Dosya 12 AĞUSTOS 2012 / 16:02

Pratik ve kapsamlı çözümler devri

Şirketler, akıllı telefon ve tablet cihazlar için her sektörde her ölçekte şirket için uygulamalar geliştirme konusunda yarış halinde. Çünkü şirketlerin değişen ve gelişen ihtiyaçları karşısında bu tarz mobil çözümler hızı, esnekliği ve süreç avantajını beraberinde getirdiği gibi, kurumsal veri takibinde kesinlik sağlıyor.
BT Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Kıdemli Ürün Müdürü Murat Nergiz’e göre, bilişim teknolojilerinin önemli bir bölümü geçmişte ağırlıklı olarak öncelikle iş yaşantısında yaygınlaştı. Ama yine Nergiz’e göre, yaklaşık son 10 yıldır bunun tersi gerçekleşmekte. Yani bilişim teknolojileri öncelikle bireysel kullanıcıların hayatlarına, sonrasında da kurumların hayatlarına giriyor. Konunun diğer boyutu da, bireysel ekipmanların iş hayatında kullanılmaya başlaması. Kurumlar, çalışanlarına güvenli bir şekilde işlerini yönetebilecekleri akıllı telefon ve tablet dağıtmak yerine, kullanıcıların mevcut terminallerini kullanarak önemli bir gider kaleminden de uzaklaşabiliyor. Ancak, Nergiz’in de dikkat çektiği gibi, kullanıcıların bireysel uygulama ve ekipmanlarını iş amacı için kullanmaya başlamaları ile kurumlar açısından güvenlik ve uyumluluk sorunları da ortaya çıkıyor. Sundukları çözümlerle güvenlik ve uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırdıklarını söyleyen Nergiz, bu uygulamaların sağladığı faydaları şöyle anlattı:
“Kurumların geleneksel teknolojilerde ihtiyaç duyduğu bütünsellik (integrity), kolay kullanım, hızlı ve verimli çalışma gibi fonksiyonlara, akıllı telefonlar ve tabletler ile mobilite de eklendi. Bu cihazlar üzerinde çalışan her türlü uygulamanın esnek, her yerden erişilebilir, erişim tipinden bağımsız olması bekleniyor. BT Global Servisler; geleneksel ağ iletim hizmetlerinin tüm operasyonel destek süreçlerini ISO 2000 ve ITIL temelli hale getirirken, akıllı telefon ve tabletler üzerinde bir bilgisayar üzerinde elde edilen fonksiyonaliteyi aynı şekilde karşılıyor.”
BT Global Servisler’in geleneksel IP Connect Global (uluslararası ve yerel tüm lokasyonlara özel güvenli MPLS ağ), Ethernet Connect Global (uluslararası ve yerel tüm lokasyonlara özel güvenli Layer 2 - Ethernet ağ), Connect Acceleration (Riverbed temelli ağ hızlandırma) ve Connect Optimization (Ipanema temelli ağ optimizasyon) ürünleri sayesinde ilgili her türlü servis seviyesi ve tüm operasyon, bilinen ve ortak kullanılan her akıllı telefon ve tabletten anlık izlenebiliyor. Nergiz, “Ağ ve sistemlerini yöneten bir yönetici, isterse anlık olarak ağ performansını izleyebiliyor, raporlar alabiliyor, sorunları ve çözümleri takip edebiliyor” dedi.
Anlık analiz, kesintisiz takip fırsatı
“Kurumsal mobil uygulamalar temelde çalışanların verimliliğini ve motivasyonunu artırmaya yarıyor” diyen SAP Türkiye Çözüm Yöneticisi Merve Soner ise, ayrıca kağıt üzerinde yürütülen birçok süreci mobil ortama taşıyan bu uygulamaların, kurumsal işlemlerin daha sistematik ve hatasız ilerlemesini sağladığına dikkat çekti. “Mobil iş uygulamaları şirket çalışanlarının günlük hayatta alışık oldukları mobil kullanıcı deneyimini iş hayatlarında da yaşamasını sağlıyor” yorumunu yapan Soner’in de dikkat çektiği gibi, mobil uygulamalar ile çalışanlar, zaman ve yer bağımsız kurumsal bilgiye erişebilir hale geliyor. Bunun yanında çalışanlar, kurumlarındaki süreçleri anlık olarak izleme ve analiz etme olanağı da buluyor. Soner, Türk şirketlerinin tercih ettiği uygulamalarla ilgili şu detayları paylaştı:
“Onay süreçleri, mobil raporlama, saha satış gibi senaryolar birçok şirketin de öncelik verdiği süreçler. Bu uygulamaların örneklerini bankacılık, telekomünikasyon, tüketici ürünleri gibi birçok sektördeki küçük, orta, büyük ölçekteki şirketlerde görmek mümkün. Mobil uygulamalar şirketlerin mobilite konusundaki olgunluk seviyelerine göre yöneticiler, saha ya da şirket çalışanları ile iş ortakları tarafından kullanılıyor. Şirketlerin bu uygulamaların yanı sıra ihtiyaç duydukları diğer bir konu ise cihazların ve cihaz üzerindeki mobil uygulamaların uzaktan yönetimini ve güvenliğini sağlamak oluyor.”

Soner, bu yapının potansiyelini, “Yapılan araştırmalar, 2013 yılı itibariyle çalışan nüfusun yüzde 35’inin işlerini mobil cihazlar ile yürüteceğini öngörüyor” sözleri ile örnekledi. Tablet ve akıllı telefonların dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yerini almaya başladığı gerçeğine de vurgu yapan Soner, “Birçok şirket kritik iş süreçleri için mobil uygulama kullanıyor ya da kullanmayı planlıyor. Mobil uygulamalar şirketler için bir lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiş durumda. Önümüzdeki dönemde de mobil uygulamaların çeşitliliğinin ve yeteneklerinin giderek artacağını ve mobil uygulamaların farklı alanlarda birçok kullanım örneğini göreceğimizi düşünüyorum” dedi.
Tablet iş hayatına iPad’le taşındı
Özellikle iletişimin ve veri akışının önem taşıdığı sektörlerde, mobil cihaz yönetiminden kurumsal altyapı bütünleştirmesine, ortak çalışılabilen ofis uygulamalarından PDF iş akışı arayüzlerine ve konferans hizmetlerine kadar pek çok mobil yeteneğe ihtiyaç duyuluyor. Bu çerçevede Bilkom Satış Direktörü Fikret Ballıkaya da, bu gelişen mobil fenomeni iPad ışığında yorumladı. Her sektörden büyük ilgi gören iPad üzerinde çeşitli sektörlerde geliştirilen iş uygulamalarına, bunların sağladığı verimliliğe işaret eden Ballıkaya, “iPad çözümlerinin Türkiye’de, başta eğitim olmak üzere çeşitli sektörlerde yaygınlaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. ABD ve Avrupa’da pek çok okulda iPad’in kitapların yerini almaya başladığına işaret eden Ballıkaya, şu detayları paylaştı:
“QR (Quick Response) kodların iPad’de kullanımı da bu ürün grubuna geniş bir ufuk açıyor. Şirket içerisinde iPad’in sağladığı mobiliteden faydalanıyoruz. iPad’e özel olarak geliştirilen uygulamalarla doküman yönetiminden izin takibine, masraf ve faturalardan MRP bütünleştirmesine kadar birçok önemli iş sürecini mobil olarak yönetebiliyoruz.”
Günümüzün bir gerçeği olan mobil yaşam tarzı, çalışanların ofis dışındaki yaşamını kolaylaştırmakla kalmıyor, iPad gibi cihazlar sayesinde şirket bilgisayar ağına 7/24 bağlı, güvenli ve esnek bir çalışma platformu sunuyor. “Geleceğin birey merkezli iş dünyasında iPad, kişisel yetkinlikler ile iş görevleri arasında rahat geçiş yapmayı sağlayan özellikleriyle dikkat çekiyor” diyen Ballıkaya, mobil cihazların bireysel verimliliği artırdığına işaret etti ve ekledi: “Tablet furyasına yön veren iPad, pazarda iki modeliyle kurumların ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.” iPad’in sayısal eğitime sağladığı açılımlar, Ballıkaya’nın verdiği bilgiye göre, özel eğitim sektörü başta olmak üzere okullardan bu yönde yoğun talepleri beraberinde getiriyor. Ballıkaya, buna örnek olarak, iPad ile “Dijital Eğitime Çağrı” isimli kampanyayı bu yıl başlattıkları bilgisini de eklemeden geçmedi.

Merve_SonerTüm detaylar mobil ekosistemde düşünülüyor

SAP Türkiye Çözüm Yöneticisi Merve Soner, “Hem SAP’nin hem de SAP ekosisteminin piyasaya sunduğu insan kaynakları, tedarik zinciri, satış gibi farklı iş süreçlerinden perakende,  tüketici ürünleri, sağlık, enerji gibi farklı sektörlere yönelik 100’e yakın mobil iş uygulamaları mevcut” dedi. Diğer yandan, satış temsilcilerinin müşteri yönetimi, aktivite yönetimi, sipariş yönetimi gibi sahada ihtiyaç duyduğu fonksiyonları gerçekleştirebileceği mobil uygulamalar da olduğunu söyleyen Soner, “Sektör bağımsız kullanılabilecek bu mobil uygulamaların yanı sıra enerji sektöründe kullanılabilecek sayaç ölçümü yapan ya da doktorların hastaları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilecekleri sektörlere özel mobil uygulamalar da çözüm portföyümüz içinde. Mobil uygulamaları SAP Store üzerinden sunuyoruz” dedi.

Gokhan-Ozveren“Kablosuz teknolojilerin hızlı gelişimi”

Her ölçekte kuruma mobil ürünlerini sunduklarını söyleyen Fujitsu Türkiye İstemci Teknoloji Satış Yöneticisi Gökhan Özveren, Fujitsu tablet PC’lerinin ortak özelliklerini düşük enerji tüketmeleri, tasarımları ve yüksek performansları olarak özetledi. Özveren, “Mobil ürünlerimiz, “Üstün”, “Gelişmiş” ve “Çok İşlevli” olmak üzere 3 farklı seviyede. Şirketlerin büyüklüğüne ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış pek çok modelimiz var” dedi. Özveren şöyle devam etti:
“Mobilite artık iş dünyasının olmazsa olmazları arasında yer aldığı için tabletler ve akıllı telefonlar iş hayatında önemli rol oynuyor, çalışanların iş verimi artıyor. Mobilite ve hareket serbestliğinin elde edilmesi ile şirketlerin operasyonlarındaki hız ve verimlilik yükseliyor. Tüm bunlar, şirketlerin rekabet gücünü artıran unsurlar. Fujitsu olarak Türkiye’de daha fazla şirketin bu teknolojilerden yararlanabilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mobil iş uygulamaları ve mobil cihazların hem Türkiye’de, hem de dünyada yaygınlaşmayı sürdüreceğini öngörüyoruz. Mobil teknolojilerin gelişimine paralel olarak mobil cihazların ve mobil iş uygulamalarının
değişeceğine ve gelişeceğine inanıyoruz. Özellikle tablet PC’lerin mobil teknolojilerin daha yaygın kullanımına katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek bazı Lifebook ürün modellerimizde kablosuz şarj teknolojilerini kullanacağız. Bu tip yeniliklerin de kablosuz teknolojilerin kullanımının artmasında önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics