Dosya 17 HAZİRAN 2012 / 15:59

NFC her alanda yaygınlaşacak

Önümüzdeki süreçte NFC teknolojisi sadece ödeme değil pek çok alanda sektör temsilcilerine göre yaygınlaşacak. Ancak bunun için mobil operatörlerin, bankaların, perakendecilerin, geliştiricilerin ve diğer paydaşların bir ekosistem ve her an her yerde kullanıma hazır bir altyapı yaratılması konusunda birlikte çalışmaları gereği vurgulanıyor.
Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Endüstri Lideri ve Ortak Tolga Yaveroğlu da, NFC pil tüketimi az ve kredi ve banka kartlarından daha güvenli olmasına rağmen mevcut kasa ödeme (POS) makinelerinin düşük yenilenme oranı nedeniyle mobil ödemede (mobil cüzdan) kullanımının yaygınlaşmasında gecikmeler olduğu görüşünde. NFC özellikli cihaz (akıllı telefon, tablet bilgisayar, e-okuyucu) sevkiyatının 3 katına çıkarak 2013’te ise 300 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü belirten Yaveroğlu, “Bugüne kadar genellikle ödeme amaçlı kullanılan NFC’li cihazların oyun, güvenlik, bilgi ve kimlik doğrulama gibi farklı amaçlar için kullanımının yaygınlaşması beklenmekte” diye konuştu. Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim de, NFC teknolojisinin sadece ödeme yapmak için değil, elektronik geçiş sistemleri ve güvenlik gibi alanlarda da hayatımıza girmiş durumda olduğuna dikkat çekti. Bu teknolojinin ileriye dönük kullanım alanlarını da değinen Zaim, şöyle konuştu: “İleriye dönük kullanım alanlarını saymak gerekirse toplu taşıma araçlarında kullanımdan tutun da anahtar yerine kullanımda ve karşılaştırmalı alışverişlere kadar hayatımızın her alanında yer bulacaktır. Bu konudaki uygulamalar Türkiye’de GSM operatörleri tarafından başlatıldı. Hızla yaygınlaşacaklarını düşünüyoruz. NFC teknolojisinde kullanılan yakın alan 2-4 cm kadar bir menzile sahiptir. Bu nedenle dünyada ve bizde cep telefonlarında kullanımı yaygındır. Araştırma şirketi Strategy Analytics’a göre, cep telefonu bazlı temassız ödemelerin 2011 yılında tüm dünyada 36 milyar dolarlık tüketim sağlayacağı ve 3 - 5 yıl içinde tüm cep telefonlarının üçte birinin NFC uyumlu olacağı tahmin ediliyor.” Bimel Genel Müdürü Ender Kefoğlu’na göre NFC teknolojisi ödeme alanında henüz yolun başındayız. Kefoğlu, akıllı telefonların bireyler için kolumuzdaki saat kadar vazgeçilmez bir aksesuar olacağı gerçeği paralelinde bunlar üzerinden geliştirilecek uygulamalara paralel olarak NFC teknolojisinin de bu uygulamalar paralelinde mutlaka yaygınlaşacağını belirtti.

Üç ila beş yıl içinde tüm mobil cep telefonlarının üçte biri NFC uyumlu olacak

NFC’nin mobil ödeme, kimlik, sosyal ağ uygulamaları, telefon numarasını kaydetme, anahtar, etiket okuyucu gibi alanlarda kullanılabildiğini belirten KoçSistem İletişim Teknolojileri ve BT Güvenlik Çözüm ve Hizmetleri Grup Yöneticisi Orhan Düz de şu değerlendirmelerde bulundu: “NFC teknolojisini kullanmak için sanıldığı gibi NFC yongalı bir telefona sahip olma zorunluluğu yoktur. GSM operatörleri, NFC yongasını SIM karta bütünleştirip satışa sunabilirler. Piyasada bulunan akıllı telefonların küçük bir kısmı NFC yongasına sahiptir.

Frost & Sullivan şirketinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, üç ila beş yıl içinde tüm mobil cep telefonlarının üçte biri NFC uyumlu olacaktır. Yakın zamanda NFC teknolojisi günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olacağını bugünden rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Henüz pazarlama aracı olarak kullanılıyor
Mobisis Pazarlama ve Satış Koordinatörü Cenk Ünlü’ye göre de finansal konularda piyasa yapıcı kurumlar olan bankaların NFC teknolojisini çok önemsediğini, bu alanda gerekli yatırımları yaptığını söylemek için henüz çok erken. RFID’de olduğu gibi, henüz bu konunun da pazarlama aracı olarak renkli reklamlarda kullanıldığını belirten Ünlü, “NFC alternatifi olan mevcut sistemler NFC’nin yaptığı her şeyi ucuz, güvenli ve kolay bir şekilde yerine getiriyor. NFC’nin bir ödeme aracı olarak değil, her türlü güvenli bilgi alışverişinde kullanıldığı bir mimari kurgulanırsa, gerçek faydasını o zaman göreceğimizi düşünüyorum” yorumunda bulundu. Netaş CTO’su Necmi Ön de, NFC teknolojisinin halen ülkemizde temassız kredi kartları alanında kullanıldığı ve gerçek anlamda NFC teknolojisinin hayatımıza girebilmesi için, finansal işlemlerin cep telefonuyla yapılabilir hale gelmesi gerektiği görüşünde. Bunun da ancak GSM operatörleri ile bankalar arasında yapılacak anlaşmalarla mümkün olabileceğini belirten Ön, “Yine de önümüzdeki birkaç yıl içinde, NFC teknolojisinin hayatımızda daha fazla yer alacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan göre de orta vadede operatörler ve bankalar gibi tüketicilerin güven duyduğu kurumlarda NFC teknolojilerini destekleyen altyapıların devreye girmesi ve piyasada bu teknolojileri destekleyen cihazların yaygınlaşması ile NFC kullanımının artması kaçınılmaz. Ancak NFC alanında sektörün tamamen ödeme konusuna odaklanmasının doğru olmayacağını belirten Ruacan, “NFC’nin hayata geçirilmesi daha kolay ve tüketicilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak uygulamaların daha hızlı yaygınlaşacağını düşünüyorum. NFC ile temas ederek içerik indirilmesi, iletişim bilgilerinin değiştirilmesi, cihazın kimlik amaçlı kullanılması gibi gündelik uygulama alanlarında pek çok fırsat bulunuyor” şeklinde konuştu.

NFC ekosistemi, farklı paydaşlar arasında işbirliği yapılmasını gerektiriyor
Güvenli NFC uygulamalarının ödeme tarafında ticari bir başarı haline gelebilmesi için pazarda farklı üreticilere ait yeterli sayıda NFC uyumlu cihaz olması gerektiğini ifade eden Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, mobil operatörlerin, bankaların, perakendecilerin, geliştiricilerin ve diğer paydaşların bir ekosistem ve her an her yerde kullanıma hazır bir altyapı yaratılması konusunda birlikte çalışmaları gereğine dikkat çekti. Ayrıca, yerel nitelik taşıyan NFC servislerinin de sunulması gerektiğine işaret eden İcan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Finans sektörünün NFC teknolojilerine ilgisi hızla artıyor. Özellikle mobil ödemelerin günlük hayatın bir parçası olabilmesi için, yeterli sayıda tüketicinin bir ödeme aracı olarak cihazına güvenmesi gerekiyor. Her yeni ekosistemde olduğu gibi, NFC ekosistemi için de bazı zorluklar söz konusu. NFC ekosistemi, farklı paydaşlar arasında işbirliği yapılmasını gerektiriyor. Başarılı denemeler ve ticari servisler, işbirliğinin faydalarını gösteriyor. Bu servislerin, tüketicilere basit ve doğrudan değer sunabilmesi gerekiyor.”
Avrupa ve ABD’de artık NFC yongaları olan telefonlar dağıtılmaya başlandığını belirten ZyXEL Türkiye Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Şamil Doğan, NFC teknolojisinin sadece ödemelerde değil, taşımacılık, kimlik tanımlama, istihbarat, sağlık, güvenlik, eğitim gibi sektörlerde kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Coskun_SahinNFC yakın zamanda mobil hayatımızın önemli öğelerinden biri olacak

NFC teknolojisinin 2010 yılından beri kullanıldığını belirten Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, bu teknolojiyi kullanabilen el terminal sayısının artmasıyla birlikte NFC destekli uygulama ve servislerin sayısında da artış gözlendiğini belirterek şöyle konuştu: “Bu artışın giderek hızlanacağını öngörüyoruz. Kısa süre içinde önemli miktarlarda ticari işlemin NFC destekli olarak gerçekleşmesini bekleyebiliriz. Nitekim, Juniper şirketi 2015 yılında NFC işlemlerinin hacminin 74 milyar doları yakalamasını öngörüyor. Dünyanın önde gelen ödeme sistemi sağlayıcılarından Visa 2020 yılında yapacağı işlemlerin yarısının mobil cihazlar üzerinden yapılacağını tahmin ediyor. Dolayısıyla, NFC teknolojisini yol haritalarında konumlandırmak durumundalar. MasterCard için de benzer saptamalar yapabiliriz.”

Alpay_sidalNFC, ödeme sistemlerinden önemli bir pay alacak

Temassız kart ödeme uygulamaları ve mobil ödeme çözümlerinin giderek daha fazla noktada görüldüğünü belirten Ingenico Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, şunları kaydetti.
“Cep telefonu penetrasyonu düşünüldüğünde, telefonların kartların yerini alabilecek bir mecra olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak henüz yaklaşık yüzde 5’lik bir oranda temassız kart kullanımı var.  Bunun yaygınlaşması için ise temassız kart kabul eden işyerinin artırılması gerekiyor. Kullanıcı, bu teknolojilere alıştıkça, kullanımın yaygınlaşması için işyerlerine yatırım gerekiyor. Bu da bu teknolojiyi destekleyen donanım altyapısına olan ihtiyacı artırıyor. Şu anda pazarda temassız kartlar için harici okuyucular ve temassız kart okuyucu bütünleşik PINPAD’ler kullanılıyor. Diğer taraftan kullanıcıların ödeme alışkanlıklarını çok büyük hızda değiştirmedikleri de bir gerçek. Bu durum sistemin hızlı yaygınlaşmasının önünde bir engel olarak değerlendirilebilir. Ancak, teknoloji ile iç içe büyüyen yeni nesil bu tür uygulamalara çok ilgi gösteriyor ve daha kolay benimsiyor. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç yıl içerisinde NFC teknolojisinin ödeme sistemlerinden önemli bir pay alacağını öngörüyorum.”

Can_OrhunKart hizmet sağlayıcıları ve mobil pazarlama kanalları itici güç olacak

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun’a göre de NFC tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir ivmeyle yaygınlaşacak. Yakın zamanda özellikle bazı bankaların ve mobil operatörlerin hayata geçirdiği NFC projelerinin bu gelişmenin sinyallerini verdiğini belirten Orhun, şöyle konuştu: “NFC diğer birçok uygulamadan farklı olmak üzere mobil ödeme ve mobil pazarlama uygulamaları için çok önemli bir teknoloji. O açıdan bu kanalın kullanımı için kredi kartı hizmet sağlayıcılar ve mobil pazarlama kanalları önemli bir itici güç olacak. Diğer taraftan NFC’nin yaygınlaşması NFC özellikli akıllı telefonların yaygınlaşması ile doğru orantılı. Pazarın buradaki gelişimine bakarsak yeni üretilen modellerin birçoğu NFC özelliği ile üretiliyorlar. Bu açıdan baktığımız zaman NFC 2013 yılıyla beraber hayatımıza önemli oranda girmeye başlamış olacak.”

Osman_PerksoyHer dört kişiden birinin NFC’ye uyarlı mobil telefonları ile ödeme yapması bekleniyor

Telenity Ürün Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Perksoy, şu yorumlarda bulundu: “Aynı zamanda, çift yönlü haberleşme imkanı sayesinde cep telefonları arasında da farklı işlemler yapılmasına imkan tanımaktadır. Juniper Research’ün yayınladığı yeni bir araştırmaya göre 2017’de ABD ve Avrupa’da her dört kişiden birinin NFC’ye uyarlı mobil telefonları ile ödeme yapması beklenmekte. Dünyanın her bir yerinde mobil operatörler artan sayıda pilot NFC ödeme projeleri başlatılıyor ve ticari uygulamalara geçiliyor. NFC’li mobil telefonları POS cihazlarına dokundurarak ödeme yapmak kullanıcılar için büyük kolaylık sağlarken, mobil cüzdan tedarikçileri için yeni ve kişiselleştirilmiş pazarlama olanağı da sağlıyor.”
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics