamlı Ar-Ge merkezleri. En yeni teknolojiler üzerine çalışan ve özel Ar-Ge mühendislerinin görev yaptığı bu merkezler, hem istihdam hem de yarattığı katma değerle bulunduğu ülkeler için değer yaratıyor. Ülkemizde  son yıllarda hem uluslarası hem de Türk şirketi olan pek çok büyük şirketin Ar-Ge merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Asıl önemli konu ise merkezlerin verimli birer yenilik alanına dönüşmesi. Ar-Ge merkezlerinin verimli işleyişi için açık inovasyona dayalı yapılar oluşturulması, akademik işbirlikleri, oluşturulan ekosistem ve Ar-Ge merkezi stratejileri önem kazanıyor. Biz de bu merkezlerden birkaçına göz atıp, verimli yapılar oluşturulması için neler yapılması gerektiğini konuştuk.
ETİKETLER : Dosya Sayı:881

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics