Dosya 05 AĞUSTOS 2011 / 13:31

Melez yapılar önem kazanıyor

Şu anda elektrik hizmeti gibi tak-çalıştır kolaylığında, ihtiyaca göre esnek ve kullandıkça öde esasında bulut üzerinden hosting hizmeti veren şirketlerinin mevcut olduğundan bahseden Cloudturk Yöneticisi Mustafa Yazıcı, “Bu barındırma şirketleri kendilerini IaaS (Infrastructure as a Service – Hizmet şeklinde Altyapı) şirketleri olarak konumlandırıyor. Dünya geneline baktığımızda IaaS şirketlerinin barındırma pazarını çok hızlı bir şekilde domine etmeye başladıklarını görüyoruz. Büyük bulut kümeleri yaratan bu IaaS şirketleri aynı zamanda barındırma pazarında organik bir konsalidasyonun gerçekleşmesini sağlıyor. Türkiye’de ise pazarın halen klasik barındırma şirketlerinin elinde olduğunu görüyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren klasik barındırma işi yapanlar, bulut teknolojilerine gerekli yatırımları yapmış değiller” dedi.

Kudret Gulcan“Melez yapılara geçiş olacak, altyapılar buna göre hazırlanıyor”

Şirketlerde hizmet çeşitliliği artarken BT bütçeleri aynı oranda büyümüyor hatta azalıyor. Bu nedenle maliyet avantajı sağlayan hizmetler, BT yöneticileri tarafında tercih ediliyor. Servis sağlayıcılar da hizmetlerini buna göre şekillendirmeye çalışıyor. Maliyetlerin azaltılması için popüler yöntemler olan sanallaştırma ve konsolidasyon hızla devam ediyor.
Oytek Bilişim Hizmetleri Sistem Yönetim Müdürü Kudret Gülcan, veri merkezlerinin yüzde 30-40 gibi bir kısmının sanal ortamlara taşındığını, aktarımların hızlanarak devam ettiğini belirtirken, artık “Sanallaştırma yapalım mı?” sorusunun yerini; “Hangi uygulamaları hangi ortamlarda sanallaştıralım?” sorusunun aldığını dile getirdi. Gülcan, şunları söyledi:
“Son yıllarda sürekli gündemde olan bulut teknolojisi de şu anda sanallaştırmanın ilk dönemlerindeki durumu yaşıyor. Şirketler verilerinin, servislerinin başka şirketlerle aynı ortamda tutulmasına soğuk bakıyorlar. Bu nedenle şirketler öncelikle kendi bulutlarını oluşturup daha sonra melez yapılara geçiş yapacaklardır. Barındırma şirketleri de altyapılarını buna göre hazırlıyorlar. Ağ, sunucu, disk ve yönetim altyapılarını buna göre düzenliyorlar. Barındırma şirketlerinde önemli maliyet kalemlerinden birini yönetim maliyetleri oluşturuyor. Bulut altyapısında yönetim işlemlerini otomatize edecek altyapılar kullanarak maliyetin azaltılmasına çalışılıyor. Birçok sanallaştırma ürününün yeni sürümlerinde yeni özellikler eklemekten çok otomasyon özelliklerinin ilave edildiğini geliştirildiğini görüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics