Dosya 28 EKİM 2012 / 15:38

KOBİ’lerin desteğe ihtiyacı var

Büyük ölçekli şirketlerin ve KOBİ’lerin doküman yönetimine yaklaşımı doğal olarak farklılık gösteriyor. Özellikle KOBİ ölçeğindeki şirketlerin bu konunun kendilerine sağlayacağı faydalar konusunda yeterince bilgilendirilmeleri gerekiyor. Bu konuda bilinci artırmak için ise hizmet veren şirketlere önemli roller düşüyor.
FBüyük ölçekli şirketlerin birçoğunun doküman yönetim sistemine geçişlerini tamamladıklarını belirten Arşivist Dizayn Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaçar, “Büyük ölçekli kurumların bir kısmı projede kullanılan üründen kaynaklı olarak yeterince verimli kullanmıyorlar. KOBİ tarafında ise biz özellikle fiyat avantajı sağlayabilmek için KOBİ’ler için özel bir çalışma sunuyoruz, bu çalışmayı da Türk Telekom’un güvenli altyapısını kullanarak bulut altyapısı üzerinde çözümler sunuyoruz. Bilinci artırmak için örnek projeleri KOBİ’lere sunabilirsek bilinci artırarak başarının sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde görüş belirtti.
Navigator Genel Müdürü Cenk Taner Bıçakçı ise, “Büyük ölçekli şirketler yeni teknolojilere çok daha açık, hatta pek çoğu geçtiğimiz yıllarda doküman yönetimi için yatırımlarını gerçekleştirdi, bu çözümleri hali hazırda kullanmaktalar. KOBİ’lerde ise durum tamamen farklı. Bilinç artırımı konusunda sektörel bilgi paylaşım platformlarının kurulması ve yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.

Orhan-BaloğluHedef başarılı olmak

Koda Bilişim Ürün Mühendisliği Bölüm Müdürü Orhan Baloğlu konu hakkında şunları söyledi:
“Aslında, başarılı işler yapmak için, ister büyük ölçekli şirket olsun isterse KOBİ olsun kendi büyüklükleri doğrultusunda doküman yönetimi hizmeti aldıklarını düşündüğümüz de, yaklaşımlarında pek de farklılık bulunmamaktadır. Özellikle KOBİ ölçeğindeki şirketler arasında yavaş yavaş yayılan doküman yönetimi konusunun kendilerine sağlayacağı faydalar hususunda seminerler düzenlenerek, bilincin artması sağlanabilir.”

Alpay-GöğüşRekabet en büyük engel

Rekabet kaygısı ve kolay çözüm isteğinin şirketleri bu konuda ortak hareket etmekten alıkoyduğuna dikkat çeken Doxoft Genel Müdürü Alpay Göğüş, “Bu sebeple üreticilerin bir birlikteliği yok. Tüketici kısmında ise meslek birlikleri ve kümelenmelerin önemli rol oynaması mümkün. Ancak en doğru bilgilenme ve yaygınlaşma başarılı uygulamalar ile olacak. Bu konuda biraz zamana ihtiyaç var. Bu noktada bulut yapısında çalışan ve göreceli olarak daha ucuz çözümler de rol oynayabilir” dedi.

Süreyya-Ecevitİhtiyaç ortada

Easy Software Genel Müdürü Süreyya Ecevit bu konuda şöyle konuştu:
“Büyük ölçekli şirketlerde doküman yönetimi konusunda gelişen ihtiyaçlar kadrolarında çalıştırdıkları uzman BT yöneticileri sayesinde doğru bir şekilde tanımlanarak başarılı projeler gerçekleştirilebilmektedir. KOBİ düzeyinde ihtiyaç, yeterli BT altyapısı olmadığında yanlış bir şekilde yönlendirilebiliyor. KOBİ’lerin de BT eleman ve altyapısına gerekli önemi vermeleri gerekmekte. Yöneticilere de doküman yönetimine yapılacak yatırımın onlara nasıl bir geri dönüş sağlayacağı iyi anlatılmalı.”

Doğa-SomHer ölçekteki şirketin ihtiyacı var

Doküman ve bilgi yönetim sistemlerinin her sektörde ve her ölçekteki kurumların gereksinimi olduğunu belirten Adobe Dijital Medya Çözüm Danışmanı Doğa Som, şöyle konuştu:
“KOBİ’ler eskisine göre, kaynakları etkin kullanmak, rakiplerine karşı teknolojiyi avantaja dönüştürmek için doküman yönetimi sistemlerine daha sıcak ve bilinçli bakıyorlar. KOBİ’lerde orta ve uzun vadede işlevsel ihtiyaçlara bağlı olarak bilinç ve yatırım sürecinin hızlanacağı düşüncesindeyiz. Önümüzdeki dönemde doküman yönetimi KOBİ’lerde en önemli verimlilik yatırımlarından biri olacaktır. Bu noktada satış öncesi ve sonrası bilgilendirme ve danışmanlık çok önemlidir.”
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics