Dosya 13 KASIM 2011 / 16:53

ÖNCELİKLER FARKLI OLSA DA ÇÖZÜMLER NET

Her sektörden ve her ölçekten şirket, OT/VT uygulamalarına sahip olmanın gerekliliğinin bilincinde görünüyor ve bu alanda hizmet veren şirketlerin hepsinin hemfikir olduğu konu; şirketlerin bu konudaki bilincindeki gelişim. Bu uygulama konusunda belli şirket birimleri kadar, şirket bütününü de hedefleyen çözümler artık tercih ediliyor. Bilkur Genel Müdürü Zümral Erciyas, hemen hemen her sektördeki şirketlerden ürünlerinin giriş/çıkış işlemlerinde daha hızlı ve hatasız bir biçimde kayıt altına alınması yönünde talepler geldiğine işaret etti. Bu taleplerin ağırlıklı olarak perakende, tekstil, sağlık ve taşımacılık sektöründeki şirketlerden geldiğine dikkat çeken Erciyas, bu farklı taleplere en uygun yanıtları vermeye çalıştıklarını, bu talebin basit bir barkod okuyucu olabileceği gibi, barkod yazıcı, el terminali, terazi, yazarkasa, program gibi daha komplike bir talep de olabildiğinin altını çizdi.

Veriyi değerlendirmede uzmanlık
Aybil Bilişim Genel Müdürü Uğur Çetinkaya ise müşterilerin kendilerine temel geliş sebebinin sahadan veri toplama ve bu verilerin değerlendirilmesi ile ilgili olduğunu belirtti. Bunların başında da üretim takip sistemlerinin geldiğini hatırlatan Çetinkaya, “Çünkü yapılan üretimin anlık maliyetini tespit edebilmek günümüzde şirketlerin satışının en önemli kozlarından biri haline geldi” dedi. Üretilen stokun anlık hareketlerini ve durumunu gözlemleyebilmek, sevkıyatı doğru ve hızlı yönetebilmek de bu yapıda öne çıkıyor. Bu konularda komple çözümler sunduklarını vurgulayan Çetinkaya şöyle devam etti: “Taleplere göre şirketlere özel yazılımlar hazırlanıyor. Her proje değişik bir cihaz seçimi, değişik bir yazılım, değişik bir proje takibi gerektiriyor. Çünkü her müşterinin kendine göre bir işleyişi var ve biz de, sistem bütünleştirici  olarak buna uygun hareket etmek zorundayız.”
Çetinkaya, müşterilerinin tercih ettiği cihazların da, endüstriyel yapıda dayanıklı, stabil, sürekliliği bulunan ve en son teknolojiye uygun cihazlar olduğunu belirtti.
Günümüzde mobil sistemlerin yaygınlaşması, kablosuz haberleşme sağlayan sistemlerin de tercih edilmesini sağlıyor.

Çetinkaya, bunların başında kablosuz el terminalleri, forklift terminalleri, sahada çalışan panel PC’ler, bunlara bağlı çalışan otomatik etiketleme aplikatörlerinin geldiği bilgisini verdi.
Boer Ürün Yönetimi ve Pazarlama Grup Müdürü Korkud Kılınç, portföylerinde klasik tarzda projelerin ağırlığının oldukça fazla olmasına rağmen, bunların yeni türevlerinin de son dönemde üzerinde daha sık çalıştıkları projeler olduğunu belirtti. Kılınç’ın burada verdiği örnekler klasik depo çözümü yerine RFID’li depo yönetimi, sesli depo yönetimi (voice picking), uçuş kartı cep telefonu ekranından okutulan barkodla basmak oldu. Ama Kılınç’a göre, aslında ihtiyaçlar pek değişmiyor: Temel ihtiyaç; sahadan veriyi hızlı ve doğru bir şekilde toplayarak, merkez yönetimin karar alma mekanizmalarının doğru çalışmasına yardımcı olmak.

Mobil ve bulut etkisi
Ama Kılınç, son zamanlarda öncelikler ve taleplerin; daha iyi ürünleri ve daha yeni teknolojileri ilk uyum sağlayan olup, müşterinin kendi sektöründeki rakiplerinden farklılaşmasına yönelik olduğunu da hatırlattı. Proje yönetiminde izledikleri metodolojiyi, ‘projenin başladığı gün itibarıyla iş ortağı haline dönüşmek’ olarak tanımlayan Kılınç, “Projenin analiz aşamasından pilotuna, canlı testinden teslimine kadar tüm safhalarda müşterinin yanındayız. Satış Sonrası Müşteri Hizmetleri, projenin tesliminden sonra da takibe devam ediyor” dedi.
Mirsis Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Gül Düzgider, kurumlarda içeriği yayınlamak, dağıtılan içeriğin değişik ortamlarda yayınlanması ve bu yayının veri toplaması, görüntülenmesi ve tekrar işleme alınması fonksiyonlarının temel ihtiyaç olduğunu belirtti. Çalışma alanlarını, ‘ortam bağımsız uygulama arayüzlerinin paylaşımı, iş uygulamalarının mobilleşmesi, iş fonksiyonlarına mobil ile yeni değerler kazandırılması’ olarak özetleyen Düzgider, “Özellikle bulut temelli ekran görüntüleme teknolojileri üzerine ilerleme kaydettik. Telekom gibi hızlı sonuçlar elde edebileceğiniz bir sektörde çeviklik ve hız bir gereklilik. Mobil servisler konusundaki ürün geliştirme ve sürüm projelerimizi çevik metodojiler ile yönetiyoruz” dedi.
Mobisis Yönetici Ortağı Mahmut Cenk Ünlü, 3G ile değişen cep telefonu dünyasının, kurumsal pazarda da birçok yeni uygulamanın önünü açtığını belirtirken, Univera Proje Satış Yöneticisi Figen Türer de şu bilgileri paylaştı:
“Şirketler bize en çok mobil satış ve dağıtım sistemlerinin hem kendi direkt satış hem de bayi teşkilatlarının satış otomasyonu ve depo ve üretim yönetimi uygulama talepleri ile geliyor. Son yıllarda mobil iş yönetimi konusunda da önemli bir ilgi söz konusu. Hem orta hem de uzun vadede potansiyelin yüksek olduğunu düşünüyorum. Özellikle OT/VT donanımlarının kullanıldığı projeler geçmişte daha çok büyük şirketlerin ilgi alanındayken, bu projelerin faydalarının net olarak görülmesi, yatırımların geri dönüş oranlarının yüksek olması ve son yıllarda OT/VT donanım yatırım bedellerinin düşmesi ile bunlar, KOBİ ölçeğindeki şirketlerin de ilgi duyduğu ve kullanmak istediği sistemler haline geliyor, ihtiyaç olarak düşünülüyor.”

Engin GuneyÖncelik verim artışı

“Şirketlerin ihtiyacı; bilgiyi daha hızlı toplamak ve bu bilgiyi daha doğru ve hızlı işlemek yönünde” diyen KoçSistem Otomasyon Satış Birim Yöneticisi Engin Güney, şöyle devam etti: “Örneğin; depo hareketleri hızlı olan bir şirkette anlık stok bilgisini kesin olarak almak büyük önem taşır. Bir başka örnekte ise, büyük bir servis ağı olan şirketin müşterilerine servis verirken hangi bölgede hangi elemanları var, hangi elemanları o an müsait, teknik desteğe ihtiyacı olan bir müşteriye hangi servis elemanı gönderilebilir gibi sorular önem taşır. Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillenebilecek OT/VT sistemleri ile bu gibi ihtiyaçlar hızlıca karşılanabilir. Genelde verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve iş süreçlerinin hızlı, uygulanabilir ve gözlenebilir olmasını sağlayan OT/VT sistemleri şu ihtiyaçlar için kullanılabilir: Depo yönetimi, mobil saha satış ve servis otomasyonu, arıza ve bakım hizmeti yönetimi, üretim takip, OEE ve izlenebilirlik.”

Ugur DemirdisKaynakları doğru kullanabilmenin sırrı

Günümüzde en büyük kurumsal şirketten küçük ve orta ölçekli şirketlere kadar, hepsinde OT/VT sistemlerinin çok büyük bir sektörel ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tecpro Bilgi Teknolojileri Barkod&POS Otomasyon Sistemleri Kanal Yönetmeni Uğur Demirdiş şu bilgileri paylaştı:
“İşletmelerin günümüzdeki en temel ihtiyacı; hatasız, hızlı ve takip edilebilir bilgi akışı sağlayabilmek. Birçok şirket, iç ve dış kaynaklarını artık daha verimli kullanma ve daha az iş gücü ile daha çok iş yapabilme felsefesi ile hareket ediyor. Tüm bu ihtiyaçlar, bu yönde geliştirilen yeni çözümlere talep yaratıyor. Biz de gelen talepler için, doğru ürünler ve doğru çözüm ortakları ile hareket edebiliyor ve bu şekilde anahtar teslim projeler yönetebiliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:845

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics