Dosya 16 EKİM 2011 / 16:43

Mobil sağlıkta dev bir pazar değerlendirilmeyi bekliyor

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’11 kapsamında düzenlenen M-Sağlık/ Tele Sağlık Konferansı’nda özellikle mobil sağlık uygulamalarının geleceği üstüne bilgiler sunuldu.

Cenk Tezcan’ın başkanlığını yürüttüğü konferansta ilk konuşmayı Tıp Bilişimi Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Özmen yaptı. Özmen, yaptığı konuşmada öncelikle dünyada nüfusun yaşlandığına dikkat çekti ve şunları söyledi: “Türkiye’de şu an 65 yaş üstü insanların toplam nüfusa oranı yüzde 5. 2050’de ise bu oran yüzde 15 olacak. Japonya’da ise 2050’de yüzde 50’si 65 yaş ve üstü olacak. Bu kişiler kritik çünkü 65 yaş üstü insanların sağlık harcamaları yüksek. Kaçınılmaz bir ihtiyaç artışı olacak sağlık hizmetlerine. Sağlık dev bir pazar. Yeni bakım modelleri ortaya çıkıyor. Evde bakım bunlardan biri, evde bakımın gelişmesi için inovasyona da ihtiyaç var”
Mobilitenin sağlık sektöründeki dönüşümün itici gücü olduğunu anlatan Özmen, 2014’te dünyada mobil sağlık ve telesağlık pazarının hacminin 4,6 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Dünyada cep telefonlarının yüzde 9’unda m-sağlık uygulamalarının olduğuna değinen Özmen, “2015’te 1,5 milyar akıllı telefon olacak. Bunların üçte birinde m-sağlık uygulaması olacak” dedi.
Tezcan, 2014’te 1 milyon teleskobik gateway satılacağını söylerken, TV gibi cihazların sağlıkta da video konferans sistemleri gibi gelişmeler dahilinde kullanılmaya başlanacağını dile getirdi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan yaptığı konuşmada bakanlıklarının mobil sağlığa bakış açıları hakkında bilgi verirken, bakanlık olarak işin omurgasını oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics