Dosya 05 AĞUSTOS 2011 / 13:28

Pazarı yeniden şekillendiren en önemli eğilim bulut bilişim

Son yıllarda bilişim sektörünün en önemli gündem maddesi bulut bilişim. Bu eğilimin barındırma sektörünü etkilememesi de beklenemezdi. Şu anda bulut bilişim barındırma sektörü bulut bilişimle dönüşüyor ve bulut bilişim sektörel büyümenin de itici gücü.
Barındırma alanında dünyada ve Türkiye’de son eğilimler hakkındaki görüşlerini açıklayan Radore Hosting Genel Müdür Yardımcısı Göktuğ İçöz, özellikle son yıllarda, bilişim dünyasının genelinde olduğu gibi, barındırma dünyasının en büyük teknolojik gelişim eğilimlerinden birinin bulut bilişim olduğunu ifade etti. İçöz, “Bulut bilişim kavramını benimsemiş yeni nesil barındırma servisleri sayesinde, özellikle son kullanıcı/müşteri tarafında geçmişte yalnızca kurulum ve altyapı çalışmaları için bile çok yüksek yatırım maliyetleri gerektiren çözümler, artık sıfıra yakın yatırım ve işletme maliyetleri ile fiziksel ürün yerine doğrudan servis olarak sunulabiliyor. Hal böyle olunca, birçok işletme, geçmişte kendi olanaklarıyla karşıladığı barındırma ve BT ihtiyaçları için hosting şirketlerine yönelmeyi tercih ediyor. Bulut bilişim, barındırma sektörünün büyümesinde ve işletmelerin BT altyapılarının gelişmesinde çok önemli bir rol oynuyor ve oynamaya da devam edecek” dedi.
Bimsa Çözüm Yöneticisi Hüseyin Ulutürk’e göre, son yıllarda bu alanda sıkça karşılaştığımız tasarım ve kullanıma ilişkin yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyan uygulamaların sayısındaki artış ve çok sayıda farklı mimari, konfigürasyon ve platformun varlığı kurumların ilgili kaynak ve süreçleri etkili bir şekilde kullanabilmesini zorlaştırmakta. Bu durum daha verimli ve hızlı kaynak yönetimini gerekli kılmakta. Şirketler bu ihtiyaca cevap verebilmek için bilgi ve iletişim kaynaklarının güvenli ve yüksek performanslı olmasını hedeflemeli. Buna yönelik yapılan yatırımlar, kurumların bugün ve gelecekte ihtiyaç duyabileceği tüm altyapıyı ve profesyonel uzmanlık desteğini kapsıyor. Türkiye’de son yıllarda bu alanda yapılan yatırımların arttığını söylemek mümkün. Özellikle büyük çaplı işletmeler, bu hizmeti veri merkezi tecrübesi olan güvenilir şirketlerden sağlamayı tercih ediyor.
Sanallaştırma teknolojilerinde kaydedilen gelişmeler ve sanal makinelerin toplu şekilde yönetilmelerini sağlayan yazılım gereçlerinin ortaya çıkması, bu teknolojileri kullanmaya başlayan barındırma şirketlerinin maliyetlerini azaltmakla beraber verimliliklerini artırdı. Söz konusu teknolojilere yatırım yapan barındırma şirketleri elde ettikleri maliyet avantajlarıyla klasik barındırma ürünlerinde mevcut olmayan ürün özelliklerini de müşterilerine sunmaya başladı.

Rana_Karakucuk“Bir ağ ile birbirlerine bağlı olmaları yeterli”

TurkNet Ürün Yönetimi ve Pazarlama Direktörü Rana Karaküçük de barındırma hizmeti için şu an en önemli gelişmenin bulut teknolojisi olduğu fikrinde. Cloud (bulut) barındırma, birden fazla sunucunun birbiri ile bağlanmasından oluşan bir servis. Bu serviste sunucuların aynı veri merkezi içinde olma zorunluluğu yok zira bir ağ ile birbirlerine bağlı olmaları yeterli. Hatta yurtdışındaki bazı şirketler sunucularını farklı kıtalardaki farklı veri merkezlerinde tutmakta. Karaküçük, şunları söyledi: “Bulut barındırma üzerinde çalışan siteye erişmek isteyen birisi hangi veri merkezine daha yakın ise, site o veri merkezi üzerinde çalışabilmekte. Bu da sitenin çalışırken kullanıcıya hızlı cevap vermesini sağlar. Ayrıca bir veri merkezinde sorun oluşur ise diğer veri merkezleri çalıştığı için  bu sorundan uygulama ve son kullanıcı etkilenmez. Bulut barındırma, yük dengeli çalışır. Yani uygulamanız çalışırken, ne kadar kaynağa ihtiyaç duyuyorsanız o kadarını kullanırsınız ve kullandığınız kaynak kadar para ödersiniz.”
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics