Dosya 09 NİSAN 2011 / 01:01

Petline, Selfstop’ları yaygınlaştıracak

Petline IT Müdürü Emin Kocabey,  Petline’ın günümüz ekonomisinde ticari rekabetin vazgeçilmezi olan teknolojik araç ve ürünlerin ne kadar önemli olduğu bilinciyle BT konusundaki yatırımlarına önem verdiğini ve bu paralelde hedeflerini gerçekleştirdiğini söyledi. Bu bilinçle kurumsallaşmanın temel altyapıları olan kurumsal sistemlerini ve donanımsal altyapı-ağ yönetimi sistemlerini günümüz BT teknolojilerini kullanarak en güncel duruma getirdiklerini anlatan Kocabey, şunları söyledi: “Özellikle EPDK’nın son kararı ile promosyonların yasaklanmasından sonra şirketlerin satışları artırmak için kullanabilecekler en önemli araçlar/ürünler ekonomik diye tanımladığımız çeşitli finansal kartlar olacak. Petline sektördeki bu yeni gelişmelerle beraber özellikle bundan sonrası için BT altyapısını ve satışını destekleyeceğine inandığı her türlü finansal teknoloji ürünlerini üretmeyi ve kullanmaya çok daha fazla önem verecek. Petline, bugün yeni teknoloji ile kurulmuş olan ağ yapısı üzerinde tüm iş süreçlerinin operasyonunu kurumsal sistemleri üzerinde sorunsuz sürdürmekte. EPDK’nın 2007 yılında yayınlamış olduğu bir tamimle dağıtıcı şirketlerin sorumluluğunda, bayilere de otomasyon kurma zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda Petline olarak bu sene içinde özellikle bu projeye önem verdik. Bu proje kapsamında Petline merkezinde olması gereken sunucu ve otomasyon yazılım sistemlerinin kurulumları tamamlandı. Bayilerimize EPDK’nın belirlemiş olduğu standartlarda bayilere otomasyon sistemleri kurulumları hızlandırıldı. Petline bayi istasyonları arasında veri iletişimi için gerekli olan ağ yapılandırma çalışmalarına devam edildi. Bunlar dışında iş yapış şekillerinin ve yeni ekonominin getirmiş olduğu nedenlere bağlı olarak yürüyen kurumsal sistemlerimiz üzerinde de iyileştirme ve ilave yatırımlar yapıldı.”
Kocabey, 2011 yılında EPDK’nın istasyonlar için getirmiş olduğu zorunluluk nedeniyle devam eden istasyon otomasyon kurulumlarının EPDK’nın son tarih olarak belirlemiş olduğu 30.06.2011 tarihine kadar tamamlamak ve yine EPDK talepleri elektronik ortamda iletilmesi gereken veriler için temel altyapıları tamamlamak olduğunu dile getirdi.
İstasyon genel giderleri azalacak
Kocabey, diğer önemli hedeflerinin ise Selfstop uygulamasını istasyonlarında kurmak ve Türkiye’de bir ilk olan bu hizmeti yaygınlaştırmak olduğunu açıkladı. Kocabey, şu bilgileri verdi: “Selfstop, ileri teknoloji bir ürün. Öyle bir yeniliği Türkiye’ye getiriyoruz ki; müşteriler hem daha hızlı hem de daha ucuz akaryakıt alabilecekler. Klasik benzin istasyonu anlayışı artık değişiyor, self servis hizmeti başlıyor. Petline istasyonlarında uygulanacak olan yeni sisteme göre arzu eden kendi aracının yakıtını kendisi dolduracak; arzu eden ise istasyondaki görevlilerden destek alabilecek. Petline istasyonları artık bir yanda özgür hizmet anlayışı, bir yanda da teknoloji sayesinde kendi aracına kendi yakıt doldurup, ödemesini de kendi yapanların uğrak yeri olacak.”

Bu hafta Santralistanbul’da enerji haftası

Sürdürülebilir enerjiye dayalı bir dünyayı teşvik etmek için, 27 Avrupa ülkesinin katılımı ile 150’den fazla organizasyonla gerçekleştirilen, Avrupa’nın en önemli ve kapsamlı etkinlik ağı ve serisi olan “Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası”na Türkiye “santralistanbul Enerji Haftası” ile katılıyor. 2005 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan EUSEW; Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası (European Union Sustainable Energy Week), sürdürülebilir enerjiye dayalı bir geleceği teşvik etmek üzere gerçekleştirilen Avrupa’nın en önemli ve kapsamlı etkinlik serisi. Her yıl belirlenen bir tema çerçevesinde birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen yüzlerce etkinliği barındıran EUSEW, bu yıl “yenilenilebilir enerji” ve “enerji verimliliği” temalarına dikkat çekecek olan etkinliklerle 11–15 Nisan tarihleri arasında, Türkiye dahil 27 Avrupa ülkesinde gerçekleşecek.
ETİKETLER : Sayı:816

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics