Dosya 08 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Kriterler artacak, sanal altyapılar yayılacak

Estap İş Geliştirme Müdürü Serdar Goralı’ya göre önümüzdeki süreçte veri merkezlerinin altyapıları ile ilgili kriterler artacak. Goralı’ya göre bu kriterler şöyle sıralanacak:
“Önceden sonlandırılmış ve yüksek yoğunlukta kablolama çözümlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması, akıllı ve yüksek hızlı kablolama çözümleri, busbar enerji dağıtım sistemlerinin kullanılması, dağıtık yapıdaki veri merkezlerinin bütünleşik ve uzaktan yönetiminde iyileştirmeler ve bu konudaki çözümlerin zenginleşmesi, veri merkezlerinde aydınlatma, yangın söndürme sistemlerinde yeni kimyasal gazların kullanımı, iklimlendirmede ‘Free Cooling’ ve ‘Jeotermal Cooling’ konularının daha etkin kullanımı, veri merkezi coğrafi konumunun seçilmesinde bölgesel meteorolojik parametrelerin analizinin yapılması, alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesi ve bu konuda yeni teknolojiler geliştirilmesi, deprem korumasında profesyonel çözümler.”
KoçSistem Veri Merkezi Çözüm ve Hizmetleri Altyapı Birim Yöneticisi İbrahim Sezgi de, veri merkezi altyapılarında gelecekte öne çıkacak kriterlerin enerji, iklimlendirme, fiziksel alan ve verimlilik konularında olacağı görüşünde. Ülkelerde veri merkezi oluşturmak için değişik verimlilik hedeflerinin zorunluluk haline getirildiğine dikkat çeken Sezgi, “Belli kriterler doğrultusunda veri merkezi kurabiliyorsunuz. Veri merkezinin verimliliğini ölçerek hedefi yakalamanız gerekiyor” diyerek görüşlerini belirtti.

Tuncay_MargilicSanal altyapılar yayılacak

Siemens BT Çözümleri ve Hizmetleri Veri Merkezi ve Dışkaynak Hizmetleri Bölüm Yöneticisi Tuncay Margılıç’a göre de geleceğin veri merkezleri yeşil ve bulut bilişim uygulamalarına uygun olarak şekillenecek. Özellikle de sanal altyapılar kapsamında sanal sunucu, barındırma, depolama ve ağ hizmetleri önem kazanacak. Donanım altyapısı için gereken her şeyi, işletim sistemi, donanım ve platform başlığı altında yapılan anlaşmalarla internet üzerinden kullanımın da önemli olacağını belirten Markılıç, “Son dönemde hizmet olarak yazılım (SaaS - Software as a Service) kapsamında ise web tabanlı kurumsal veya son kullanıcıya hitap eden yazılımları yine abonelik sistemiyle internet üzerinden sunulması da diğer bir nokta” diye konuştu.

Ozay_UyanikVeri merkezleri özel bulutlar etrafında düzenlenecek

Gelecekte veri merkezlerinin altyapısında öne çıkacak en önemli kriterin kurumların bilişim stratejilerini özel bulutlar etrafında düzenlemesi ve optimize etmesi olacağını belirten Cisco İş Geliştirme Yöneticisi Özay Uyanık’a göre veri merkezlerinde yeni mimariler de bu yönde inşa ediliyor. Cisco’nun da bu stratejisini beş aşamalı Cisco Data Center 3.0 mimarisi ile ortaya çıkardığını belirten Uyanık, şu değerlendirmelerde bulundu: “Data Center Networking olarak adlandırdığımız ethernet ve fiber kanal bağlantıları taşıyan ethernet ve SAN anahtarları, yük paylaşım anahtarları ile başlayıp Unified Fabric ve Unified Computing System ile devam eden mimari, özel ve açık bulut çözümlerine gitmektedir. Cisco da geçtiğimiz günlerde kendi veri merkezlerini 3.0 çözümü mimari kuralları çerçevesinde yeniden yapılandırdı.
ETİKETLER : Sayı:783

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics