Dosya 09 MAYIS 2010 / 18:00

Kullanıcılar ekonomik çözümlere yöneliyor

Geçen yıldan gelen momentumla 2010 yılı başından bugüne Türkiye’de özellikle kamuda mevcut dokümanların sayısallaştırılması konusunda önemli adımlar atılmakta olduğunu gözlemleyen Bicom Bilişim Türkiye Kanal Müdürü Serdar Yücel, “Genel anlamda dünyada ve Türkiye’de bilişim sektöründe  görülen yavaşlama 2010’da yönünü iyileşmeye doğru çeviriyor. İçinde bulunduğumuz doküman görüntüleme pazarında ise sektör, son yıllardaki ciro artış eğilimini koruyor. Bunda görüntüleme sektörünün büyüme yönündeki stabilitesi ve sayısallaşma yolunda alınan aksiyonlar en önemli faktörler” dedi.
Geçtiğimiz yıl sektörde finansal krizle eş değerde bir daralma yaşandığını dile getiren OKI  Printing Solutions Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Bensi Nazra ise görüşlerini şöyle açıkladı:
“Türkiye’de yazıcı pazarı yaklaşık yüzde 20 civarında küçüldü. 2010 yılında ise yazıcı piyasasında bir canlanma ve geçtiğimiz yıldan ertelenen taleplerin bir bölümünün giderilmeye başladığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl, özellikle stok yapısı ve nakit akışı bakımından ciddi anlamda sıkıntı yaşayan sektörümüzde bir hareketlenme var. Kriz akabinde ise dünyadaki yönelimin daha çok ekonomik baskı görüntüleme ürünlerine yönünde olduğunu görüyoruz. Bundan sonraki dönemlerde sektörümüz için daha çok hizmet ve çözüm tabanlı potansiyellerin olacağını ve bunlara en uygun hizmet ve ürünleri üretenlerin pozitif yönde etkileneceğini tahmin ediyoruz.”
HP Türkiye Baskı ve Görüntüleme Grubu Ülke Müdürü Arzu İlhan Babaoğlu ise kullanıcıların eğilimlerini şöyle değerlendirdi:
“Türkiye’de tüketiciler, çok fonksiyonlu cihazlara yöneliyorlar. Aynı zamanda hem fotokopi çeksin, hem baskı yapabilsin hem de faks çekebilsin istiyorlar. Daha küçük, enerji tasarruflu ve estetik cihazlar ön plana çıkıyor. Üzerinde çalışmalar yaptığımız birkaç yeni teknoloji var. Bunlardan biri, üç boyutlu baskı. Model, maket basımı gibi. Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da bu teknoloji ile ilgili duyuru yaptık. Yakın zamanda bunu Türkiye’de de duyuracağız. Bu teknolojiyle, örneğin yaptığınız bir bardak tasarımını plastik ve maket şeklinde bu cihazla çıkış olarak alabiliyorsunuz.  Üç boyutlu baskı, çok yeni bir teknoloji. Piyasada   birkaç şirketin de bu tip ürünleri var.”

Kullanicilar_xeroxHizmetler ön plana çıkıyor

Türkiye ve dünya pazarında kurumsal baskı ve doküman dışkaynak kullanım hizmetlerinin paralellik gösterdiğini söylemek mümkün. 2010 yılında yönetilen kurumsal baskı hizmetleri açısından bir artış söz konusu olacağını düşünen Xerox Global Hizmetler Pazarlama Müdürü Banu Başaran, şunları kaydetti:
“2009 yılında ekonomideki değişikliklerin bir uzantısı olarak hizmet alanların kontratlarda daha esnek şartlar talep ettiğini gözlemliyoruz. Kontrat içerik ve süresinde esneklik, servis seviyesi sözleşmesinde sağlanan şartlar ve fiyat 2010 yılında da hizmet alanlar için öncelikli konular olacak. Bunun yanı sıra tedarikçi şirketin birden fazla marka ve modele destek verebilmesi, sağladığı yönetim ve denetim araçlarının kullanıcıların işlerini kolaylaştırması ve daha bütünleşik çözümler sunması da ön planda olacak. Gittikçe artan çevreci eğilimlerin 2010’da da gündemde olacağını, tedarikçilerin bu konuya daha fazla eğileceğini ve hizmet alanların da bu konunun üzerinde duracağını düşünüyorum.”

Kullanicilar_tecproHer sektöre özel çözümler geliştiriliyor

Yazıcılar artık ofis ve otomasyon sistemlerinin o kadar vazgeçilmesi haline geldi ki tam anlamıyla yaşamımızın her anında varlar. Bu yüzden her sektöre göre birbirinden değişik özelliklerde modeller geliştirilmeye devam edildiğinin altını çizen Tecpro Genel Müdürü İbrahim İlhan, görüşlerini şöyle açıkladı:
“Yazarkasa fiş yazıcılarından tutun, barkod yazıcılara kadar pek çok alandaki gelişmeler hızla devam etmektedir. Sağlık sektöründe hasta bilekliklerine baskı yapan yazıcıları en son yenilikler arasında gösterebiliriz. Tarayıcılardaki son yeniliklerin başında finans sektörü için geliştirilen hızlı çek tarayıcıları ve arkalı önlü doküman arşiv tarayıcılarını sayabiliriz. Çizicilerin yüksek kaliteli baskı yapan modellerinin çıkmasıyla adeta bu alanda çığır açıldı demek yanlış olmaz. Fotoğrafik baskı yapan ürünlerin baskı alanları oldukça genişlemiştir. Bu ürünler günümüzde tekstil ürünlerinin üzerine baskı yapabilecek özel mürekkeplere sahiptirler.”

Kullanicilar_transteknikKullanıcılar daha tasarruflu ürün arayışında

Özellikle Türkiye’de içinde bulunduğumuz ekonomik krizin bizlere öğrettiği iki önemli kavram olduğunu düşünen Transteknik CEO’su Rıza Başoğlu, şunları kaydetti:
“Bu kavramlar verimlilik ve tasarruftur. Bu çerçevede kullanıcılar, işin tasarruf kısmında; baskı ve görüntüleme işlerini yazılımın da dâhil olduğu bir toplam çözüm arayışındalar. Bunun yanında kullanıcılar işlerini kısa süreli satın alma çözümleri kullanarak çözmek yerine daha uzun vadede toplam maliyet ve işletim maliyeti kavramını birincil öncelik olarak görmektedirler. Üreticiler de pazardaki bu gelişime duyarsız kalmayarak bu verimlilik kısmında iş akışlarını düzenleyen, optimize eden ve bu sayede maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran çözümler sunmak konusuna yoğunlaşıyorlar.”
ETİKETLER : Sayı:770

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics