Dosya 17 EKİM 2010 / 18:00

Nesnelerin interneti verimliliği artıracak

Huawei Türkiye Pazarlama Direktörü Tufan Ünal’a göre, nesnelerin interneti birçok alanda verimliliği artıracak.

Dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon ağı çözümleri sunan Huawei, Türkiye’de de büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de her üç operatörle de çalışan, özellikle de 3G alanında kendini kabul ettiren Huawei Türkiye Pazarlama Direktörü Tufan Ünal, 2010’u başladıkları sürat ve dinamizmle bitireceklerini söyledi. Daha önceden koydukları yıl sonu 500 milyon dolar ciro hedefine ulaşacaklarını kaydeden Ünal, “Huawei gelirlerinin yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayırıyor. Dünyanın pek çok yerinde Ar-Ge merkezlerimiz var ve 40 bin Ar-Ge personelimiz bulunuyor. Türkiye’de Ar-Ge merkezimizde ise 200’ü aşkın Ar-Ge mühendisi var. Özellikle yazılımla ilgili projeler gerçekleştiriyoruz. Ona yakın proje devam ediyor. Yapılan patent başvurularının ise sonucunu bekliyoruz” dedi.

Anahtar genişbantta
Sektörle ilgili gelecek öngörülerini paylaşan Ünal’a göre, telekom sektörünü pek çok fırsat bekliyor. Bugüne kadar ses hizmetlerinin telekom sektörünün en büyük gelir kalemi olduğuna, son yıllardaki belirgin değişikliklerden biri olarak ise bu gelirin düştüğüne değinen Ünal, şunları söyledi: “Sabit sesin mobil sese kayması ile yaşanan gelir kaybı, abone kaybı takip etti ve mobil ses gelirleri de rekabetin etkisiyle azalmaya başladı. Bu durumun yol açtığı kilitlenmeyi açan anahtar ise genişbant olacak. Önümüzdeki iki yıl içerisinde mobil abonelerin sayısı beş milyara çıkacak. Mobil ağlar, küresel nüfusun yüzde 80’inden fazlasını kapsayacak” dedi. Ünal, herşeyin IP üzerinden çalıştığı All IP kavramının çok önem kazanacağını, Huawei’nin de bu konuda hizmet verecek büyük kapasiteye sahip olduğunu dile getirdi.

Bulut bilişim pazarı 200 milyar doları bulacak
Bilgi ve iletişim teknolojisinin farklı işkollarına uygulanmasının ve bu yolla akıllı algı ve akıllı kontrolün gerçekleştirilmesinin, nesnelerin internetinin özünü oluşturduğunu ifade eden Ünal; önümüzdeki on yılda makine ile insan arasındaki iletişim oranının 30’a 1 olacağının öngörüldüğünü anımsatırken, böylece, operatörlere abonelerini 6 milyar insandan 50 milyar ve hatta bir trilyon cihaz ve nesneye çıkarma olanağının tanınmış olacağına dikkat çekti. Ünal’a göre, nesnelerin interneti günlük hayatımızda ulaşım, endüstriyel kontrol, perakende satış, sağlık hizmetleri, enerji ve su kaynakları yönetimi gibi alanlarda günlük hayatımızın parçası
haline gelecek, verimliliği artıracak. Sektördeki iş modellerinin değişimi pazarı yeniden şekillendirecek, günümüzde bilişim sistemleri dâhil tüm iş yapılarının, işte meydana gelebilecek büyüme veya azalma durumlarına göre anında değişebilmesinin istendiğini ve bu esnekliği sağlayan yeni kavram ise bulut bilişim olacak. Ünal, önümüzdeki beş yılda 200 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşacak olan bulut bilişimin, yeni bir hizmet modeli olarak tüm kurum ve kuruluşların ilgi alanına gireceği ve bunların organizasyon yapıları ve iş süreçlerini derinden etkileyeceğini düşünüyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER